Abp Janusz Bolonek nuncjuszem apostolskim w Bułgarii

pon, 26 maj 2008, 18:09:07

Autor: Andrea Frizzarin

Benedykt XVI mianował 69-letniego abp. Janusza Bolonka nuncjuszem apostolskim w Bułgarii. Dotychczas polski hierarcha reprezentował Stolicę Apostolską w Urugwaju.


Janusz Bolonek, urodzony 6 grudnia 1938 r. w Hucie Dłutowskiej koło Pabianic w rodzinie rolniczej, kształcił się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Tam też przyjął święcenia kapłańskie 17 grudnia 1961 r.

Następnie studiował przez dwa lata filologię klasyczną na KUL-u, a od 1962 r. kontynuował naukę na różnych uczelniach papieskich w Rzymie, m.in. w Papieskiej Akademii Dyplomatycznej. Jest doktorem teologii i prawa kanonicznego.

W 1971 r. rozpoczął pracę w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej, kolejno w Nikaragui, USA, Egipcie, po czym w latach 1979-89 pracował w Sekretariacie Stanu.

Wchodził wówczas m.in. w skład Zespołu ds. Stałych Kontaktów Roboczych między Stolicą Apostolską a Rządem PRL. W tym charakterze wielokrotnie odwiedzał nasz kraj jako członek delegacji watykańskich, przygotowywał ze strony watykańskiej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny w 1983 i 1987 r. W r. 1989 był członkiem Komisji Mieszanej Stolicy Apostolskiej i władz PRL, przygotowującej wznowienie stosunków dyplomatycznych między obu stronami.

Wkrótce potem, 25 września 1989 r. Ojciec Święty mianował go nuncjuszem apostolskim w Wybrzeżu Kości Słoniowej, podnosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego Madauro. W dwa miesiące później został mianowany także pronuncjuszem apostolskim w Burkina Faso i Nigrze. Sakry biskupiej udzielił mu osobiście Papież 20 października 1989 r. w bazylice św. Piotra.

Obowiązki nuncjusza we wspomnianych trzech krajach afrykańskich abp Bolonek pełnił do 1995 r., kiedy został mianowany nuncjuszem apostolskim w Rumunii. Urząd ten sprawował do połowy września 1998 r., kiedy to musiał z niego ustąpić ze względów zdrowotnych. W listopadzie 1999 r. wrócił do czynnej służby dyplomatycznej jako nuncjusz apostolski w Urugwaju.

Obecnie nuncjuszami apostolskimi jest pięciu Polaków: abp Józef Kowalczyk (w Polsce), abp Juliusz Janusz (na Węgrzech), abp Józef Wesołowski (w Kazachstanie, Kirgistanie, Tadżykistanie i Uzbekistanie), abp Henryk Nowacki (w Nikaragui) i abp Janusz Bolonek (w Bułgarii). Ponadto dalszych kilkunastu księży z naszego kraju pracuje w nuncjaturach apostolskich w różnych krajach jako radcy (sekretarze). Jest to największa w dziejach liczba Polaków w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej.

KAI

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080526180908900