Kampania Życie za życie

pią, 19 wrz 2008, 17:50:54

Autor: Aleksandra Dudzisz

Rozpoczęła się kampania społeczno - edukacyjna „Życie za życie”. Jej celem jest ukazanie postaw konkretnych Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów.

Celem akcji jest pokazanie postaw Polaków, którzy z narażeniem własnego życia ratowali Żydów. Tylko na terenach polskich Niemcy stosowali restrykcyjne prawo, w myśl którego nawet za podanie kromki chleba i kubka wody kara śmierci groziła tak Żydowi, jak i pomagającemu mu Polakowi, a za uchylenie się od złożenia donosu na sąsiada chroniącego podejrzanego lokatora – obóz koncentracyjny. Akcja ma na celu uświadomienie społeczeństwu – poprzez konkretne inicjatywy naukowe, edukacyjne i filmowe – prawdy o warunkach okupacji niemieckiej, o Polakach ratujących Żydów oraz Polaków pochodzenia żydowskiego.

Szacuje się, że co najmniej kilkaset tysięcy Polaków, tak dorosłych, jak i dzieci, w różnorodny sposób udzielało pomocy Żydom. Polacy pomagali indywidualnie i w ramach aktywności konspiracyjnej, w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, w tym w ramach Rady Pomocy Żydom „Żegota” – organizacji finansowanej głównie przez rząd RP w Londynie. W czasie II wojny światowej zginęło z rąk niemieckich ponad 3 miliony Żydów. Aby uratować jednego Żyda, w pomoc bardzo często zaangażowanych było niekiedy nawet do 20 Polaków. Pomagali niezależnie od swych przekonań i poglądów politycznych, głównie z racji przywiązania do wartości wyniesionych z rodziny i chrześcijańskiego wychowania. „Rodziny Kowalskich z Ciepielowa, Ulmów z Markowej, Baranków z Siedliska i wiele innych to ci, którzy zginęli za okazany gest miłosierdzia chrześcijańskiego, to bohaterowie Polski Walczącej, z których powinniśmy i mamy prawo być dumni. To im należy stawiać pomniki, nadawać odznaczenia, ich imiona i nazwiska winny zdobić polskie place i skwery; Irena Sendlerowa, s. Matylda Getter, Zofia Kossak-Szczucka – to postulowane patronki naszych ulic. Chcielibyśmy, by Polacy poznali swych bohaterów i oddali im, aktywnie uczestnicząc w przygotowywanych przez nas przedsięwzięciach, należną cześć” – mówią organizatorzy akcji.

Do końca roku w IPN ma zostać opublikowane wydanie polskiej „Księgi Sprawiedliwych”, która jest obecnie najpełniejszym zestawieniem danych ludzi, ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Instytut chce także upowszechniać wiedzę o tych wydarzeniach i ludziach poprzez filmy i publikacje, które można będzie wykorzystać na przykład na lekcjach historii. Kampania będzie realizowana we wrześniu i grudniu br. oraz w marcu 2009 r. poprzez billboardy, plakaty, filmy dokumentalne oraz spoty telewizyjne poświęcone osobom, które zginęły niosąc pomoc ludności żydowskiej. Uruchomiono także stronę www.zyciezazycie.pl , na której można zapoznać się z historiami Polaków ratujących Żydów lub zamieścić własną na ten temat.

Źródło: zyciezazaycie.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20080919175054721