Z Kanady na Wawel ...

pią, 30 maj 2008, 19:43:17

Autor: Gość serwisu

Na zaproszenie ks. kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego, gościła w Polsce delegacja Komitetu Organizacyjnego 49. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Kanadzie. Delegatami Prymasa Kanady ks. kard. Marc Ouellet - Gospodarza kongresu – byli: ks. bp Louis Dicaire i piszący te słowa. Celem wizyty w Polsce była promocja i przybliżenie tematyki kongresowej wiernym Kościoła w Polsce.


To jeszcze Sługa Boży Jan Paweł II pod koniec swego pontyfikatu naznaczył kanadyjskie miasto Quebec na miejsce kolejnego światowego kongresu eucharystycznego.

Księdzu kard. Marc Ouellet bardzo zależy na zachęceniu i zaproszeniu rodaków Jana Pawła II do wzięcia udziału w kongresie eucharystycznym, a przede wszystkim do duchowej więzi i modlitwy o dobre owoce tego światowego spotkania ku czci Najświętszej Eucharystii.

Delegacja Sekretariatu Generalnego Kongresu Eucharystycznego w drodze na Uroczystości Św. Stanisława w Krakowie nawiedziła Kalisz, Warszawę i Częstochowę.

W Kaliszu nawiedziliśmy Sanktuarium Św. Józefa, aby zamanifestować duchową łączność z największym sanktuarium na świecie ku czci Opiekuna Najświętszej Rodziny – Oratorium Św. Józefa w Montrealu.

Kolejnym etapem podróży była Warszawa, gdzie w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski delegacja spotkała się z ks. bp. Stanisławem Budzikiem, Sekretarzem Generalnym KEP i z ks. abp. Kazimierzem Nyczem, metropolitą warszawskim.

Przed Cudownym Obrazem Królowej Polski w Częstochowie delegaci modlili się w intencji 49. MKE i polecali Matce Kościoła wszystkich jego uczestników.

Dnia 11 maja w Krakowie, braliśmy czynny udział w uroczystościach ku czci Świętego Stanisława. Delegaci koncelebrowali w gronie licznych kardynałów, arcybiskupów i biskupów polskich uroczystą Mszę Świętą przy nowo zbudowanym ołtarzu polowym na Skałce nazwanym "Ołtarzem Trzech Tysiącleci". Ksiądz bp Louis Dicaire przewodniczył procesji z relikwiami Św. Stanisława ze Skałki na Wawel. Na zakończenie pobytu w Polsce spotkaliśmy się z ks. kard. Stanisławem Dziwiszem i zapoznaliśmy go z stanem przygotowań do kongresu.

Ksiądz biskup Louis Dicaire był pod ogromnym wrażeniem religijności Polaków, ich liczebności na uroczystościach kościelnych oraz przepięknej oprawy sprawowanych liturgii. O jaskrawej różnicy w tym aspekcie między Kanadą a Polską, wielokrotnie już pisałem w poprzednich felietonach, a tym razem mogłem z dumą jako polski kapłan udowadniać na każdym etapie naszej podróży, jak jesteśmy jako naród mocno związani z Kościołem Chrystusowym. Potrzeba żarliwej modlitwy, by niwelowanie tej właśnie różnicy między Polską a Kanadą nie polegało na naszej laicyzacji, a na przebudzeniu i pobudzeniu religijności i wiary Kanadyjczyków. O to konieczne przebudzenie będą modlić się już za 3 tygodnie uczestnicy 49. MKE w Quebec.

o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080530194317649