Komiks opowiada historię Sanktuarium w Licheniu

wto, 29 kwi 2008, 15:15:45

Autor: Jerzy Piątek

Księża Marianie z Sanktuarium w Licheniu postanowili w nietypowy sposób opowiedzieć o historii cudownego obrazu Matki Bożej Licheńskiej – zamiast publikować tradycyjne opracowanie w formie gęsto zadrukowanej książki, wybrali komiks. Do współpracy namówili młodych twórców, znanych miłośnikom obrazkowych historii jako autorzy komiksów science fiction. W efekcie tej współpracy powstała barwna książeczka, której adresatami są dzieci.

Opowieść o cudownym obrazie rozpoczyna się sceną bitwy pod Lipskiem w 1813 roku. Brał w niej udział Tomasz Kłossowski, dziedzic wielkiego majątku, który został wywłaszczony przez zaborców. Zubożały szlachcic wybrał żywot prostego kowala – osiedlił się w Izabelinie niedaleko Lichenia Starego, gdzie otworzył swoją kuźnię. W trakcie wspomnianej bitwy kowal – patriota walczył u boku Napoleona, został ciężko ranny. Nie chcąc umierać z dala od ojczyzny prosił Matkę Boską o pomoc. Pogrążony w modlitwie Kłossowski doznał objawienia – Matka Boża obiecała mu powrót, jednak pod warunkiem, że znajdzie jej wizerunek ukazujący takie Jej oblicze, jakie widzi w chwili objawienia. Kowal wrócił do domu i przez wiele lat prowadził poszukiwania. W 1836 roku w końcu znalazł odpowiedni obraz w przydrożnej kapliczce niedaleko Częstochowy. Zabrał go ze sobą i zawiesił w grąblińskim lesie. Komiksowa opowieść kończy się w roku 1852 – wówczas uroczyście przeniesiono wizerunek Maryji do sanktuarium w Licheniu.

Autorem scenariusza jest Szymon Adamus, rysunki stworzył ilustrator i architekt Marcin Kępski. Obaj przyznali, że łatwiej jest stworzyć komiks do wymyślonej opowieści niż do historii już istniejącej. Twórcy postanowili wnieść w nią trochę świeżości, do scenariusza historycznego wprowadzili także postaci dziecięce, ponieważ adresatami książeczki są kilkulatkowie. Autorzy zadbali o realia z epoki – przeglądali dawne źródła, by wiernie odtworzyć ubiór dziewiętnastowiecznych bohaterów, uzbrojenie i umundurowanie żołnierzy napoleońskich.

„Historia Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej” została wydana w nakładzie pięciu tysięcy egzemplarzy. Jak czytamy na stronach internetowych Sanktuarium, komiks będzie rozdawany bezpłatnie dzieciom pierwszokomunijnym, które od lat w maju i w czerwcu tłumnie odwiedzają Licheń.


Źródło: www.Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080429151545562