Minął tydzień: Dzień Dziękczynienia za Bolka? Abp Życiński - zakładnik Wyborczej?

wto, 24 cze 2008, 01:27:14

Autor: Marcin Stanowiec

Dzień dziękczynienia - za wolność - nie stał się świętem uniwersalnym, całego narodu. Dlaczego? Marcin Stanowiec odpowiada, że marginalizowane od lat zapytania "dołów" o konsekwencje rozwiązań przyjętych przy "okrągłym stole" ujawniły się w zarzutach stawianych Wałęsie.

Rozliczenie Wałęsy z manipulacji historią nie jest elementem "wojny na górze". Polacy chcą wiedzieć, jak wybrnąć z zależności, które narzucił ukartowany niegdyś consensus. Jest to typowe pytanie nastawione NA ROZWIĄZANIE AKTUALNYCH PROBLEMÓW, NAWET GDY ODWOłUJE SIę DO PRZESZłOŚCI. Dziękujemy za wolność, ale też pytamy, jaka ta wolność. Abp Życiński zareagował tuż po wykonanym zabiegu aborcji i tuż za późno. Można było zrobić więcej. Co mu w tym przeszkodziło? Europa dwóch prędkości, rozproszona i otwarta na prądy lokalne będzie bardziej skuteczna i chrześcijańska niż Europa scentralizowana - sugeruje Lehr.

 

Dziękujemy Opatrzności, nie Bolkowi

Zastanawiałem się, dlaczego tak fantastyczny pomysł jak dziękowanie Opatrzności Bożej za dar ojczyzny, rodzin i za wszystko dobre w naszym życiu nie wypalił, nie wyszedł poza ramy ręcznie sterowanej akademii. Moja hipoteza jest taka, że abp Nycz uległ pokusie instrumentalizacji tego nowego święta, bo - dyskretnie, ale wystarczająco czytelnie - nawoływał do uhonorowania poprzez nie consensusu, który zapadł przy okrągłym stole. Hasło, którym się posłużył hierarcha – "Polska jest już wolna" – jest tak pojemne, że trudno z nim jakkolwiek dyskutować.

Nie mamy narzekać, a więc i nie rozliczać autorów kompromisu z 89 roku? – bo.. był najlepszy, jedyny, oczywisty?

Dlatego reszta Polski raczej chłodno przyjęła inicjatywę Warszawy a słowo abp. Nycza o dniu Dziękczynienia podziałało jak moralny szantaż lub nie współbrzmiący z rzeczywistością komentarz odwołujący się do nietrafnego w tym przypadku stereotypu wiecznie narzekającego Polaka.

Moglibyśmy spokojnie żyć bez roztrząsania przykrej historii Lecha Wałęsy. Skoro jednak paru historyków uparło się wyjaśnić prawdę o Bolku to nie ma wyjścia, trzeba stanąć "face to face" z faktami. Wałęsa to tylko pretekst do rozliczenia historii z początku lat 90. która legła u podłoża najgorszej z możliwych wersji kapitalizmu. Chyba nikt zdrowo myślący nie ma za złe młodemu chłopakowi [Wałęsie], że dał się złamać. Potem bohatersko odmówił dalszej współpracy z SB. Schody zaczynają się wtedy, gdy Michnik, Kozłowski, Wałęsa buszują po archiwach tuszując historię. Wybielając karty "bohaterów" po to, by ukryć możliwe konotacje układów. "Bolek" nie jest dla nich znowu taki ważny. Ale nie mogą dopuścić do precedensu. Demistyfikacja "Bolka" wcześniej czy później uderzy w nich i w mitologię wolnościową.

Kościół patronował tej strukturze, która się narodziła, a nie była najszczęśliwszą. Patronował z braku przezorności, naiwnie, nie dość przenikliwie. Hierarchom - którym wydawało się, że Polsce nie może się przytrafić nic gorszego niż komunizm - zabrakło wyobraźni. I dzisiaj główni beneficjenci owego ładu, który zastąpił komunizm, zawsze mogą legitymizować się obecnością paru prominentnych biskupów w Magdalence.

Być może była to słuszna cena za naszą wolność. Tak pewnie uważali Nycz, Gocłowski, Glemp. 

