Kryzys na linii Watykan - Judaizm?

śro, 26 lis 2008, 01:20:56

Autor: Teodor Lacher

We Włoszech nie będzie Dnia dialogu z judaizmem – oznajmił rabin Giuseppe Laras. To reakcja na wielkopiątkową modlitwę za wyznawców judaizmu. „Żydzi włoscy zabiegali o wyjaśnienie tego problemu, ale, jak twierdzą, nie uzyskali zadowalającej odpowiedzi z Watykanu” - wyjaśnia rabin Laras.

Włoski Kościół, który podjął tę szczególną inicjatywę jeszcze nie zareagował. Wiadomo jednak, że strona żydowska działa bez wcześniejszego porozumienia z episkopatem Włoch.

Benedykt XVI dokonał niewielkiej zmiany w tekście wezwania modlitwy wiernych za żydów, będącej elementem liturgii wielkopiątkowej w Mszale Rzymskim z 1962 r. Zamiast słów: „o nawrócenie żydów” (Pro conversione Iudaeorum) znalazło się ogólne sformułowanie: „za żydów” (pro Iudeis). W modlitwie tej Kościół prosi Boga o oświecenie serc żydów, „aby poznali Jezusa Chrystusa, zbawiciela wszystkich ludzi” oraz aby „cały Izrael został zbawiony, kiedy wszystkie narody wejdą do Twego Kościoła”.

Żydzi nie uważają, że wymagają nawrócenia na chrześcijaństwo. Żądają całkowitego skreślenia modlitwy, bo ta uwłacza ich godności - twierdzą. Katoliccy teologowie tłumaczą, że naruszenie struktury wielkopiątkowej modlitwy uderzałoby w katolicką dogmatykę, gdyż Chrystus przyszedł na świat, by zbawić wszystkich ludzi.

Jan Paweł II potwierdził aktualność wybraństwa żydów, ale do tej pory teologowie katoliccy nie uzgodnili stanowiska, co do skutków mesjańskiej doktryny judaizmu.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20081126012056158