Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Wieczerza Pańska - interkomunia podczas ślubu?

Pytania i odpowiedzi
Chciałbym skierować do Państwa takie zapytanie. Biorę ślub mieszany. Moja narzeczona jest kaloliczka a ja protestantem. Czy podczes ceremoni ślubnej ksiądz katolicki ma prawo odmówić mi przystapienia do eurarystii? Ja chciałbym bardzo do niej przystąpić tylko nie wiem od kogo to zależy. W ostatniej rozmowie z proboszczem, który będzie nam udzielał ślubu stwierdził, że nie mogę przystąpić do wieczerzy. Czy ta kwestia jest zapisana w prawie kanonicznym lub innym dokumencjie kościelnym. Czy jest to tylko w gestii proboszcza. Bardzo proszę Was o pomoc. Bardzo zależy mi na przystąpieniu do Stołu Panskiego.


Sprawy związane z uczestnictwem w sakramentach regulują kanony Kodeksu Prawa Kanonicznego, zwłaszcza paragrafy kanonu 844. Zgodnie z jego treścią Kościół Katolicki nie praktykuje interkomunii i pozwala na udzielanie Sakramentu Ciała i Krwi Pańskiej tylko katolikom wszystkich obrządków. W szczególnych wypadkach Komunie katolicką mogą przyjmować wierni tych Kościołów, które wyznają katolicką wiarę dotyczącą sakramentów (dot. to głównie Kościołów Wschodnich i na ogół Starokatolików).

Tylko w niebezpieczeństwie śmierci lub lub innej ważnej przyczyny chrześcijanie innych Kościołów i wspólnot mogą przyjmować katolicką Eucharystię o ile nie mogą udać się do własnego szafarza ORAZ wyrażają katolicką wiarę co do przyjmowanych sakramentów.

Z powyższego wynika jednoznacznie, że zawieranie związku mieszanego nie jest podstawą do udzielenie Komunii Świętej niekatolikowi, a proboszcz tego sakramentu udzielić wręcz nie może.

Jakub Sowiński


Opcje Artykułu

Wieczerza Pańska - interkomunia podczas ślubu? | 12 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Wieczerza Pańska - interkomunia podczas ślubu?
thorgal17 sob, 17 maj 2008, 11:48:42

3 grosze ode mnie w tej sprawie jako protestanta:

1. Nie sądzę, że nabożeństwo ślubne jest właściwą uroczystością do udzielania komunii. Komunia jest częścią cotygodniowego niedzielnego nabożeństwa, które jest odnowieniem przymierza z Bogiem  i myślę, że w tym kontekście powinna być udzielana (np. Dz.Ap. 20:7). Pogrzeby, śluby są uroczystościami o innym charakterze.

2. Decydując się na ślub z katoliczką powinieneś być świadomy ograniczeń i istotnych różnic w pewnych względach. Komunia w czasie ślubu (właściwie jej brak w Twoim przypadku) to jedynie początek. Będziesz musiał odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące Waszego wspólnego zaangażowania w jednym kościele (którym?), kwestię wychowania dzieci, istoty nabożeństwa i sakramentów, autorytetu, modelu duchowości itd. Decydujac się na ślub w KK niejako zdecydowałeś w wielu z tych kwestii ponieważ zobowiązany będziesz np. wychować dzieci po katolicku.

3. Innym pytaniem jest: czy komunia w KK jest "Wieczerzą Pańską" w świetle jej biblijnej definicji. Oczywiście chleb (opłatek) udzielany na mszy wciąż pozostaje chlebem ponieważ znaczenie komunii jest obiektywne, niezależne od błędnej teologii księży, pastorów czy kościołów. Pytanie jednak brzmi czy teologiczny i praktyczny kontekst związany  z katolicką komunią nie wykrzywiają jej sensu tak bardzo, że przestaje ona być sakramentem Chrystusowym (np. uczestnictwo w bałwochwalczym kulcie elementów komunii).

To kwestie do przemyślenia dla Ciebie. Pozdrawiam, Paweł Bartosik

---
"Żyjąc wiarą w realnym świecie" - www.pbartosik.blogspot.com

 
Wieczerza Pańska - interkomunia podczas ślubu?
chochlik pon, 19 maj 2008, 20:23:52
Pastorze Pawle, myślę że robisz "z igły widły". Rafi ma 100% rację, aby postawić Kościół przed faktem dokonanym, a małżeństwa mieszane są piękne i dzieci, kiedy już dorosną będą mogły ŚWIADOMIE dokonać wyboru.

---
chochlik

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń