Polacy aprobują religię w szkołach

śro, 10 wrz 2008, 13:42:35

Autor: Izabela Okrój-Hernik

65 procent Polaków opowiada się za nauczaniem religii w szkołach publicznych – wynika z najnowszych badań CBOS dla "Gazety Wyborczej". Ankietowani chcieliby jednak, aby nauka religii opierała się na przekazywaniu wiedzy, zwłaszcza jej kontekstu historycznego oraz kulturowego. Aprobata Polaków dla religii w szkołach jest w dalszym ciągu większa niż w latach dziewięćdziesiątych.Badanie pokazuje, że tylko połowa ankietowanych godzi się na nauczanie religii w przedszkolach. 56 procent dorosłych przyznała, że posłałaby swoje dzieci na religię, a co szósta osoba (16 procent) stwierdziła, że wolałaby, aby dzieci uczyły się etyki. 20 procent respondentów uważa, że dzieci powinny uczęszczać zarówno na religię, jak i na zajęcia z etyki.

55 procent badanych jest zdania, że uczniowie nie powinni otrzymywać ocen z religii, a 62 procent ankietowanych jest przeciwnych wliczaniu ich do średniej na koniec roku szkolnego. Ponad połowie respondentów – 57 procent - nie podoba się pomysł zdawania religii na egzaminie maturalnym.

Ośrodek badawczy zapytał także Polaków, o to jakie powinny być lekcje religii. Na to pytanie odpowiedzi udzielali badani od 15. roku życia. 64 procent ankietowanych stwierdziło, że na religii powinna być przekazywana przede wszystkim wiedza, a zwłaszcza kontekst historyczny oraz kulturowy religii. Według 30 procent zadaniem katechezy jest kształtowanie wiary. Ponad połowa – 58 procent badanych - przyznało, że wolałoby przedmiot dotyczący różnych religii i wierzeń niż jedynie wiedzę o religii katolickiej (36 procent).

Badanie CBOS zostało przeprowadzone w czerwcu 2008 roku na reprezentatywnej próbie 1167 Polaków powyżej 15. roku życia.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080910134235636