Polski teolog w sporze z Watykanem?

sob, 20 wrz 2008, 12:20:05

Autor: Jakub Pudełko

Ks. Prof. Wacław Hryniewicz, jeden z najwybitniejszych polskich ekumenistów, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, odrzucił żądanie watykańskiej Kongregacji Nauki i Wiary nakazującej mu wycofać się z krytyki stosunku Stolicy Apostolskiej do innych wyznań chrześcijańskich.

Spór trwa od stycznia tego roku. Rozpoczął go tekst „Zbawiciel jest polifoniczny” ks. Hryniewicza napisany dla internetowego czasopisma teologicznego „Open Theology” („Otwarta Teologia”), w której skrytykował watykański dokument zatytułowany „Odpowiedzi na pytania dotyczące niektórych aspektów nauki o Kościele”. Wątpliwości duchownego wzbudziło zawarte w tekście pojmowanie prawdy. Nie zgodził się na uczynienie „własnej tradycji miarą i normą całej szeroko rozumianej ekumenii”. Po wyrażeniu swojej opinii otrzymał od watykańskiego arcybiskupa Angelo Amato list, w którym żądano od polskiego teologa zredagowania artykułu. Dano mu trzy miesiące na skorygowanie stanowiska. W razie odmowy Stolica Apostolska groziła zawieszeniem i zakazem publikacji.

Ks. Hryniewicz, będący na emeryturze od 2005 roku, nie zastosował się do nakazów. Podkreślił, że swój komentarz napisał w zgodzie z sumieniem. W wypowiedzi dla agencji informacyjnej Catholic News Service wyraził swoje zmartwienie, że orzeczenie Kongregacji może zostać rozszerzone na wszystkie jego wcześniejsze prace, w których wyrażał podobne poglądy i przekonania. 72 – letni duchowny napisał do tej pory łącznie około 820 książek i publikacji.

 
Arcybiskup Józef Życiński zaprzeczył doniesieniom mediów twierdząc, że sprawa została już dawno wyjaśniona. Metropolita podkreślił, że ks. Hryniewicz jest człowiekiem "głęboko oddanym Kościołowi". Polski teolog i ekumenista jest członkiem Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i należy do twórców Instytutu Ekumenicznego na wydziale teologii KUL.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2008092012200564