Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Co można dokleić do Biblii?

Pytania i odpowiedzi

Jakiś czas temu usłyszałem następującą zagadkę:

"Jak wszyscy wiemy, Biblia nie podaje losów wszystkich apostołów. Możemy być pewni co do jednego: na pewno głosili. A teraz ma taką zagadkę: Przypuśćmy, że jeden z apostołów podczas głoszenia stanął przed sądem. Na pewno stawali i to nie raz. Przypuśćmy teraz, że dał świadectwo wiary. Pełny opis tego w co wierzy. Wyobraźmy sobie, że jego zeznania zostały spisane i przypadkiem sie zachowały i teraz zostały odkryte. Pytanie: Czy ta wypowiedź jest natchniona?"Oto moja odpowiedź na niniejszą " zagadkę":

1. Ów dokument ze słowami Apostoła nie powinien być wklejony do Biblii ponieważ Bóg w swojej Opatrzności zadbał o to by nic nie brakowało w kanonie Pism Świętych. JEŚLI apostoł wypowiadał się z natchnienia Ducha Bożego - wypowiadał Słowo Boże. Ale niekoniecznie autor przekazujący nam relację na piśmie z tego wydarzenia był natchniony. Mamy wiele PRAWDZIWYCH słów i opisów z życia Jezusa w apokryfach, czyli pismach nienatchnionych.

2. Zasada Sola Scriptura (bo o to tu chodzi) NIE mówi, że w czasach Apostolskich nie było WYPOWIADANYCH słów z natchnienia Bożego. W czasach Starego i Nowego Testamentu było ich mnóstwo. Każde Słowo Jezusa było Słowem Bożym, w zborach było wypowiadanych wiele (niespisanych) proroctw. Ale nie o to chodzi. Zasada Sola Scriptura mówi, że OBECNIE nie mamy żadnego innego źródła natchnionego objawienia POZA Biblią. Owszem, niegdyś Bóg przemawiał przez proroków mówiących, przez wizje, sny, w różnoraki sposób. Jednak skompletowane Pismo jest zarazem skompletowanym i pełnym dokumentem Bożego objawienia dla kościoła.

3. Pismo Św. jest PEŁNYM objawieniem Boga NIE w tym sensie, że przekazuje nam WSZYSTKIE natchnione wypowiedzi jakie kiedykolwiek wyszły z ust człowieka. Jest pełne w tym sensie, że mamy dziś wszystko co Bóg chciał abyśmy mieli - byśmy wzrastali ku dojrzałości i doskonałości. O niczym Bóg nie zapomniał. Nie musimy i nie powinniśmy więc dziś szukać natchnionego objawienia poza Biblią.

Autor jest pastorem Ewangelicznego Kościoła Reformowanego w Gdańsku. Blog autora: www.pbartosik.blogspot.comOpcje Artykułu

Co można dokleić do Biblii? | 6 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Co można dokleić do Biblii?
swiatlo pon, 21 kwi 2008, 14:31:21
Dodam od siebie, ze i obecnie bracia i siostry prorokuja z powodzeniem i objawiaja zamysly Ducha Swietego. Ich slowa musza isc z duchem i litera Pism, musza budowac, moga tez w jakis sposob "sie sprawdzic". Czy sa to slowa natchnione? Czy np. z ducha "mowienie jezykami" i ich wyklad tez jest natchnione? A sny, wizje? Moze sa stopnie natchnionosci.
Ksiega Apokalipsy mowi tez o parze prorokow (wierze ze chodzi o ludzi), ktorzy w czasach koncowych beda prorokowac i czynic wielkie cuda. Bog nawet wzbudzi ich z martwych po kilku dniach.

 
Co można dokleić do Biblii?
reguly pon, 21 kwi 2008, 15:26:11

> Ów dokument ze słowami Apostoła nie powinien być wklejony do Biblii ponieważ Bóg w swojej Opatrzności zadbał o to by nic nie brakowało w kanonie Pism Świętych.

Czy to dotyczy rowniez KRK? ;)

http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?forum=10&showtopic=951

http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?forum=10&showtopic=159555

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 
Co można dokleić do Biblii?
Jj wto, 22 kwi 2008, 08:29:05
Co można dokleić? Np. chrzest niemowląt i pedokomunię (-;
 
Co można dokleić do Biblii?
Dezerter śro, 23 kwi 2008, 19:31:07
Podoba mi sie takie widzenie tematu i uważam je za słuszne. A jeśli archeolodzy odkryją coś ciekawego to...chętnie przeczytam i przyjmę lub nie

---
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

 
Co można dokleić do Biblii?
medieval_man sob, 26 kwi 2008, 20:11:47

Doceniam pobożność i pomysłowość brata Pawła, ale dla mnie wypisywanie takich tekstów jest skrajnym przykładem na to, jak bardzo podstawy wiedzy chrześcijańskiej sa nikłe dzisiaj, żeby komukolwiek trzeba było tłumaczyć, że czym innym jest Biblia jako natchnione Słowo Boże, a  czym innym wszystkie inne jakoś tam natchnione słowa, których nikt nie ma zamiaru do Biblii wkladać.

I jeszcze coś. Opinia, że Pismo swięte jest pełne w tym sensie, że mamy dziś wszystko co Bóg chciał abyśmy mieli - byśmy wzrastali ku dojrzałości i doskonałości  jest dodatkowo przykładem typowo protestanckiego pojmowania objawienia jako przekazywania zestawu prawd w formie wersetów, akapitów, rozdziałów i ksiąg. Powrot do "religijności księgi" i zapomnienie o "religii obecności" Boga w ludzkości

Otóż, pełnym Objawieniem Boga jest Słowo Boże - Syn Bozy, Jezus Chrystus jako Ten, który trwa i żyje także dzisiaj  w swoim Kościele. Biblia zaś jest tego Słowa czcigodnym zapisem. Pełnią Objawienia jest obecność Chrystusa w Kościele a nie jakikolwiek zapis. Wszystko, co Bóg chciał abyśmy mieli - byśmy wzrastali ku dojrzałości i doskonałości  jest w dalszym ciągu w żywym Jezusie obecnym w swoim Kościele, a nie w żadnej choćby najświętszej Księdze. Księga ta jako natchniona jest zapisem żywej wiary Koscioła i stąd do nie jako natchnionej musimy nieustannie sie odwoływać, żeby nie oderwac się od wiary apostolskiej. Jednak ograniczenie obecności Jezusa do zapisów w tej Księdze na niekorzyść obecności w żywym Kosciele (bo cóż innego nie Kościół Jezus na ziemi zostawił?) może zmierzać do czystej bibliolatrii. A to nie dla mnie.

---
Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii, rozumienia, które wychodzą poza klasyczną fundamentalistyczną interpretację

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń