Obama cofa dekrety Busha wzmacniające ochronę życia

czw, 22 sty 2009, 05:21:33

Autor: Łukasz Godzwoń

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama zarządził unieważnienie tych dekretów administracji Busha, które nie zyskały jeszcze mocy prawnej. W grę wchodzą też rozporządzenia dotyczące ludzkiego życia:  ogólnokrajowego dnia świętości życia ludzkiego i rozporządzenie zezwalające na sprzeciw sumienia wobec aborcji.

George W. Bush ogłosił niedzielę 18 stycznia ogólnokrajowym dniem świętości życia ludzkiego zaś Amerykański departament zdrowia (US Department of Health and Human Services) wydał zarządzenie, zgodnie z którym personel medyczny publicznej służby zdrowia może odmówić przeprowadzenia lub uczestniczenia w zabiegach, które są sprzeczne z sumieniem.

– Musimy uznać, że każda osoba, w tym oczekująca na urodzenie zajmuje w świecie wyjątkowe miejsce i ma wyjątkowe zadanie do spełnienia. Trzeba nam również podnosić głos w obronie żyjących wśród nas osób słabych i pozbawionych możliwości wypowiadania się – stwierdził prezydent George W. Bush.

Po zaprzysiężeniu na stronie internetowej nowego prezydenta pojawiła się informacja, że będzie on szeroko wspierał aborcję. W punkcie poświęconym prawom kobiet portal stwierdza: "Prezydent wspiera prawo kobiet do swobodnego wyboru. Był konsekwentnym obrońcą wyboru reprodukcyjnego i ze sprawy ochrony praw kobiet do swobodnego przerywania ciąży (zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego w sprawie Roe v. Wade) uczyni priorytet swej administracji. Jest przeciwnikiem wszelkich poprawek konstytucyjnych ograniczających aborcję".

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20090122052131884