Kard. Schönborn: za kryzys demograficzny odpowiada antykoncepcja, za ekonomiczny ewolucja

czw, 8 sty 2009, 22:35:34

Autor: Maria Czerw

Metropolita Wiednia w rozmowie z austriacką gazetą "Vorarlberger Nachrichten" powiedział, że "ta ideologiczna darwinowska koncepcja doprowadziła gospodarkę do tego, gdzie dzisiaj jesteśmy”. W niedawnym zaś wywiadzie dla austriackiej telewizji podkreślił, że Watykan już 40 lat temu przewidział, iż pigułka antykoncepcyjna doprowadzi do katastrofalnego spadku liczby urodzeń w Europie.

Obecny kryzys gospodarczy ma związek z ideologią ewolucjonizmu oraz z prezentowanym przezeń obrazem człowieka - uważa kard. Christoph Schönborn. Metropolita Wiednia w rozmowie z austriacką gazetą "Vorarlberger Nachrichten" powiedział, że "ta ideologiczna darwinowska koncepcja doprowadziła gospodarkę do tego, gdzie dzisiaj jesteśmy”.

„Jeśli w pedagogice kładzie się tylko nacisk na wartość, aby młodzi ludzie byli sprawni w walce konkurencji i nie byli wychowywani w duchu wielkich ludzkich wartości, których potrzebuje społeczeństwo, to odbija się to na obrazie człowieka, który ma związek z ideologicznym ewolucjonizmem” – podkreślił kardynał. Jego zdaniem bez wątpienia wskazuje na to pełen sukcesów naukowy rozwój, który pokazuje, że wszystko co żyje ma dający się wykazać związek. Podkreślił, że w tym sensie naukowa teoria ewolucji ma całkiem mocne argumenty.

„Z drugiej jednak strony mamy też to, co niezmienne w człowieku, jego godność, jego duchowe uzdolnienia i odpowiedzialność, a co wyraźnie przeciwstawia się redukcjonizmowi, który widzi osobę ludzką materialistycznie albo rozumie ją tylko jako produkt ewolucji” – argumentował kard. Schönborn.

W krytyce antykoncepcji kardynał nawiązał do ustaleń poważanego w Austrii chemika Carla Djerassiego. Przed niemal 58 laty należał on do grona naukowców, którzy w laboratorium firmy Syntex przeprowadzili udaną syntezę noretyndronu, substancji, która dała początek doustnej pigułce antykoncepcyjnej. W wypowiedzi dla dziennika „Der Standard” opisuje on „przerażający scenariusz” zaburzeń przyrostu populacji, za który częściowo wini stworzoną przez siebie pigułkę.

Djerassi zauważa, że w większości krajów europejskich doszło do rozdzielenia seksualności i reprodukcji. „W katolickiej Austrii, gdzie średni przyrost naturalny na jedną rodzinę wynosi 1.4, ten rozdział dokonał się teraz całkowicie” – mówi. Zdaniem „ojca pigułki”, postawa rodzin, świadomie powstrzymujących się od reprodukcji jest niezwykle samolubna i egoistyczna. Zdaniem 85-letniego naukowca zjawisko spadku liczby urodzeń osiągnęło rozmiary epidemii, a mimo to poświęca się mu mniej uwagi niż na przykład otyłości. W opinii Djerassiego młodzi Austriacy popełnią narodowe samobójstwo, jeśli zrezygnują z prokreacji.

Pigułka antykoncepcyjna doprowadziła do „demograficznej katastrofy” – uważa austriacki chemik.

W opublikowanym w L'Osservatore Romano tekście "Humanae vitae – przepowiednia naukowa", którego autorem jest prezes Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Lekarzy Katolickich (FIAMC) dr Pedro Jose Maria Simon Castellvi przedstawiono wyniki badań, z których można wyciagnąć wniosek, że antykoncepcja łamie pięć podstawowych praw człowieka - do życia, zdrowia, edukacji, informacji i równouprawnienia płci.

Jednym z mechanizmów działania antykoncepcji jest zapobieganie zagnieżdżeniu, a więc aborcja. Antykoncepcja stanowi zagrożenie dla zdrowia kobiet (zwiększa ryzyko nowotworów), a wydalane z moczem estrogeny przenikają do środowiska. Wykrzywia obraz seksu. Producenci nie informują o wszystkich konsekwencjach zdrowotnych przyjmowania tabletek. Konsekwencje antykoncepcji dotyczą bardziej kobiet niż mężczyzn.

Watykan już 40 lat temu przewidział, iż pigułka antykoncepcyjna doprowadzi do katastrofalnego spadku liczby urodzeń w Europie – powiedział kardynał Schönborn. „Nawet ktoś taki jak Carl Djerassi, któremu trudno zarzucić stronniczość, mówi, że aby podtrzymać poziom populacji, każda rodzina powinna mieć troje dzieci, a nam do tego jeszcze dużo brakuje” – powiedział hierarcha. Purpurat przyznał, że kiedy w 1968 roku pierwszy raz przeczytał encyklikę Pawła VI "Humanae Vitae”, w której papież potępił sztuczną regulację poczęć, nie zgadzał się z tymi poglądami. Jednak po pewnym czasie – jak przyznaje – przekonał się, że wizja Pawła VI okazała się prorocza.

Za KAI

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20090108223532745