Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Obłudny pluralizm w Linzu

Do konsekracji biskupiej nie doszło. Ks. Gerhard Wagner - który nie sympatyzował z Harrym Potterem oraz dostrzegł w spustoszeniach dokonanych przez huragan Katrina tę samą bezsilność człowieka co sprzed panowania jaśnie oświeconego liberalizmu – wycofał swoją zgodę na nominację na wikariusza austriackiej diecezji Linz. Mentalni iluminaci już ogłaszają zwycięstwo rozsądku, ale trudno się doszukać - choćby ułamka - racjonalności w zarzutach stawianych Wagnerowi. Liberalni katolicy okazali się raz jeszcze wcale nie chętni do zgody, współpracy czy pluralizmu. Czy pyszny rokosz dziekanów Linzu zahamuje podążanie w konserwatywnym kierunku, który Benedykt uważa za prawdziwie katolicki?Zamiast merytorycznej debaty emocje i uproszczenia, zamiast otwartości fanatyzm, niezdolność do podjęcia wyzwań, które wymagają poświęcenia, wierności i zaufania. Konwergencja owych postaw i zachowań świadczyłaby o tym, że liberalizm kształtuje ludzi o tym samym wewnętrznym profilu.

Naburmuszeni dziekani z Linz – nie bez cichej aprobaty swojego ordynariusza - Ludwiga Schwarza - któremu nie wypadało głośno protestować  - zachowali się jak pies ogrodnika i podpisali petycję o niedopuszczenie ks. Wagnera do konsekracji.

Najbardziej rozsądne w przypadku Kościoła Austrii byłoby szczere odwrócenie się od formuły eklezjalnej, która się nie sprawdziła. Już za 10 lat w diecezji Linz księdza trzeba będzie szukać ze świecą. Zadufani w sobie starcy wolą jednak wymrzeć, niż dopuścić – w ramach różnorodności – jakości katolicyzmu, które przynoszą owoce, także w powołaniach.

Niedawno kard. Franc Rodé  przeprowadził wizytację kanoniczną w USA.

" W ciągu ostatnich 40 lat liczba zakonnic w USA znacząco się zmniejszyła. W 1965 r. było ich tam blisko 175 tys., a w roku 2000 już tylko 80 tys. Amerykańskie siostry mają średnio od 65 do 70 lat. Statystyki wskazują więc na stopniowe wymieranie zakonów żeńskich. Równocześnie w USA powstają nowe zgromadzenia habitowe. Ich członkinie akcentują wierność Rzymowi. Pracują w szkolnictwie, służbie zdrowia i na polu społecznym. Znamienne, że powołań im nie brakuje, w przeciwieństwie do zgromadzeń uważających się za bardziej postępowe. Zdaniem wydawcy jezuickiego pisma America, ks. Jima Martina, Watykan może pytać, dlaczego tak się dzieje i czy z propozycji zgromadzeń bardziej tradycyjnych te pozostałe nie mogłyby się czegoś nauczyć."

Wolne obumieranie wspólnoty austriackiej wywołało alert Rzymu podobny zaniepokojeniu laicyzacją i kryzysem zgromadzeń zakonnych w USA. To całkiem normalne, że lekarstwo aplikowane przez Benedykta zostało zmiksowane w oparciu o sprawdzoną recepturę, gdyż doświadczenia sekularyzacji i odnowy są w miarę uniwersalne.

Największy problem stanowią jednak biskupi. Przywiązani do własnych – zabójczych – pomysłów nie pozwolą na odnowę, która falsyfikowałaby ich interpretację soboru watykańskiego.

Skazany na izolację i lincz Wagner wycofał się. Jeśli jago rezygnacja zostanie skojarzona z uległością samego Watykanu, to każda "konserwatywna" decyzja papieska może być w ten sam sposób zaszantażowana. W rezultacie zablokowane zostaną wszelkie próby reanimowania trupiejącego Kościoła.

Postawiony w tej samej sytuacji Jan Paweł II wprowadził – niemal siłą – na tron koloński abp. Meissnera. Metropolita Kolonii szybko zyskał uznanie milczącej większości a krzykliwe grupki mniejszości rozpierzchły się.

Czyżby marsz Benedykta miał być przerwany? Niekoniecznie. Obecny papież ma z pewnością inny temperament, ale charakteryzuje go ta sama konsekwencja, co jego poprzednika. Benedykt odczeka i nie zmieni kursu Kościoła. Lada dzień możemy się spodziewać dalszych posunięć, które odwracają Kościół od posoborowego przechylenia w lewo. A biskupi i dziekani z Austrii będą musieli poradzić sobie z zazdrością o kolejnych młodszych braci.Opcje Artykułu

Obłudny pluralizm w Linzu | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Obłudny pluralizm w Linzu
skierka pon, 16 lut 2009, 12:33:38

             Nie mam złego zdania o biskupach, nie mam zlego zdania o aktualnym papieżu mam bardzo złe

zdanie o strukturach kościelnych, papież miałby o połowę mniej problemów gdyby dysponował sprawnym

narzędziem sprawowania władzy, toż to kompletny archaizm,skansen.

Proszę porównać strukturę kościoła z nowoczesnymi analogami władzy hierarchicznej np armii amerykańskiej

czy choćby przedsiębiorstwa ,nie ma żadnego porównania, to inny świat, przede wszystkim brak

STRUKTUR POŚREDNICH, bez nich nie ma mowy o zachowaniu choćby elementarnej DYSCYPLINY

ORGANIZACYJNEJ.

A sam artykuł jest niezmiernie potrzebny, wiem temat niewygodny, ale ktos musi...

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń