Hiszpania: rodzice nie chcą wychowania obywatelskiego

sob, 14 lut 2009, 14:39:44

Autor: Jacek Lehr

Hiszpańskie rodziny zbuntowały się przeciwko rządowi w Madrycie i wyrokowi Sądu Najwyższego. Nie chcą posyłać dzieci na Wychowanie Obywatelskie. Premier Zapatero sięgnął do edukacji, żeby propagować w szkołach "kulturową" wizję małżeństwa i równości. O ich sprzeciwie opowiada film video dostępny na portalu YouTube.

 

Przedmiot „wychowanie do obywatelstwa” uczy dzieci „poddawania krytycznej ocenie społecznego i seksualnego podziału pracy, rasistowskich, ksenofobicznych i seksistowskich uprzedzeń społecznych oraz nakazuje nauczycielom, by korygowali stanowisko ucznia wobec homoseksualizmu”. Takie cele nowego przedmiotu przedstawili członkowie hiszpańskiej Partii Socjalistycznej, którzy rządzą w kraju od 2004 r.

W tej sytuacji rodzice odwołali się do Sądu Najwyższego, który na specjalnym posiedzeniu plenarnym podtrzymał wcześniejsze niekorzystne dla rodziców orzeczenie głosami 23 „za” przy 7 „przeciw”.

Obiekcjom można poddać programowe fragmenty Wychowania Obywatelskiego, ale nie przedmiot jako całość – uzasadniali swoją decyzję sędziowie. Rozporządzenie o nowym przedmiocie szkolnym nie uwzględniło konsultacji treści  źródeł programowych z rodzicami.

Organizacje reprezentujące rodziców toczących walkę w sądach ogłosiły, że decyzja Sądu jest niekonstytucyjna i nie obowiązuje w autonomicznej prowincji Hiszpanii. Zapowiedzieli również odwołanie się do Trybunału Konstytucyjnego, a nawet do wyższych instancji.

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20090214143944755