Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Z Kanady na Wawel ...

Na zaproszenie ks. kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego, gościła w Polsce delegacja Komitetu Organizacyjnego 49. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Kanadzie. Delegatami Prymasa Kanady ks. kard. Marc Ouellet - Gospodarza kongresu – byli: ks. bp Louis Dicaire i piszący te słowa. Celem wizyty w Polsce była promocja i przybliżenie tematyki kongresowej wiernym Kościoła w Polsce.
To jeszcze Sługa Boży Jan Paweł II pod koniec swego pontyfikatu naznaczył kanadyjskie miasto Quebec na miejsce kolejnego światowego kongresu eucharystycznego.

Księdzu kard. Marc Ouellet bardzo zależy na zachęceniu i zaproszeniu rodaków Jana Pawła II do wzięcia udziału w kongresie eucharystycznym, a przede wszystkim do duchowej więzi i modlitwy o dobre owoce tego światowego spotkania ku czci Najświętszej Eucharystii.

Delegacja Sekretariatu Generalnego Kongresu Eucharystycznego w drodze na Uroczystości Św. Stanisława w Krakowie nawiedziła Kalisz, Warszawę i Częstochowę.

W Kaliszu nawiedziliśmy Sanktuarium Św. Józefa, aby zamanifestować duchową łączność z największym sanktuarium na świecie ku czci Opiekuna Najświętszej Rodziny – Oratorium Św. Józefa w Montrealu.

Kolejnym etapem podróży była Warszawa, gdzie w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski delegacja spotkała się z ks. bp. Stanisławem Budzikiem, Sekretarzem Generalnym KEP i z ks. abp. Kazimierzem Nyczem, metropolitą warszawskim.

Przed Cudownym Obrazem Królowej Polski w Częstochowie delegaci modlili się w intencji 49. MKE i polecali Matce Kościoła wszystkich jego uczestników.

Dnia 11 maja w Krakowie, braliśmy czynny udział w uroczystościach ku czci Świętego Stanisława. Delegaci koncelebrowali w gronie licznych kardynałów, arcybiskupów i biskupów polskich uroczystą Mszę Świętą przy nowo zbudowanym ołtarzu polowym na Skałce nazwanym "Ołtarzem Trzech Tysiącleci". Ksiądz bp Louis Dicaire przewodniczył procesji z relikwiami Św. Stanisława ze Skałki na Wawel. Na zakończenie pobytu w Polsce spotkaliśmy się z ks. kard. Stanisławem Dziwiszem i zapoznaliśmy go z stanem przygotowań do kongresu.

Ksiądz biskup Louis Dicaire był pod ogromnym wrażeniem religijności Polaków, ich liczebności na uroczystościach kościelnych oraz przepięknej oprawy sprawowanych liturgii. O jaskrawej różnicy w tym aspekcie między Kanadą a Polską, wielokrotnie już pisałem w poprzednich felietonach, a tym razem mogłem z dumą jako polski kapłan udowadniać na każdym etapie naszej podróży, jak jesteśmy jako naród mocno związani z Kościołem Chrystusowym. Potrzeba żarliwej modlitwy, by niwelowanie tej właśnie różnicy między Polską a Kanadą nie polegało na naszej laicyzacji, a na przebudzeniu i pobudzeniu religijności i wiary Kanadyjczyków. O to konieczne przebudzenie będą modlić się już za 3 tygodnie uczestnicy 49. MKE w Quebec.

o. Dariusz W. Andrzejewski CSSpOpcje Artykułu

Z Kanady na Wawel ... | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń