Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Festiwal Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce - rozpoczęty

Ponad 40 chórów wystąpi w ciągu całego tygodnia na festiwalu muzyki cerkiewnej w Hajnówce (woj. podlaskie). Takie święto cerkiewnego śpiewu odbywa się jak co roku w okresie wielkanocnym w cerkwi św. Trójcy.Festiwal rozpoczął się uroczystym nabożeństwem celebrowanym przez metropolitę Sawę, zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i koncertem inauguracyjnych ubiegłorocznych laureatów.

- Rokrocznie, przepełnieni szczególna radością, zbieramy się w Hajnówce, by śpiewem cerkiewnym zjednoczyć się z Bogiem – mówił do zebranych kilku tysięcy ludzi metropolita Sawa. - Rozpoczynamy kolejny festiwal w Hajnówce, który jest jedynym festiwalem tego rodzaju nie tylko w Polsce, a i na całym świecie. Dzisiaj inaugurujemy niejako muzyczną liturgię łączącą nas z Bogiem. (…) Wspólne śpiewanie tu, w Hajnówce, ma duże znaczenie. Wspólnie śpiewamy hymny Panu, bo nasz głos z Hajnówki, to głos miłości. Ta pieśń miła jest Bogu i jego Cerkwi, wszystkim tym, którzy lubią Boga i lubią Cerkiew. Dlatego festiwal się rozwija. Tego mamy pewność, bowiem z nami jest Bóg, ufajmy mu. Świadczy o tym żywotność festiwalu Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Nie ważne jak nazywamy, ale na festiwal od prawie 30 lat spieszą do Hajnówki chóry nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Nie sprowadzają ich tu prestiżowe nagrody, nie liczą na artystyczną promocję, bo świat artystyczny nie zawsze dostrzega znaczenie tych dni, które odbywają się w tym soborze. Chóry biorące udział w festiwalu, odpowiadają na wołanie serca człowieka wiary.

Wspaniała architektura soboru św. Trójcy w Hajnówce i rewelacyjna akustyka tej świątyni przyciąga nie tylko chóry z niemal całej Europy, ale rzesze publiczności różnych wyznań, z odległych miejsc w kraju. Zdaniem wykonawców, w hajnowskim soborze śpiewa się bardzo lekko. Jest to niewątpliwie zasługą architekta i budowniczych cerkwi. W tym roku, wśród licznych gości koncertu inauguracyjnego znalazł się prof. Aleksander Grygorowicz z Poznania, architekt soboru św. Trójcy w Hajnówce. - Cieszymy się z pana obecności i dziękujemy za wspaniałe dzieło – zwrócił się do prof. Grygorowicza ks. mitrat Michał Niegierewicz, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, organizowany z błogosławieństwa Kościoła prawosławnego w Polsce, odbywa się w dniach 25-31 maja br.. W tym czasie, każdego dnia, w soborze św. Trójcy w Hajnówce trwają przesłuchania konkursowe chórów. Wystąpią wykonawcy zarówno, z Polski, jak i zagranicy, chóry dziecięce, młodzieżowe, parafialne, ale też chóry profesjonalne, zespoły wokalne i świeckie na co dzień nie związane z muzyka cerkiewną. Do Hajnówki zawitają goście z Mołdawii, Rosji, Niemiec, Białorusi, Czarnogóry i Litwy.

Równolegle z festiwalem odbywać się będą imprezy towarzyszące – w Hajnowskim Domu Kultury będzie mieć miejsce wystawa o prawosławiu we Włoszech, a goszczące chóry z zagranicy wystąpią na koncertach w Warszawie, Bielsku Podlaskim i innych miejscowościach Podlasia.

Festiwal zakończy się w sobotę ogłoszeniem wyników konkursu i dwoma koncertami galowymi – w Hajnówce i w Białymstoku.Opcje Artykułu

Festiwal Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce - rozpoczęty | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń