Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Księża chcą mieć rodziny

Według opublikowanych właśnie badań prof. Józefa Baniaka, socjologa z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, 53,7 proc. księży deklaruje, że chciałoby mieć rodzinę, a 12 proc. przyznaje się do posiadania kochanki.Polska jest jednym z niewielu krajów, gdzie prowadzi się na ten temat w pełni naukowe badania socjologiczne. Robi to od kilkunastu lat prof. Józef Baniak z Wydziału Teologii UAM w Poznaniu. W naszym kraju kłopoty z zaakceptowaniem samotności w życiu miało cztery piąte księży, którzy przestali nimi być i powrócili do stanu świeckiego. Trwałe więzi z kobietami i łamanie ślubu czystości seksualnej prof. Baniak wymienia jako przyczynę rezygnacji ze stanu duchownego 84,5% księży diecezjalnych i 78% księży zakonnych spośród 287 byłych duchownych, którzy odpowiedzieli na jego ankietę. Jej wyniki omawia w książce „Rezygnacja z kapłaństwa i wybór życia małżeńsko-rodzinnego przez księży rzymskokatolickich w Polsce”.


Prof. Baniak od kilkunastu lat prowadzi wśród mieszkańców Kalisza i okolic badania nad życiem religijnym i moralnym. Prawie 75% jego respondentów wyraźnie sprzeciwia się obowiązkowi celibatu księży. Katolicy chcą, żeby księża mieli własne rodziny, żony, dzieci, żyli normalnie. Z badań prof. Baniaka i aktualnych sondaży wśród 1236 księży czynnych duszpastersko w Kościele w Polsce wynika, że większość chciałaby mieć własne rodziny – żony i dzieci, a tym samym jest przeciwna obowiązkowemu celibatowi.


Zgodnie z danymi watykańskiej Kongregacji do Spraw Duchowieństwa co roku szeregi rzymskokatolickiego kapłaństwa opuszcza około 1 tysiąca księży. Nie istnieją dokładne statystyki, ponieważ Watykan dysponuje jedynie danymi dotyczącymi udzielonych dyspens. Józef Streżyński, były ksiądz, który zrezygnował z bycia kapłanem dla kobiety, postanowił pomagać księżom i ich rodzinom. Założył portal internetowy: Stowarzyszenie Żonatych Księży I Ich Rodzin. „Stowarzyszenie powstało w odpowiedzi na realną potrzebę stworzenia platformy wzajemnego kontaktu dla duchownych diecezjalnych oraz osób zakonnych, kobiet i mężczyzn, którzy z różnych przyczyn znaleźli się poza formalnymi strukturami Kościoła. W skład naszej wspólnoty wschodzą księża katoliccy i osoby zakonne; zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Większość z nas założyła rodziny, dlatego nie chodzimy już w sutannach czy habitach. Żyjemy obecnie poza murami plebanii lub klasztoru, niemniej jednak posłannictwo Kapłaństwa Chrystusowego oraz ideały ślubów zakonnych nadal są dla nas wartościami naczelnymi. Ciągle jesteśmy kapłanami z powołania Bożego, a także osobami, którym prawdziwie zależy na duchowej doskonałości.” – czytamy na stronie prezbiter.pl. Większość byłych księży chciałaby móc połączyć życie rodzinne z kapłańskim.


Opracowano na podstawie materiałów „Tygodnika Powszechnego”, tvn24, prezbiter.pl.Opcje Artykułu

Księża chcą mieć rodziny | 23 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Księża chcą mieć rodziny
ZibiShalom sob, 21 lut 2009, 05:31:05

I czy to dziwne że chcą mieć żony i dzieci Ap.Piotr nakazuje w jednym ze swoich listów by Biskup miał jedną żonę iz nią dzieci by mógł się sprawdzić jako głowa ogniska domowego by następnie móc przewodzić nad kościołem. Pismo Swięte Nowego Testamentu wręcz zachęca do małżeństw lecz ustusonkuwuje się do osób które chcą Z WŁASNEJ WOLI żyć w bezżeństwie dla Boga wycodzi na to że to te osoby nie mają być przymuszane do decyzji o tym czy chcą być wolne czy chcą mieć żonę natomiast Ap. Paweł ostrzega Tymoteusza w 2 liście rozdz. 4 w 2  że do kościoła wkradli się  pewni ludzie którzy zabraniają kapłanom mieć żony. Pismo mówi że lepiej dwóm niż jednemu samotny może się potknąć lecz we dwoje dadzą sobie radę

