Festiwal kultury alternatywnej w klasztorze

śro, 9 lip 2008, 00:27:02

Autor: Jerzy Piątek

W Lubiążu na Dolnym Śląsku rusza Slot Art Festival - jedno z największych letnich wydarzeń kulturalnych, którego adresatami jest młodzież. W programie imprezy znajduje się kilkadziesiąt koncertów, ponad sto dwadzieścia warsztatów z różnych dziedzin sztuki, wykłady, wystawy, projekcje filmowe, przedstawienia teatralne i happeningi. Organizatorzy przewidują, że w lubiąskim festiwalu weźmie udział około sześć tysięcy osób.

Lubiąż to duża wieś położona niedaleko Wrocławia, znana turystom za sprawą ogromnego pocysterskiego zespołu klasztornego z okresu baroku. Raz do roku do tej sennej miejscowości przyjeżdża kilka tysięcy gości – młodych ludzi biorących udział w Slot Art Festival. Impreza pomyślana jest jako wszechstronna prezentacja kultury alternatywnej. Po raz pierwszy SAF odbył się czternaście lat temu. Przez ten czas skromna impreza z zaledwie kilkudziesięcioma uczestnikami rozrosła się do kilkudniowego przedsięwzięcia gromadzącego ponad pięć tysięcy gości.

W ciągu pięciu dni festiwalowych organizatorzy Slotu proponują uczestnikom bogatą ofertę programową, która obejmuje m.in. koncerty muzyczne na pięciu scenach (ponad 40 wykonawców z całego świata, prezentujących różne style muzyczne – rock, reagge, muzykę klubową i eksperymentalną), sztuki wizualne (m.in. teatr, kino, galerie, performance etc.), warsztaty (ponad 120 dziedzin, m.in. fotografia, gra na instrumentach, multimedialne, kursy językowe, w tym migowy etc.), wykłady (zagadnienia społeczne, filozoficzne, socjologiczne etc.).

Celem SAF jest jednak nie tylko prezentacja twórczości znajdującej się poza kulturalnym mainstreamem, ale także kształtowanie i rozwijanie prospołecznych postaw wśród młodzieży.

Slot Art Festival potrwa od 9 do 13 lipca. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Lokalnych Ośrodków Twórczych. Wszystkie festiwalowe wydarzenia odbywają się na terenie lubiąskiego klasztoru cysterskiego.

Czytaj o pocysterskim klasztorze w Lubiążu

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080709122702520