Mamy prawo sami to ocenić. Dowiedzieć się ile to nas kosztowało, jak daleko zaszedł układ, który za negocjowanie Polskiej wolności kazał sobie słono zapłacić: bez skrupułów tnąc gospodarczą tkankę, wyjątkowo podlegle – jak na standardy europejskie - ustawiając polską ekonomię. Doprowadzając miliony Polaków do dramatycznej decyzji o emigracji a ubóstwo w Polsce do spektakularnego niedożywienia prawie połowy dzieci. Wyrwani z jednej niewoli zostaliśmy poddani pod inną, dużo groźniejszą choć pozornie mniej uciążliwą. "Negocjatorzy" samowolnie nadali przywileje rozmaitym grupom, których nie da się cofnąć.

Zostaliśmy pozbawieni możliwości wyboru między różnymi modelami kapitalizmu.

Układ, który się wtedy wykształcił i akomodował do nowej siły, siły rynkowej, odnalazł nowego protektora w miejsce upadłego suwerena – Rosji. Z dwóch możliwości - dbałości o interes społeczny i korumpowania się na rzecz drapieżców rynkowych – elity bezwzględnie wybrały drugi wariant. I tak pozostało do dziś. Doskonała symbioza z nowymi właścicielami sprywatyzowanych spółek przybrała postać lenna. Polskę rozbrojono ze zdolności konkurencyjnej i wydano na żer trudnych do pokonania rekinów rynkowych w majestacie praw, przy asystencji najlepiej opłacanych kancelarii i menadżerów, na skalę niespotykaną w zachodniej Europie, która zapobiegliwie nie odpuszczała sobie lukratywnych sektorów zysku.

Nie można też powiedzieć "stało się", "sprawy zaszły za daleko", są nie do odwrócenia. Korumpowanie świata polityki przez potężne grupy interesu z centralnymi siedzibami poza naszym krajem trwa nadal. Ważniejszy jest więc interes prywatnych stacji telewizyjnych, niż telewizji publicznej, lepiej jest dać zarobić na wymianie waluty do spłaty zadłużeń bankom komercyjnym niż narodowym, sektory które niezmiennie wnoszą wysoki dochód do budżetu państwa prywatyzuje się.

Można temu zapobiec. Demaskując mechanizmy władzy wczesnych lat 90. przygotowujemy grunt pod odsunięcie od wpływów tych wszystkich, którzy działają na naszą niekorzyść, niszczą klasę średnią, stworzyli prawo i podstawy gospodarcze pod nie kontrolowaną dominację wąskiej grupki spekulantów.

Wojna o Bolka ma swój sens. Nie rewizjonizm, porachunki za doznane społeczne krzywdy czy ogólnie przeszłość są ważne, ale możliwe perspektywy uwolnienia się od chorych układów. Taką też bym widział pominiętą funkcję Dnia Dziękczynienia - zachęty do odważnego zaangażowania na rzecz sprawiedliwości społecznej.

Marcin Stanowiec

 

Miedzy Wyborczą a pro life, czyli o dylematach abp. Życińskiego

Hołubiony przez środowisko Gazety Wyborczej, najczęściej cytowany przez organ Michnika hierarcha w Polsce - wyróżniany co rusz i obnoszony jako postępowe skrzydło Kościoła - arcybiskup Życiński bez zająknięcia chłonął spływający nań z Czerskiej splendor.

I prawie nigdy nie zdarzyło mu się skrytykować ludzi, którzy chlubią się transgresją i swoją nieludzką ideologią. Gazeta Wyborcza otwarcie zakłada dążenie do zmian politycznych, które podważają – reprezentowane formalnie przez lubelskiego hierarchę – nauczanie Kościoła.

W ciągu dnia przeczytamy w GW kilkanaście tekstów i tekścików homoseksualnych, proaborcyjnych i antyklerykalnych przy prawie zerowym udziale autorów odmiennie zapatrujących się na podnoszone przez gazetę kwestie obyczajowe. Dodajmy do tego instrukcje seksualne akcentujące szybki i łatwy kontakt seksualny z pominięciem głębszych uczuć i wspólnoty małżeńskiej, które będą podręcznikowym kręgosłupem w zakupionych przez Agorę wydawnictwach pedagogicznych.

Ta Gazeta nie jest ani obiektywna, ani w służbie publicznej. Można spokojnie powiedzieć, że jest antydemokratyczna, bo gdzie nie ma pluralizmu tam trudno mówić o demokracji.

Mimo to arcybiskup i współpracująca blisko z Wyborczą KAI dodają GW prestiżu i wiarygodności. Swoją obecnością na łamach dziennika rozpraszają krytykę tego radykalnie laickiego medium.

