Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Medytacja

Pytania i odpowiedzi
Moje pytanie brzmi: jak ma wyglądać prawidłowa medytacja? Tak aby była ona bezpieczna. Wiem , że medytacje cywilizacji wschodniej są niebezpieczne, więc pytam jak ma wyglądać ta właściwa w naszej religii. Jest mi to bardzo potrzebne, pozdrawiam i z góry dziękuję.


Termin medytacja funkcjonuje podwójnie: jako ćwiczenie duchowe, które kieruje się inspiracją biblijną i chrześcijańską i jako wysiłek samego człowieka, który nie potrzebuje nikogo do dzieła zbawienia. Także na gruncie chrześcijańskim istnieje pewien dualizm w rozumieniu medytacji bo raz rozumiana jest ona jako pewne rozmyślanie, modlitwa myślna, refleksja najczęściej nad wybranym wątkiem z Pisma świętego. Dwa jako modlitwa zbliżona do adoracji, czyli spotkania ja człowieka z Bogiem osobowym poprzez akt woli, z pominięciem  wstępu: słownej i myślnej modlitwy.

Może najsampierw rozróżnijmy medytację chrześcijańską od niechrześcijańskiej. Ta pierwsza nie jest pozbawiona ważnych aspektów tej drugiej np. próby oczyszczenia umysłu i wyobraźni, koncentracji, próby uwolnienia serca od przywiązań, dążenia do oświecenia. Ale zasadnicza różnica polega na tym że chrześcijanin tylko dokłada swój własny wysiłek do stanu otwarcia się na działanie – łaskę Boga a niechrześcijanin (nie mam na myśli wyznawców judaizmu i islamu; to temat odrębny , który nasuwa pytanie o dokonane już zbawienie) poprzestaje na pracy własnego umysłu. Stan otwarcia się na łaskę Boga to akt woli – akt wiary, zawiera on w sobie tendencję do zjednoczenia z Bogiem i śmiałość przyjaźni, bliskości, relacji, które poza Chrystusem są niemożliwe.

Chrześcijańska medytacja ma więc wymiar osobowy. Spotyka się Bóg z człowiekiem w miejscu i czasie, a wysiłek umysłu jest środkiem do odkrycia osoby Boga, jako źródła absolutnej miłości.

W obrębie chrześcijaństwa można rozróżnić medytację myślną i medytację bardziej zbliżoną do adoracji w ciszy. Należy dodać ciszy wewnętrznej, która nasuwa skojarzenie z medytacją niechrześcijańską (pustka umysłu), ale nią nie jest.

Medytacja myślna, rozmyślanie to rodzaj modlitwy polegający na pracy umysłu w oparciu o jakiś tekst, refleksję, czasami wyobrażenie. Ale punktem wyjścia w niej jest zawsze praca umysłu. Medytacja w ciszy sensu stricte jest aktem woli (trójpodział: intelekt, wola, uczucia). Dlatego jest najbliższa miłości, gdyż miłość jest wolitywna, posiłkuje się uczuciem i intelektem, ale jest aktem woli.

Medytacja – adoracja w wewnętrznej ciszy, czyli bez wsparcia wyobrażeń, refleksji, pobożnych myśli jest aktem ludzkim najbardziej otwartym na osobę Boga i działanie jego łaski ponieważ jest najbliższa miłości poprzez podobieństwo aktu woli i aktu miłości. Kocham, bo chcę kochać będziemy powtarzać na takiej adoracji. W adoracji najszerzej otwieramy nasze serce na działanie Boga, ponieważ rezygnujemy z aktów pośrednich, które podprowadzają nas do zasadniczego aktu woli a skupiamy się na samym akcie woli. Jest to najbardziej wymagająca, ale i najbardziej naturalna i najgłębiej zakorzeniona w naturze człowieka forma modlitwy.

Twoje obiekcje dotyczyły niebezpieczeństw zagrażających medytacji. Zasadniczym zagrożeniem dla medytacji chrześcijańskiej zawsze pozostaje oderwanie się od osoby Boga i od aktu miłości. Osobę Boga można zastąpić własnym wysiłkiem "samozbawienia", zaś akt miłości łatwo pomylić z pobożnym uczuciem i rozmyślaniem. Prawdziwy akt miłości jest często suchym trwaniem przy osobie Jezusa, nie gratyfikowanym niczym. Znany ci jest pewnie przypadek Matki Teresy, która napisała, że trwa [przy Bogu] w ciemnościach. Dopóki podtrzymujesz wolę trwania przy osobie Zbawcy twoja medytacja, jako akt całkowitego otwarcia się na Boga jest najszlachetniejszym ludzkim aktem niezależnie od tego co czujesz i jak się oceniasz.


Jacek LehrOpcje Artykułu

Medytacja | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Medytacja
BLyy nie, 18 maj 2008, 22:43:26
Medytacja na styl wschodni też ma swoje zalety. Mówienie, że jest zła jest niedorzeczne, żadnych dowodów na to nie ma. Medytując na styl wschodni można oczyścić swój umysł, nawet i ciało, wzmacnia nas i poprawia.

---
Nie trzeba wierzyć by być prawym,ateista też może.
 
Medytacja
Przemysł czw, 22 maj 2008, 23:35:22
Ja nie wyraziłem sie jasno w pytaniu, choć część odpowiedzi dostałem i wskazówkę jak medytować.Chodziło mi przede wszystkim o zagrożenia ze strony złych duchów. W szkole był ostatnio egzorcysta i mówił jak bardzo jest to niebezpieczne, dlatego zadałem pytanie żeby ktoś bardziej wyjaśnił zło wynikające z medytacji i tym samym przestrzec innych.A w związku z "oczyszczaniem" , "energiami" bioenergoterapeutami, wróżbiarstwem to z daleka od tego i od medytacji wschodniej też.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń