Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Konkurs: Kapliczka mojego dzieciństwa. Kapliczka na mojej drodze

Stowarzyszenie św. Izydora z Sewilli oraz Redakcja Portalu św. Izydora - Patrona Internetu i Internautów przy współpracy z Wydawnictwami katolickimi organizuje konkurs fotograficzny pt. "Kapliczka mojego dzieciństwa. Kapliczka na mojej drodze". Celem konkursu jest ukazanie różnego rodzaju kapliczek - przydrożnych, polnych, drewnianych, kamiennych, murowanych, domowych itp. - oraz zorganizowanie wirtualnej wystawy fotografii.Wśród osób oceniających twórczość fotograficzną Internautów jest profesjonalny fotograf Łukasz Struk, którego życiową pasją jest fotografia a swoimi fotografiami upiększa Portal św. Izydora.

Kapliczki stawiali nasi przodkowie w miejscach, gdzie wydarzyło się coś ważnego w gronie rodziny czy bliskich. Kapliczki stawiano obok domów, aby wypraszać opiekę nad gospodarstwem domowym. Kapliczki stawiano na szlakach górskich, leśnych czy polnych, aby pątnicy mogli zatrzymać się na chwilę, odpocząć i zanieść modlitwy. Kapliczki stawiano również w polu i gromadzono się przy nich np. w południe na Anioł Pański czy na zakończenie pracy, żniw...

Codziennie przemierzamy wiele dróg. Przy wielu z nich stoi krzyż, stacja drogi krzyżowej, kapliczka poświęcona Maryi czy Świętemu. Często nie zwracamy na nie uwagi, przechodzimy obojętnie. To własnie ten konkurs ma na celu pomóc nam w zauważeniu tego szczególnego miejsca. Zatrzymajmy się przy nim, wykonajmy fotografię, zapytajmy się naszych znajomych o historię związaną z tym miejscem, a może poszukajmy informacji w bibliotece czy internecie. Pochwalmy się przed innymi naszą kapliczką, przed którą jako dzieci gromadziliśmy się na wspólnej modlitwie czy majowym nabożeństwie.

Organizatorzy konkursu przygotowali kilkadziesiąt różnych nagród za najciekawsze prace i opisy. Prace można nadsyłać za pośrednictwem poczty e-mail lub pocztą tradycyjną. Więcej informacji można uzyskać na Portalu św. Izydora lub pisząc na adres: redakcja@isidorus.net . Do udziału w konkursie zaproszeni są wszyscy, bez względu na wiek i profesję. Zdjęcia mogą być wykonane aparatem fotograficznym z telefonu komórkowego, aparatu fotograficznego amatorskiego czy profesjonalnego.


Opcje Artykułu

Konkurs: Kapliczka mojego dzieciństwa. Kapliczka na mojej drodze | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Konkurs: Kapliczka mojego dzieciństwa. Kapliczka na mojej drodze
reguly pon, 16 cze 2008, 17:18:14
Dokładnie nie wiadomo, kiedy zaczęto budować kapliczki. Geneza tych obiektów kultu, jest bowiem bardzo stara i niezbyt jasna, posiadająca przynajmniej kilka sugerowanych źródeł. Według jednej z wersji, nazwa „kapliczka” wywodzi się od łacińskiego wyrazu ~cappa czyli płaszcz. Domniemywa się, że chodzi tu o płaszcz św. Marcina, biskupa z Tours, który przechowywany był w specjalnej celi - pomieszczeniu wewnątrz specjalnego, niewielkiego kultowego budynku o charakterystycznych kształtach, zwanym właśnie „kaplicą”. Według innych przypuszczeń już św. Ambroży, biskup Mediolanu z II poł. IV wieku wspominał o kapliczkach jako o miejscach kultu. Oficjalnie zgodę na odprawianie nabożeństw przy kapliczkach zatwierdził natomiast sobór w Agda z początków VI wieku. Odrębną kwestię stanowi hipoteza części badaczy, dopatrujących się w kapliczkach treści zupełnie niechrześcijańskich. Według nich, zwłaszcza rzadko spotykany na Warmii typ kapliczek słupowych (kapliczek umieszczonych na drewnianych lub murowanych wysokich słupach), jest niezwykle podobny do pogańskich słupów kultowych[1]. O "pogańskich kapliczkach" pisał choćby Nestor w IX w.: (…) jeśli kto umierał, to czynili nad nim tryznę, a potem czynili stos wielki i wkładali na ten stos umarłego i spalali, a potem, zebrawszy kości, wkładali je w małe naczynie i stawiali na słupie przy drogach, jak czynią Wiatycze i dziś. Podobne praktyki pogrzebowe były powszechne u ruskich plemion Kryniczan, Radymiczan, Siewierzan i Wiatyczan. Wpływ tych pogańskich obiektów kultowych na chrześcijańskie kapliczki był, jak się wydaje, dość istotny

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń