Wieczerza Pańska - interkomunia podczas ślubu?

pią, 16 maj 2008, 00:42:46

Autor: Gość serwisu

Chciałbym skierować do Państwa takie zapytanie. Biorę ślub mieszany. Moja narzeczona jest kaloliczka a ja protestantem. Czy podczes ceremoni ślubnej ksiądz katolicki ma prawo odmówić mi przystapienia do eurarystii? Ja chciałbym bardzo do niej przystąpić tylko nie wiem od kogo to zależy. W ostatniej rozmowie z proboszczem, który będzie nam udzielał ślubu stwierdził, że nie mogę przystąpić do wieczerzy. Czy ta kwestia jest zapisana w prawie kanonicznym lub innym dokumencjie kościelnym. Czy jest to tylko w gestii proboszcza. Bardzo proszę Was o pomoc. Bardzo zależy mi na przystąpieniu do Stołu Panskiego.

Sprawy związane z uczestnictwem w sakramentach regulują kanony Kodeksu Prawa Kanonicznego, zwłaszcza paragrafy kanonu 844. Zgodnie z jego treścią Kościół Katolicki nie praktykuje interkomunii i pozwala na udzielanie Sakramentu Ciała i Krwi Pańskiej tylko katolikom wszystkich obrządków. W szczególnych wypadkach Komunie katolicką mogą przyjmować wierni tych Kościołów, które wyznają katolicką wiarę dotyczącą sakramentów (dot. to głównie Kościołów Wschodnich i na ogół Starokatolików).

Tylko w niebezpieczeństwie śmierci lub lub innej ważnej przyczyny chrześcijanie innych Kościołów i wspólnot mogą przyjmować katolicką Eucharystię o ile nie mogą udać się do własnego szafarza ORAZ wyrażają katolicką wiarę co do przyjmowanych sakramentów.

Z powyższego wynika jednoznacznie, że zawieranie związku mieszanego nie jest podstawą do udzielenie Komunii Świętej niekatolikowi, a proboszcz tego sakramentu udzielić wręcz nie może.

Jakub Sowiński

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080514114247298