---
Pan jest moim Pasterzem niczego mi nie zbraknie.Ps.23

 
Księża chcą mieć rodziny
paraklet sob, 21 lut 2009, 11:05:45
A ja sobie tego nie wyobrażam - albo jest się dobrym księdzem albo ojcem. Posiadanie całej parafii na głowie, wszystkie te sprawy, wspólnoty, spowiedzi, dojazdy do chorych czy starszych nie mówiąc o tym, że młodzi księża mają jeszcze szkoły i ośrodki opiekuńcze. Taki ksiądz nie ma czasu dla siebie i jeszcze miałby go mieć dla swoich dzieci, żony? Ksiądz jest księdzem non stop, a policjant może zdjąć mundur po pracy i wypić piwo...
Nie wyobrażam sobie tego...
Dobry ksiądz nie ma czasu nawet na myśli o kochance...

Osobiście jestem przekonana, że żaden ksiądz którego znam - nie chciał by mieć rodziny. O to właśnie w tym wszystkim chodzi - poświęcenie dla ludzi i Boga, a nie zastanawianie się nad tym dlaczego żona miała humory.

Już był gdzieś taki artykuł, że księża którzy chcieli być bliżej ludzi i zaczynali np pracować na kopalniach staczali się i nie umieli utrzymać swojej pozycji.
To samo mi się wydaje w tym przypadku.

Jestem jak najbardziej przeciw

---
... za trudy pracy, za trudy owoce, za chwile ciszy, za ludzkie niemoce ...
 
Księża chcą mieć rodziny
potwor sob, 21 lut 2009, 14:14:16

a co jeśli dzięki temu ze księża będą mieli rodziny i będą mogli zaspokajać swoje naturalne potrzeby seksualne dzieki żonie, ZAMIAST zaspokajać te potrzeby przy pomocy ministrantów? dzięki temu zmniejszy się prawdopodobieństwo tego ze ksiądz się stanie pedofilem. czt to nie jest jednak dobry argument zeby ksiądzs miał rodziny? zwłaszcza że w Polsce takich księży się aż roi?

---
Dzięki Bogu jestem ateistą...

 
Księża chcą mieć rodziny
BLyy sob, 21 lut 2009, 19:54:28

I bardzo cieszy mnie taki wynik. To oznacza, że wielu księży chce powrotu do korzeni, jak to było na początku.

Jeśli ktoś naprawdę wierzy, to dobrze, nie chce mu wiary zabierać. Ale jeśli przez swą wiarę, chce poświęcić się w służbie Bogu, nie powinien musieć rezygnować z ziemskich spraw, jak choćby posiadaniem rodziny, to jest niesprawiedliwe. Powołanie to coś więcej niż tylko życie w celibacie.

---
Nie trzeba wierzyć by być prawym,ateista też może.

 
kościół katolicki w Polsce organizacją oszustow i zlodziei
Rafi F pon, 23 lut 2009, 14:54:46

Owszem, nie pozwoliłem na wskrzeszenie wątku obraźliwego w samej nazwie.

Także wątek na zasadzie : zobaczcie ten link i co o nim sądzicie nie jest zgodny z zasadami publikacji.

Tak samo nie jest zgodne zamieszczanie tego tutaj

Jest to zwykły troling, chęć wywoływania burdy i zamieszania.

Zgłosiłem nadużycie.

---
Kto wierzy w Syna Bożego, ma świadectwo w sobie. Kto nie wierzy w Boga, uczynił go kłamcą, gdyż nie uwierzył świadectwu, które Bóg złożył o Synu swoim.

 
Księża chcą mieć rodziny
seneka śro, 15 gru 2010, 00:17:02

Prof. Baniak wydalony z seminarium z Paradyża Kontekstualnie trzeba spoglądać na badania Pana Baniaka. Już kilka razy przerabialiśmy te historię... Jasne, że na każde pytanie "czy chciałbyś" ksiądz odpowie tak. Istotą jego wyboru nie jest bowiem to, że nie chciałby, ale to, że rezygnuje... Poza tym, Józef Baniak wywalony z seminarium, niespełniony duchowny, od lat uchodzi za socjologa, z taką "osobistą" motywacją badań.

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń