Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

1 czerwca, święto dziękczynienia

Pierwsza niedziela czerwca, w tym roku 1 czerwca, będzie decyzją episkopatu Dniem Dziękczynienia. Abp Warszawski, Kazimierz Nycz wyjaśnia, że idea Dnia związana jest z budową Świątyni Opatrzności jako wotum Narodu za wolną Polskę, za Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego oraz dniem symbolicznego podziękowania swoim najbliższym. Centrum Opatrzności Bożej będzie nowoczesną instytucją kultury adresowaną również do młodzieży.6 marca 2008 r. abp Nycz przedstawił Konferencji Episkopatu informację o budowie Centrum Opatrzności Bożej. Biskupi też zaaprobowali decyzję abp. Nycza o ustanowieniu w dniu 1 czerwca każdego roku specjalnego Dnia Wdzięczności. Towarzyszyć mu będzie ogólnopolska zbiórka na tacę na rzecz budowy świątyni.

Uzasadniając powołanie Dnia Dziękczynienia w każdą pierwszą niedzielę czerwca, abp Kazimierz Nycz przypomniał, że większość pielgrzymek Jana Pawła II do Polski odbywała się właśnie w czerwcu. – W czerwcu 1989 roku wołaliśmy też, że mamy wolną Polskę. "Jest to więc ten kontekst czasowy, który najbardziej nadaje się do tego, by dziękować Bogu i wszystkim, którzy do tego doprowadzili oraz uczyć się postawy wdzięczności i dziękczynienia" – wyjaśnił abp.

Podczas pierwszych obchodów Dnia Dziękczynienia 1 czerwca odbędzie się na Polach Wilanowskich w Warszawie spotkanie rodzinne mieszkańców stolicy i wiernych z całego kraju.

"Centrum Opatrzności Bożej wraz ze Świątynią Opatrzności, miejscem pochówku wybitnych Polaków oraz multimedialne muzeum Prymasa Tysiąclecia powstaną na Polach Wilanowskich. Taką decyzję podjął ksiądz arcybiskup Kazimierz Nycz, metropolita warszawski."

Metropolita warszawski uważa, że Centrum musi korespondować z wrażliwością współczesnej młodzieży, która określa się jako pokolenie Jana Pawła II. "Musi być to więc muzeum o charakterze multimedialnym, do którego młodzież będzie przychodzić z równą ochotą jak do Muzeum Powstania Warszawskiego".

Projekt budowanego obiektu obejmuje powierzchnię 20 tys. metrów kwadratowych, z czego sama świątynia zajmie tylko 4 tys. metrów. Natomiast pozostałe 16 tys. zostanie przeznaczone na inicjatywy o innym charakterze: kulturalnym, edukacyjnym i charytatywnym. Wśród nich na pierwszym miejscu wymienił nowoczesne muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego.

Celem realizacji wspomnianych planów metropolita warszawski powołał jesienią 2007 r. Specjalny Zespół ds. Powołania Centrum Opatrzności Bożej, na czele którego stanął Piotr Gaweł, znany menedżer i specjalista ds. marketingu, zasłużony dla Kościoła jako jeden z twórców Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Opr. Na podstawie KAIOpcje Artykułu

1 czerwca, święto dziękczynienia | 32 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
1 czerwca, święto dziękczynienia
Rafamael sob, 17 maj 2008, 10:53:59

"Centrum Opatrzności Bożej wraz ze Świątynią Opatrzności, miejscem pochówku wybitnych Polaków oraz multimedialne muzeum Prymasa Tysiąclecia powstaną na Polach Wilanowskich. Taką decyzję podjął ksiądz arcybiskup Kazimierz Nycz, metropolita warszawski." Metropolita warszawski uważa, że Centrum musi korespondować z wrażliwością współczesnej młodzieży, która określa się jako pokolenie Jana Pawła II. "Musi być to więc muzeum o charakterze multimedialnym, do którego młodzież będzie przychodzić z równą ochotą jak do Muzeum Powstania Warszawskiego".

He, he, kto by pomyślał, że stara idea polskich masonów, którzy jeszcze w XVIII w. wystąpili z inicjatywą budowy świątyni opatrzności jako wspólnej dla różnych wyznań, zostanie przejęta i zmodyfikowana przez KRk dla własnych celów. Cóż, różne dziwne rzeczy dzieją się na tym świecie. Polecam ciekawy artykuł:

http://arsregia.pl/?m=tekst&id=21

Pozdrawiam. Raf

---
"Wszystkie przenośnie są imionami dobra i zła: nie przemawiają one, przyzywają tylko. Głupcem ten, kto chce od nich wiedzy." Tako rzecze Zaratustra (Nietzsche)

 
1 czerwca, święto dziękczynienia
reguly wto, 20 maj 2008, 09:07:38
Taaaa... Wotum narodu... Ktore Kosciol sam sobie finasuje z naszych podatkow nie pytajac sie narodu o zdanie, za to za przywoleniem czesci politykow...

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 
1 czerwca, święto dziękczynienia
reguly wto, 20 maj 2008, 09:09:16

I jeszcze bylo tez o tym na tutejszym forum:

http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?forum=8&showtopic=113144

a wczesniej tez tutaj:

http://www.kosciol.pl/comment.php?mode=view&cid=25723

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 
Światynia Pazerności Kleszej?
reguly wto, 20 maj 2008, 09:12:55
Światynia Pazerności Kleszej?

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 
1 czerwca, święto dziękczynienia
reguly pią, 23 maj 2008, 12:45:43

> bo piękna tradycja

Jak np. dziesiecina (co by np. nie wspominac o inkwizycji)?

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 
1 czerwca, święto dziękczynienia
reguly pią, 23 maj 2008, 12:47:29

> Ten czy inny sposób reakcji jest sprawą wewnętrzną wspólnoty KRK. co ci do tego?

...Bo to nie ja bede czerpal kozysci z omawianego zawlaszczenia (co by nie napisac dosadniej)?

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń