Resort kultury wsparł odbudowę gdańskiego kościoła

śro, 28 maj 2008, 13:44:16

Autor: Jerzy Piątek

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski zdecydował o przeznaczeniu 4 milionów złotych w ramach dotacji na trzeci etap odbudowy po pożarze dachu kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny w Gdańsku. Zabytkowa świątynia spłonęła 22 maja 2006 roku. Od tamtej pory trwają prace polegające na otworzeniu więźby dachowej i przykryciu konstrukcji dachówką.

- Bardzo zależy mi, by remont był realizowany sprawnie i w dobrym tempie - powiedział minister Zdrojewski. - Ważne jest, by przed zimą kościół był nie tylko zabezpieczony, ale również w pełni nadawał się do użytku.

Środki, uzupełnione o kwotę miliona zł z budżetu Miasta Gdańska, zostaną przeznaczone na sfinansowanie prac remontowych i konserwatorskich. Dzięki dotacji położony zostanie dach nad nawą główną, nawą boczną, kapliczkami (wraz z rekonstrukcją sygnaturki i lukarny w północnej połaci dachowej). Ministerialne pieniądze umożliwią także odbudowę zniszczonego hełmu wieży kościoła oraz konserwację elewacji wieży.

Najstarszy kościół Gdańska stanął w płomieniach 22 maja 2006 roku. Pożar gasiło dwadzieścia ekip straży pożarnej z Gdańska, Sopotu i Gdyni. Tuż po godzinie 15 runęła konstrukcja dachu, nie uszkodziła jednak stropu. Na szczęście strażakom udało się uratować wieżę świątyni (zniszczeniu uległ tylko hełm), w której znajduje się niezwykle cenny karylion złożony z 30 dzwonów.


Źródło: www.Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080528134416493