Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Biskupi odcinają się od kompromisu "in vitro"

Kolejni hierarchowie wycofują się z przypisywanego im masowo  przez media „poparcia” dla „kompromisu in vitro”. Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz przywołał  w swojej homilii na Nowym Bieżanowie  słowa Jana Pawła II: \"wszelkie formy zapłodnienia poza organizmem matki - zapłodnienia in vitro - są moralnie niegodziwe\". Biskup Stefanek oburzony jest matactwem mediów.
- Kościół głosi, że ludzkie życie jest święte i nienaruszalne, ponieważ jego źródłem i celem, do którego zmierza, jest Bóg. Życie ludzkie, które już zaistniało, ma prawo do dalszego rozwoju zgodnie ze swoją naturą, i dlatego niszczenie go jest zawsze niemoralne - mówił metropolita krakowski, który w niedzielę uczestniczył w poświęceniu kościoła i ołtarza w Nowym Bieżanowie, dzielnicy Krakowa.

Jak zaznaczył kardynał Dziwisz, metoda in vitro sprzeciwia się również godności ludzkiej, zarówno rodziców, jak i poczętego dziecka, ponieważ dziecko zostaje powołane do życia poza aktem małżeńskim jako znakiem wzajemnej miłości.

- Parlamentarzyści, zgodnie ze swoim sumieniem, powinni bronić godności aktu poczęcia życia ludzkiego i jego istnienia, a nie szukać kompromisów, na które nie ma miejsca w dziedzinie moralności - podkreślił.

Kardynał Dziwisz podziękował wszystkim rodzinom \"za ich trud, za ofiarność, za otwarcie na przyjęcie nowego życia\". - Zdajemy sobie sprawę, z iloma problemami boryka się dzisiejsza rodzina. Stąd apel do wszystkich odpowiedzialnych za kształt naszego życia społecznego i politycznego, by nie szczędzili wysiłków w przychodzeniu z pomocą naszym rodzinom. Jak nieraz podkreślaliśmy, zdrowe rodziny to zdrowy naród - mówił do wiernych.

W kościołach w całej Polsce odczytano list biskupów, w którym napisali oni m.in., że zapłodnienie in vitro w żadnym wypadku nie jest moralnie dozwolone.

Biskup Stanisław Stefanek nazwał matactwem próby podpierania się autorytetem Kościoła przy tworzeniu prawa dotyczącego in vitro. Wiceprzewodniczący Rady do spraw Rodziny Episkopatu Polski przewodniczył w Niedzielę Świętej Rodziny Mszy świętej w łomżyńskiej katedrze. Przestrzegł, że próba ustalania prawa ponad życiem, rodziną i człowiekiem to największe bluźnierstwo przeciwko Bogu.

Biskup Stefanek przekonywał w homilii, że Kościół zdecydowanie odcina się od dyskusji na temat prawa dopuszczającego in vitro, czyli pozaustrojowego początku życia. Przypomniał, że w ostatnim czasie sporo zamieszania wywołuje temat udziału Kościoła w ustalaniu prawa dotyczącego warunków in vitro. Zwrócił uwagę, że Kościół nigdy nie uważa siebie za autora jakiegokolwiek prawa.

\"To jest zupełnie inna filozofia prawa, inny sposób myślenia i próba podpierania się autorytetem Kościoła jest zwykłym matactwem, bo miesza się te dwa porządki\" - przekonywał hierarcha. Dodał, że człowiek powinien być szafarzem życia i kapłanem miłości rodzinnej, a Kościół jest opiekuńczą matką, która pomaga każdemu pełnić jego misję i powołanie.

\"Inne zdania na ten temat są zadufaną produkcją współczesnych cywilizacji i systemów parlamentarnych\" - stwierdził biskup Stefanek. Podkreślił, że człowiek nie może traktować siebie jako źródła prawa i ustalać porządku życia, decydować, jak ma się ono zaczynać i w jakich warunkach można je skończyć.

Do obrony godności przekazywania życia ludzkiego, do poszanowania czystości małżeńskiej i do właściwego wychowywania w rodzinach wezwał abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, który przewodniczył uroczystej Mszy św. w archikatedrze św. Rodziny w Częstochowie, z okazji liturgicznych obchodów setnej rocznicy urodzin drugiego biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Odnosząc się do współczesnych czasów Metropolita częstochowski, że „ nowe czasy niosą nieraz w bardzo brutalny sposób nową wizję rodziny”.

Zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa jakie niesie nowa, laicka wizja rodziny- Na naszych oczach idzie do rodzin hedonizm, kult przyjemności, demoniczna siła gromadzenia mocnych wrażeń, która chce zniszczyć wyższe uczucia, życie duchowe. Tworzy się złe antyrodzinne prawa. Owocem złej wizji rodziny są: aborcja, eutanazja, „in vitro” oraz pokręcony, fałszywy humanizm - podkreślił abp Nowak.Opcje Artykułu

Biskupi odcinają się od kompromisu "in vitro" | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń