Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Amerykańscy naukowcy: religijność zapisana w genach

Geny mogą decydować o tym, czy dana osoba jest religijna, wynika z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych. Efekty wychowania w określonej wierze zaś mogą z czasem blaknąć.

Około 25 lat temu naukowcy byli przekonani, że zachowania religijne są po prostu wynikiem socjalizacji, w tym wychowania. Jednakże, nowe dane zmusiły do zweryfikowania tej tezy. Ostatnio przeprowadzono badania, w których uczestniczyły dorosłe bliźnięta wychowywane osobno. Okazało się, że prawdopodobnie geny mają w 40% wpływ na religijność danej osoby.

Nie jest jednak jasne, jak ów wpływ zmienia się z wiekiem. Kilka badań z udziałem zarówno dzieci wychowywanych przez rodziców biologicznych, jak i będących pod opieką rodziców zastępczych, dowiodło, iż młodzi ludzie zazwyczaj przejawiają podobną religijność, jak ich opiekunowie. To sugeruje, że w młodym wieku geny nie mają większego wpływu na życie religijne.

Obecnie, Laura Koenig z University of Minnesota w Minneapolis sprawdziła, jak wpływ natury i wychowania zmienia się z czasem. Jak wynika z jej badań, czynniki genetyczne odpowiadające za religijność stają się ważniejsze wraz z wiekiem, środowiskowe zaś zmniejszają swój wpływ.

Ogółem Koenig zbadała 169 par bliźniąt jednojajowych i 104 pary bliźniąt dwujajowych, wszyscy uczestnicy byli płci męskiej i mieli około 30 lat. Uczestników pytano o partycypowanie w uroczystościach religijnych, modlitwy i inne aspekty życia religijnego. Obecna religijność była porównywana z tą prezentowaną w latach młodzieńczych. Następnie uczestnicy odpowiadali na te same pytania w odniesieniu do rodziców i rodzeństwa.

Partycypanci wskazywali, że jako dzieci przejawiali podobne zachowania religijne jak ich rodziny. Jednakże, wraz z upływem lat jedynie bliźnięta jednojajowe wykazywały podobną religijność.
„Prawdopodobnie czynniki genetyczne wraz z wiekiem w większym stopniu wpływają na naszą religijność”, komentuje wyniki badań Laura Koenig.

Podobnego zdania jest Michael McCullough, psycholog z University of Miami na Florydzie. „Do pewnego stopnia nie można być sobą, gdy mieszka się z rodzicami. Kiedy opuścisz rodzinne <> możesz zacząć rozwijać własne skłonności, różne aspekty osobowości”, uważa McCullough. Wówczas czynniki genetyczne mają większe szanse „dojścia do głosu” i niwelują środowiskowe przyczyny naszego zachowania.

www.senior.pl


Opcje Artykułu

Amerykańscy naukowcy: religijność zapisana w genach | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Amerykańscy naukowcy: religijność zapisana w genach
reguly pią, 6 cze 2008, 08:53:03
Stare - wiecej tu http://groups.google.com/group/rodzima-wiara-slowian/browse_thread/thread/0f7790441f06ae75?hl=pl

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 
Amerykańscy naukowcy: religijność zapisana w genach
BLyy pią, 6 cze 2008, 20:12:07
No jest takie coś jak gen Boga, czy jak to nazwać co odpowiada za naszą religijność. Cóż, więc ludzie nie zostali obdarzeni tak samo przez Boga. Ci co "mniej" wierzą bo to pójdą do piekła, a to nie zawsze ich wina, tylko genów.

---
Nie trzeba wierzyć by być prawym,ateista też może.
 
Amerykańscy naukowcy: religijność zapisana w genach
potwor sob, 7 cze 2008, 17:14:25
Dziecko jest genetycznie zaprogramowane do gromadzenia wiedzy od osób z autorytetem. Mózg dziecka, z bardzo zasadnych powodów  darwinowskich, musi być ustawiony w taki sposób, że wierzy w to, co mówią mu starsi. Bo po prostu nie ma czasu na eksperymentowanie z ostrzeżeniami, jak na przykład: "Nie skacz ze skały" czy "Nie pływaj w rzece, w której są krokodyle". Każde dziecko, które zastosowałoby naukowe,
sceptyczne podejście, byłoby martwe Mózg dziecka będzie automatycznie wierzył w to, co usłyszy,  nawet jeśli to, co usłyszy, to nonsens. A potem, kiedy dziecko dorośnie, będzie przekazywało ten sam nonsens swoim dzieciom.

---
“Jeśli rozmawiasz z Bogiem, jesteś religijny. Kiedy Bóg przemawia do ciebie jesteś chory psychicznie.”
Odcinek: House vs. God
(house M.D)

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń