Pożegnanie Bronisława Geremka w Katedrze św. Jana

pon, 21 lip 2008, 13:37:55

Autor: Mirosław Miarczyński

- Zasadniczym kluczem do wyjaśnienia tej licznej obecności przy trumnie zmarłego profesora jest wdzięczność. Chcemy podziękować Bogu i chcemy nasze "dziękuję" powiedzieć zmarłemu wierząc, że szukając drogi do domu Ojca został przez niego odnaleziony - mówił abp Nycz, podkreślając że msza pogrzebowa ma także charakter dziękczynny. Msza koncelebrowana była przez arcybiskupa Kazimierza Nycza i Tadeusza Gocłowskiego. Obecni na niej byli przedstawiciele polskich władz z prezydentem i premierem i ministrami, byli prezydenci Kaczorowski, Wałęsa, Kwaśniewski, dyplomaci, europejscy parlamentarzyści i wiele innych osób - msza była otwarta dla wszystkich, którzy chcieli pożegnać Profesora.

- Drogi profesorze, musimy wiele jeszcze zrobić w świecie, Europie i porządkującej swą wolność ojczyźnie. Twój trud i Twoja mądrość niech stanie się zaczynem wielkich planów. Bóg, którego poszukiwałeś i człowiek, którego rozumiałeś, jawią się teraz dla Ciebie w pełnej oczywistości. Nadprzyrodzoność - jej doświadczasz w tej chwili. A człowieczeństwo nasze wspieraj przed Bogiem - zakończył homilię abp Gocłowski .

Biskup odczytał także list jaki w imieniu Benedyta XVI napisał watykański sekretarz stanu, kard. Tarcisio Bertone. W liście czytamy

"Jego świątobliwość Benedykt XVI ze smutkiem przyjął wiadomość o tragicznej śmierci byłego ministra spraw zagranicznych RP, prof. Bronisława Geremka. Jego odejście to wielka strata dla świata nauki i polityki w Polsce i w Europie. Stolica Apostolska docenia jego wkład w proces przemian społeczno-politycznych zapoczątkowany w Polsce przez 'Solidarność', jak również w integrację UE i ratyfikację konkordatu zawartego między RP a Stolicą Apostolską w roku 1998".


- Nie widzę szans na tamte, w Stoczni i późniejsze zwycięstwa bez Pana udziału. Panie Bronku, pan był największym z Polaków i największym z patriotów. Dziękuję - powiedział Lech Wałęsa

Profesor spocznie na Powązkach niedaleko grobu swego przyjaciela Jacka Kuronia.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080721133755127