Abp Gądecki: Izrael nie jest winny zabójstwa

śro, 21 sty 2009, 03:51:22

Autor: Marcin Stanowiec

Arcybiskup S. Gądecki - jak pisze "Gazeta Wyborcza" - "wyraźniej okazał solidarność ze stroną izraelską". Podczas Dni Judaizmu w Poznaniu metropolita zaznaczył, że broniąc życia swoich obywateli Izrael nie jest winny zabójstwa. W ofensywie przeciwko Hamasowi w Gazie – będącej odpowiedzią na ostrzał rakietowy, który przyniósł śmierć jednemu Izraelczykowi arabskiego pochodzenia – zginęło ponad tysiąc osób, w tym wiele kobiet i dzieci. Ostrzałowi uległy też siedziby ONZ i międzynarodowych organizacji humanitarnych. Zniszczono szkoły, szpitale i domy. Benedykt XVI nazwał działania armii izraelskiej niesłychaną przemocą wobec dzieci, starców i kobiet.


"Wciąż śledzę z wielką obawą konflikt w Strefie Gazy – mówił papież podczas modlitwy Anioł Pański. Także dzisiaj przypomnijmy Panu o setkach dzieci, ludzi starszych, kobiet, niewinnych ofiar niesłychanej przemocy, o rannych, tych, którzy opłakują swych bliskich, i tych, którzy utracili swój dobytek."

W ocenie wydarzeń w Strefie Gazy głos Benedykta XVI i Watykanu "różni się od chóru", ponieważ papież odmawia przyłączenia się do tych, którzy uznają bombardowania po prostu za "defensywną odpowiedź przeciwko rakietom Hamasu" – twierdzi włoski watykanista Marco Politi.

"Wojna jest zawsze porażką wspólnoty międzynarodowej i poważną przegraną ludzkości – uważa papież. Kiedy mimo wszystko do niej dochodzi, trzeba chronić przynajmniej istotne zasady humanitarne i podstawowe wartości wszelkiego cywilizowanego współżycia, ustanawiając normy postępowania ograniczające jak najbardziej powodowane przez nią straty i sprzyjające łagodzeniu cierpień ludności cywilnej i wszystkich ofiar konfliktów."

Papież skrytykował w przeszłości Izrael za nieprzestrzegania standardów międzynarodowych w ochronie ludności i nieproporcjonalną odpowiedź na prowokacje organizacji palestyńskich.
"Świadomość, że istnieją niezbywalne prawa ludzkie związane ze wspólną naturą ludzi, stała się podstawą do sformułowania humanitarnego prawa międzynarodowego, którego państwa muszą przestrzegać również w przypadku wojny – pisał Benedykt XVI. - Tak na przykład podczas konfliktu, którego scenerią był kilka miesięcy temu południowy Liban, obowiązek zapewnienia ochrony i pomocy niewinnym ofiarom i oszczędzania ludności cywilnej w dużej mierze nie został dopełniony – ubolewał ojciec święty."
Stolica apostolska uważa, że rozwiązanie konfliktu bliskowschodniego leży w utworzeniu niepodległego państwa palestyńskiego.
Cipi Liwni, minister spraw zagranicznych Izraela, określiła 6600 ofiar konfliktu mianem "produktu okoliczności".
Arcybiskup Gądecki uważa, że działania Izraela mieszczą się w granicach obrony koniecznej "nawet jeśli jesteśmy zmuszeni zadać swojemu napastnikowi śmiertelny cios", a także, że "obrona innych jest nie tylko dozwolona, lecz w wielu przypadkach jest obowiązkiem tego, kto jest odpowiedzialny za życie drugiego człowieka lub za dobro wspólne".

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20081223051120862