Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Portret Agaty. Kataryna

Gdy już nie ma prawdy pozostaje tylko lobbing, a ten najskuteczniej niszczy ludzką godność – pisał Andre Gide. Wstrząsająca relacja „Kataryny” - Agata na aborcyjnym froncie – podsumowanie - ratuje sens prawdomówności w polskim dziennikarstwie. Dlaczego niezależnej publicystce udało się odkryć i zakomunikować wrażliwość Agaty? Dziennikarka jeszcze wierzy w istnienie prawdy, nasi korporacyjni szpece od tłumienia ludzkich odruchów cynicznie to pojęcie wykluczyli z języka debaty. Uwikłanie – utkanej z naukowych faktów i antropologicznej przyzwoitości - prawdy o dziecku poczętym w medialną dialektykę („Kościół ma pełne prawo wzywać świeckie państwo do postępowania zgodnie z własnym nauczaniem, a świeckie państwo ma absolutny obowiązek tym wezwaniom nie ulegać”) raczej odbiera jednostce wolność wyboru niż go poszerza.Nie udało się przekonać matki – relacjonuje publicystka. Agata pisze na gadu-gadu "Jedyne co jeśli chcę utrzymać tę ciążę muszę się wyprowadzić :(". Matka Agaty załatwia w prokuraturze "kwit" na aborcję i umawia wizytę w szpitalu. Agata esemesuje do koleżanki: "Dziękuję ci za to, że powiedziałaś pani X. Dziękuję ci za to, że próbowałaś mi (nam?) pomóc ale na nic to się zdało. Jutro mam aborcję w szpitalu na Lubartowskiej, nie mogę zrobić już nic, nie chcę tego. Mam tylko nadzieję, że po tym wszystkim nie popadnę w depresję i nie zrobię sobie krzywdy.

Agata dostrzega szansę. W szpitalu na Lubartowskiej rozmowa z lekarką i księdzem przywraca Agacie nadzieję na uratowanie dziecka, Agata wycofuje zgodę na aborcję a bez tej zgody nie można przeprowadzić aborcji. Wiceprezes Sądu Rejonowego w Lublinie Mariusz Tchórzewski: "Lubelskie szpitale nie wykonały aborcji z powodu braku zgody dziewczyny".

Matka Agaty szuka wsparcia. Zgłasza się do Wandy Nowickiej, ta pomaga znaleźć nowy szpital ale pozostaje jeszcze problem oporu Agaty, Wanda Nowicka poskarży się później mediach: "Dziewczyna dostaje SMS-y od obrońców życia, że powinna urodzić. Robią jej pranie mózgu. Moim zdaniem rozmawia tylko z psychologami wskazywanymi przez organizacje prorodzinne. Jak ma podjąć świadomą decyzję?". "Ma podjąć" decyzję? Przecież jest już po pierwszej próbie przeprowadzenia aborcji.

Agata ostatecznie przegrywa. Dzień po pisze na swoim blogu "Najgorszy sen się spełnił".

Intencje nastolatki, której sytuacja życiowa przyćmiła bohaterską Agatę Mróz, były równie czyste i szlachetne jak te sportsmenki. Fałszywa troska o prywatność, niezrozumiałe oczernianie deklaracji pomocy, wreszcie leżące u podłoża tej afery przekonanie o mniejszym znaczeniu treści ludzkiego szczęścia chyba zabiły w niej nie tylko życie, jeśli wziąć na poważnie to co dziewczyna pisała.

Realistyczna narracja Kataryny zadaje kłam twierdzeniu, że prawdy o szczęściu i dobru Agaty nie ma.

A w takim razie dramatycznych gestów Kościoła nie można sprowadzać do paru śmiesznych podskoków, rejtanowskich zaklęć i skazanej na nieuwzględnienie argumentacji. Jeśli Kościół mówi prawdę to państwo lekceważąc ten przekaz naraża nas wszystkich.

Publicyści wychowani na filozofii Kanta zachowują się tak jakby prawda umarła – wręcz wstyd o niej mówić. Gdzie nie ma miejsca dla prawdy, tam i nie znajdzie się troska o godność człowieka. Dlatego o najistotniejszych faktach z tej historii polscy dziennikarze zamilczeli.

kataryna.salon24.pl/80382,index.html


Opcje Artykułu

Portret Agaty. Kataryna | 14 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Portret Agaty. Kataryna
MacTavish wto, 24 cze 2008, 08:44:10
Brakuje linku do źródła http://kataryna.salon24.pl/80382,index.html
Nie dziennikarka, a blogerka. Inna rzecz że chyba najsławniejsza w Polsce.

---
Si quis catechumenus procedat, si quis paganus procedat, si quis haereticus procedat, cujus cura non est procedat !

 
Portret Agaty. Kataryna
reguly wto, 24 cze 2008, 11:35:45
Ale zbdury... W calym tym wywodzie pani blogerka zapomina chyba ze dziecko (14 letnia dziewczyna zostala odebrana matce i umieszczona w domu opiekunczym wlasnie w celu zapobiegniecia wywierania na nia presji... I co? I nic - ciaze zdecydwoala sie przerwac. W swym tendencyjnym przedstawineiu swojego stanowiska przez blogerke, zapomina ona bowiem tez o tym, ze to nie media pierwsze dotarly i zaczely nekac dziewczyne ale ksiadz z aktywistaki prolive. Gdyby cos podobnego uczynila jakas inna mniejszosc wyznaniowa zaraz podniusl by sie krzyk o dzialania sekciarskie, a ze dotyczy to monopolistycznej korporacji wyznaniowej dominujacej w tym kraju, to na przestrzeganie prawa (jakim bylo skorzystanie z uprawnien wynikajacych z  czynu go naruszajacego) prubuje sie pomstowec...

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 
Portret Agaty. Kataryna
Anh wto, 24 cze 2008, 19:13:00

To ciekawy obraz całkowicie inaczej przedstawionej sytuacji „Agaty”. Nie wiemy tylko teraz, która wersja jest prawdziwa. Agata chciała czy też nie. Nawet jeśli chciała to nic z tego nie wynika. Matka Agaty jest jej prawnym opiekunem i to ona miała ostatnie zdanie w tej sprawie.
Dziwne jest nazywanie akcji pro-lajfowców „deklaracją pomocy”. Podobno chodzili po szpitalach i wyzywali lekarzy i pielęgniarki od morderców dzieci nienarodzonych. Dla mnie „deklaracja pomocy” to fakt rozmów, zachęcania do donoszenia ciąży, oferta dalszej pomocy po narodzinach, pomoc socjalna, psychologiczna itp. Nie tylko modlitwa i nic więcej. A potem gdyby Agata urodziła to czy ktoś by się nią zainteresował. Pewno tylko gazety. Gdyby działacze pro-life nie dokonywali, społecznie dyskusyjnych czynów, pewnie nie byli by postrzegani w społeczeństwie jako szaleńcy chcący rządzić życiem innych. W sieci jest ciekawy artykuł, który pokazuje, że Agata w rozmowie z Newsweekiem potwierdziła chęć usunięcia ciąży.
Jak widać co formacja ideologiczna to inna wersja a Agata przeżywa prawdziwe uczucia. Wszyscy inni bawią się nią jak zabawką. To obrzydliwe. A prawdy nie poznamy nigdy.

 
http://wiadomosci.onet.pl/1494380,2677,1,prawo_ciazy,kioskart.html
reguly śro, 25 cze 2008, 08:57:56
http://wiadomosci.onet.pl/1494380,2677,1,prawo_ciazy,kioskart.html

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń