Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Nic nie może być ważniejsze od Służby Bożej

Dnia 22 października 2008, biskup Ratyzbony, Gerhard Ludwig przedstawił pierwszy tom Opera omnia Josepha Ratzingera, wydany po niemiecku. W towarzystwie bp Giuseppe Antonio Scotti i ks. Giuseppe Costa, przewodniczącego Rady zarządzającej i Dyrektora Wydawnictwa Watykańskiego, przypomniał on, że w trakcie swej długiej kariery uniwersyteckiej, Joseph Ratzinger, profesor teologii fundamentalnej i dogmatycznej stał się autorem dzieła teologicznego stawiającego go w pierwszym rzędzie katolickich teologów przełomu XX i XXI stulecia.

Benedykt XVI „zawsze odwoływał się do swej głębokiej znajomości historii teologii i historii dogmatów, którą błyskotliwie przedstawił w tym dziele, jakie kładzie główny nacisk przede wszystkim na spojrzenie na człowieka z Bożej perspektywy”.

Wstęp do Opera Omnia jest, co zaskakujące, całkowicie poświęcony kwestiom odnoszącym się do liturgii. Oto jak wyjaśnia przyczyny takiego podejścia sam autor:

„Sobór Watykański II rozpoczął swoje prace od dyskusji na temat świętej liturgii. Pierwszy owoc prac soborowych, tej wielkiej narady Kościoła, został uroczyście przyjęty 4 grudnia 1963 roku jako konstytucja soborowa. To, co na pierwszy rzut oka można byłoby przypisać przypadkowi okazuje się być najlepszym możliwym wyborem, kiedy przyjrzeć się hierarchii tematyki i misji Kościoła. Rozpoczęcie prac od tematu liturgii, uwypukliło w nieporównywalny sposób pierwszeństwo Boga, pierwszeństwo tematu jakim jest Bóg. Bóg wszystkim we wszystkich, jak powiedziane to zostało w Konstytucji Sacrosanctum Concilium. Jeśli Boża perspektywa wobec człowieka nie jest najważniejsza wszystko inne traci jakąkolwiek orientację.

Formuła wywodząca się z Reguły benedyktyńskiej "Ergo nihil Operi Dei praeponatur" (43, 3: "Nic nie może być ważniejsze od Służby Bożej") jest szczególnie istotna dla życia mniszego, ale także - jako wskazówka tego, co najważniejsze - ma szczególne znaczenie dla życia całego Kościoła i każdego chrześcijanina z osobna.

Warto przy okazji zwrócić uwagę, że w słowie „ortodoksja” – jego druga część „doxa” nie oznacza zdania czy opinii, lecz „chwałę”. „uwielbienie”. Nie chodzi więc o to, byśmy na temat Boga mieli słuszną „opinię”, lecz abyśmy odpowiednio Go wysławiali, w odpowiedzi na Jego Słowo skierowane do nas.

Podstawowym bowiem pytaniem człowieka, który stara się siebie samego zrozumieć jest: jak mam spotkać Boga? Z tego względu nauczenie się dobrego sposobu uwielbiania – ortodoksji – jest tym, co dane jest nam na drodze wiary.

Kiedy, po pewnym wahaniu postanowiłem zgodzić się na projekt publikacji moich dzieł zebranych, natychmiast pomyślałem, że powinny one ukazywać się w porządku soborowym. Pierwszy tom jaki miał się ukazać musiał więc z konieczności być tym, który zbierał moje pisma dotyczące liturgii. Liturgia Kościoła była dla mnie, od najwcześniejszych lat, centrum mojego życia. Później w szkole teologicznej takich mistrzów jak Schmaus, Söhngen, Pascher i Guardini, stała się centrum mojej pracy teologicznej.

Zdecydowałem się na poświęcenie teologii fundamentalnej, gdyż chciałem przede wszystkim dogłębnie zbadać zagadnienie: dlaczego wierzymy? Od samego jednak początku, zagadnienie to zawierało w sobie zagadnienie naszej dobrej odpowiedzi jaka powinniśmy udzielić Bogu, a więc zagadnienie służby Bożej. W takiej perspektywie należy rozumieć moje prace na temat liturgii. Nie tyle byłem zainteresowany jakimiś specyficznymi problemami liturgiki, co raczej zakorzenieniem liturgii w fundamentalnym akcie naszej wiary a więc także jej miejscem w całej naszej, ludzkiej egzystencji."


Opcje Artykułu

Nic nie może być ważniejsze od Służby Bożej | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń