Katolicka agencja adopcyjna będzie przyjmować wnioski od gejów

czw, 31 lip 2008, 10:01:29

Autor: Adrianna Buniewicz

Największa katolicka agencja adopcyjna w Wielkiej Brytanii będzie przyjmować wnioski od par gejowskich - pisze Gazeta Wyborcza. „Trudną decyzję, którą wymusiło na nas państwo, zatwierdzili biskupi” tłumaczy Terry Connor, szef agencji A&BSP.

Homoseksualne związki partnerskie są w Wlk. Brytanii zalegalizowane od 2005 r. Pary te mają prawie wszystkie prawa przysługujące małżeństwom, łącznie z prawem do adopcji. W ubiegłym roku, kiedy gabinet ówczesnego premiera Tony'ego Blaira złożył projekt ustawy o zakazie dyskryminacji ze względu na orientację seksualną wybuchł spór między rządem i katolickimi agencjami adopcyjnymi. Kardynał Cormac Murphy - O'Connor groził nawet zamknięciem agencji w przypadku, gdy nowa ustawa zostanie uchwalona. Poparli go również biskupi anglikańscy, ale w związku z tym, że agencje prowadzone przez organizacje katolickie pośredniczą tylko w co szesnastej adopcji przeprowadzanej w Wielkiej Brytanii te groźby nie mogły wywrzeć pożądanego skutku. „Proszę bardzo, zamykajcie ośrodki, katastrofy nie będzie” odpowiadał kardynałowi jeden z promotorów ustawy Terry Sanderson.

Ustawę przegłosowano. Na mocy zawartych w niej przepisów agencje adopcyjne dyskryminujące gejów mogą stracić licencję na działalność. Szefowie największego na Wyspach katolickiego ośrodka adopcyjnego A&BSP kilka dni temu oficjalnie podporządkowali się wymogom ustawy. Mają tylko nadzieję, że żadna para homoseksualna nie zwróci się do nich o pomoc w adoptowaniu dziecka.

Według statystyk z 2007 r. co dwudzieste dziecko adoptowane w Wlk. Brytanii trafiało do homoseksualnego związku partnerskiego. W Europie taka adopcja jest możliwa również w i, Szwecji, Norwegii, Islandii oraz krajach Beneluksu. W Niemczech, we Francji i w Danii biologiczne dziecko homoseksualisty z prawami rodzicielskimi może być adoptowane przez jego partnera.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080731100129231