Kościół o ideologii gender i rodzinie

pią, 16 sty 2009, 03:12:43

Autor: Łukasz Godzwoń

W pierwszym dniu VI Światowego Spotkania Rodzin główną prelekcję wygłosił metropolita Montrealu i Kard. Marc Quellet. Aktualna sytuacja jest konsekwencją poważnej wojny kultur – uważa ks. Kardynał - ścierania się realizmu antropologicznego z ideologią gender, która odwodzi człowieka od tego, co jest rzeczywistym fundamentem jego życia i każe mu wierzyć, że świat międzyludzkich relacji można tworzyć w oparciu o indywidualne żądze.

Kard. Marc Quellet nakreślając kondycję współczesnej rodziny, zastanawiał się nad genezą nowych praw, które godzą w dobro rodziny i dzieci.

W imię tej ideologii, niekiedy otwarcie antychrześcijańskiej, niektóre państwa redefiniują pojęcie małżeństwa i rodziny, legalizując związki homoseksualne i godząc się na adoptowanie przez nie dzieci – przypominiał prelegent.

Zdaniem kard. Quelleta, współczesna rodzina żyje zatem w świecie, gdzie o wartościach decyduje silna presja ideologii. W walce z rodziną uczestniczą dziś różne organizacje międzynarodowe, podporządkowujące się dobrze zorganizowanym grupom nacisku, które mogą też liczyć na otwarte poparcie mediów.

W takiej sytuacji Kościół musi zdecydowanie występować przeciw tym nowym nurtom kulturowym. Aby mógł tej walce sprostać, musi odkryć na nowo wizję małżeństwa i rodziny, którą przedstawił przed 30 laty Jan Paweł II w Adhortacji Familiaris Consortio.

Dokument ten pokazuje, jak nie godzić się na ustępstwa względem współczesnej mentalności, a zarazem oprzeć swe życie na solidnym fundamencie rzeczywistości, jakim jest miłość w małżeństwie i rodzinie.

Mówiąc natomiast o „rewolucji gender” Kaznodzieja Domu Papieskiego O. Raniero Cantalamessa OFMCap zauważył w niej pewne analogie do marksizmu. Kościół w jego przekonaniu dokładnie zbadał ideologię marksistowską i zachował z niej to, co dobre, rozwijając własne nauczanie społeczne.

Na podst. RV

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20090116031242713