USA: Izba Reprezentantów Dakoty Płn. za informowaniem kobiet o złu aborcji

czw, 19 lut 2009, 19:34:31

Autor: Maria Czerw

Stanowa Izba Reprezentantów Dakoty Północnej przyjęła ustawę zobowiązującą władze do informowania każdej kobiety, która planuje zabicie własnego nienarodzonego dziecka, że dokonując aborcji, zakończy życie "niepowtarzalnej istoty ludzkiej". Ustawę poparło 61 deputowanych, przeciwko było 31 – informuje amerykański dziennik "Grand Forks Herald". W ustawie jest także mowa o życiu ludzkim, które zaczyna się od chwili poczęcia.


Projekt ustawy zainicjował republikanin Chuck Damschen. Poparli ją biskupi katoliccy z Dakoty Północnej. Hierarchowie podkreślili, że dzięki niej "kobieta zapozna się z naukową prawdą na temat aborcji". 

Przedstawiciele aborcyjnej organizacji Planned Parenthood, sprzeciwiający się ustawie chroniącej życie nienarodzonych, uznali, że w ten sposób "relacje pomiędzy pacjentem a lekarzem stanowym rząd podporządkowuje politycznej ideologii". 

Ustawę musi zaakceptować jeszcze stanowy senat, w którym przewagę mają również republikanie. Na uchwalanie przez deputowanych i senatorów stanowych czeka tymczasem inna ustawa antyaborcyjna mówiąca o "zbrodniach przeciwko dzieciom żywo-urodzonym" i "zbrodniach rozczłonkowania i tortur". 

Planned Parenthood uważa, że wejście w życie tych ustaw będzie niezgodne z decyzją Sądu Najwyższego USA z 1973 roku i uwikła stan w "przewlekłą i kosztowną batalię prawną". 

29 stycznia br. izba niższa parlamentu Dakoty Północnej przyjęła ustawę, na mocy, której kobiety w ciąży zanim zdecydują się na aborcję, muszą poddać się badaniu USG.

 

Źródło: KAI

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20090219193431651