Napisałam w tytule notki o rozterkach arcybiskupa. Zrobiłam to na wyrost. Wcale nie jestem przekonana, że lubelski filozof waha się co do poparcia dawanego Wyborczej. Z jego postępowania wynika, że gra na zwłokę, lawiruje między obrońcami życia a przyjaciółmi z GW, spóźnia się z oczywistymi komunikatami, zmienia zdanie i może się boi. Jednym słowem zachowuje się dwuznacznie.

Coś się jednak ruszyło, okrężnie bo okrężnie, ale KAI, a wiec i sam arcybiskup, powoli kontestuje standardy dziennikarskie Agory.

Obszerne wyjaśnienia księdza Podstawki, szefującego domowi samotnej matki w Lublinie, zdecydowanie obnażają makiawelizm największego polskiego dziennika.

Ksiądz Podstawka tłumaczy:

- Za każdym razem ktoś uczestniczył w tych rozmowach. Agata nigdy nie wyłączyła telefonu. Kilkakrotnie sama prosiła o rozmowę bądź ją inicjowała. Przez cały czas traktowałem naszą korespondencję jako prywatną. To dopiero dziennikarze „Gazety Wyborczej” upublicznili jej treść, posuwając się nawet do zamieszczenia jej w wersji fotograficznej. Uważam, że przekroczono tu granice przyzwoitości .

Mama Agaty mówiła, że jest katoliczką. - Aborcja nigdy nie była i nie będzie dobrem dla kobiety, ani dla jakiegokolwiek człowieka, zwłaszcza nienarodzonego. Oferowałem pomoc. Skoro trudno byłoby żyć rodzinie pod jednym dachem z malutkim dzieckiem, uznałem, że pobyt Agaty w moim ośrodku, przynajmniej na pewien czas, będzie lepszym rozwiązaniem.

- Tu i ówdzie byłem na równi stawiany z tzw. „moherowymi beretami” i „bandami Rydzyka”. Proszę jednak zauważyć, że zarówno Radio Maryja, ani Nasz Dziennik, ani Radio eR, którego jestem wicedyrektorem nie informowały o sprawie i nie odnosiły się do niej, dopóki nie uczyniły tego „Gazeta Wyborcza” i „Newsweek”.

To nie środowiska katolickie urządziły manifestację pod sejmem. To nie ja chodziłem za dziewczynką i matką z mikrofonem i notatnikiem. Nie ja fotografowałem jej prywatną korespondencję i nie ja umieściłem ją w Internecie – mówi ks. Podstawka. Podkreśla, że na żadnym etapie nie złamał prawa ani nie zachował się nieetycznie. - Zrobiłem to, co uważałem za słuszne i to nawet niekoniecznie dlatego, że jestem księdzem. Uczyniłem tak, jak powinien uczynić każdy człowiek w obliczu nieszczęścia drugiego człowieka. Gdybym nie zareagował wtedy, na początku, pewnie nie zaznałbym spokoju do końca dni.

Może – księże arcybiskupie - pora już wycofać poparcie dla Czerskiej a przyjaźń z Michnikiem zweryfikować? Tak, żeby bilans stosunków z Agorą był korzystniejszy dla polskiego katolicyzmu, a redaktorzy Gazety czuli się mniej bezkarni i w sensie moralnym wreszcie poddani osądowi.

Maria Czerw

 

 

Najpierw tożsamość, potem instytucje

To źle, że zamiast zastanowiać się nad nową wersją traktatu europejskiego społeczeństwa są szantażowane i obwiniane za kryzys w Europie. Sprawy postawiono na głowie. Najpierw tworzy się dokument ideowy, tożsamościowy. I on wyznacza kierunek szczegółowym ustaleniom.

Europejczycy ani nie są małoduszni, ani niedoinformowani, ani głupi i nie potrzebują być wyręczani przez elity. Spór o traktat jest głębszy niż sugerują to banalne komentarze medialne. Tożsamość europejska oraz idea federacyjna są przedmiotem obywatelskiej debaty, na którą Bruksela pozostaje głucha. Toczy się więc ona poza medialnym mainstreamem.

Być może potrzebne jest inne referendum, w którym postawiono by pytanie: czy widzisz Europę jako Europę chrześcijańską i jako Europę ojczyzn? Tego pytania unika jak ognia Bruksela. Tylko w oparciu o odpowiedzi na nie można sensownie budować unijne instytucje. Jeśli nawet będą one mniej scentralizowane, jak tego sobie życzymy, i przez to odrobinę mniej skuteczne, to warto i z takim wariantem rozwoju Unii się pogodzić dla zachowania jej federacyjnego charakteru.Siła instytucji unijnych musi się zgrać z tymi założeniami, których życzą sobie Europejczycy.

Jacek Lehr

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080621022215941