Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ewangelia i ekonomia

W Środę Popielcową rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń „Ewangelia i ekonomia”. Organizowane przez NBP i Katolicką Agencję Informacyjną zajęcia mają uczyć osoby duchowne oraz świeckie, które zajmują się w parafiach zarządzaniem finansami, jak poradzić sobie z kryzysem. Kurs potrwa do maja.Podczas szkolenia omawiane będą podstawy ekonomii, inwestowanie oszczędności, porównywanie i wyliczanie kosztów kredytów, pisanie biznesplanu. Uczestnicy szkolenia zapoznają się też z podstawami systemu podatkowego, zapisami prawnymi dotyczącymi osób duchownych i kościelnych, etyką biznesie oraz systemem ubezpieczeń obowiązujących w Polsce - osób duchownych i świeckich. Rozmawiać też będą o tym „jak nie stracić na stracie”.


Projekt skierowany jest do pracowników i współpracowników instytucji kościelnych: księży diecezjalnych, ekonomów kurii, wikariuszy parafii, katechetów, ekonomów zgromadzeń zakonnych, pracowników świeckich instytucji działających na terenie diecezji i współpracujących z Kościołem, przedstawicieli fundacji i stowarzyszeń katolickich.

Projekt edukacji ekonomicznej skierowany do przedstawicieli instytucji kościelnych jest propozycją Departamentu Edukacji NBP. „W czasach kiedy gospodarka ekonomiczna jest bardzo skomplikowana, tempo zjawisk niezmiernie szybkie, konsumenci zasypywani są niezliczoną ilością ofert produktów, np. bankowych, konieczne są działania na rzecz wzrostu wiedzy na temat zjawisk ekonomicznych i umiejętności poszukiwania optymalnych dla siebie rozwiązań.” – czytamy w ofercie. Szkolenia warsztatowe to cykl, na który składają się wykłady i ćwiczenia praktyczne przeprowadzane podczas trzymiesięcznych kursów. Kurs obejmuje 4 dwudniowe zjazdy, organizowane raz w miesiącu (czwartek, piątek) w Centrum Szkoleniowo-Formacyjnym Księżówka w Zakopanem (na terenie archidiecezji krakowskiej). Uczestnik ma zagwarantowany bezpłatny udział w szkoleniu, noclegi i wyżywienie.Opcje Artykułu

Ewangelia i ekonomia | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Ewangelia i ekonomia
JMG sob, 28 lut 2009, 08:55:28
Kto by tam wsrod kleru przejmowal sie kursem ekonomii przeprowadzonym przez Jezusa w swiatyni jerozolimskiej, co innego bankierzy, to dla nich prawdziwy autorytet :)
 
Podatek Nycza
reguly śro, 18 mar 2009, 09:12:44

Newsweek:

O nowym rozporządzeniu abp. Kazimierza Nycza, zgodnie z którym proboszczowie archidiecezji warszawskiej mają wpłacać do kurii 25 złotych podatku za każdego praktykującego katolika pisze Newsweek.

Jak opisują Agata Jankowska i Zofia Wojtkowska, o tym obowiązku jako jedni z pierwszych dowiedzieli się mieszkańcy podwarszawskich Zawad. "W styczniu ksiądz prałat Eugeniusz Petrykowski, dziekan błoński, odczytał z ambony dekret wydany przez arcybiskupa Kazimierza Nycza. Zdumieni wierni dowiedzieli się, że mają zebrać na kurię rocznie 12 tys. zł. Dziekan wyjaśnił, że każdy dorosły praktykujący katolik z Zawad winien wnieść opłatę w wysokości 25 złotych. Oczywiście dobrowolnie, pamiętając jednak o grzechu skąpstwa. Kto nie zapłaci, będzie odnotowany w parafialnych annałach i od tej pory wszelkie sprawy, włącznie z chrztem czy pogrzebem, będzie załatwiał drogą oficjalną z arcybiskupem. Zbierać miano w Zawadach jak zwykle na zeszyt, który proboszcz puszcza z listą nazwisk i kopertą od domu do domu. Każdy wpisuje, ile dał, i odnosi zeszyt do sąsiada".

Ksiądz Rafał Markowski, rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej, wie już o akcji księdza Petrykowskiego. "Co tu gadać, przecież ten dekret z 2 stycznia arcybiskup skierował do księży, nie do wiernych. Księża mają tak gospodarować, żeby im na ten podatek starczyło" - notuje gazeta. - Dotychczas kilkanaście zbiórek na tace, w ciągu roku było przeznaczane na potrzeby instytucji diecezjalnych, takich jak seminarium duchowne, Sąd Metropolitalny czy Caritas oraz ponaddiecezjalnychjak Stolica Apostolska, Sekretariat Episkopatu Polski, KUL czy misje - tłumaczy Markowski. - Kościół warszawski uczestniczy w finansowaniu tych instytucji. Od tego roku zmienił się tylko sposób przekazywania ofiar z parafii do kurii. Sposób ten został zryczałtowany i uproszczony. Każda parafia przekazuje 25 złotych od dorosłej osoby uczestniczącej w niedzielnej mszy świętej - dodaje.

- Nie boję się strat finansowych. Muszę zapłacić od liczby osób faktycznie chodzących do kościoła, nie od liczby parafian - tłumaczy ksiądz kanonik Bogdan Bartołd, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela na warszawskim Starym Mieście. W wielkomiejskich parafiach do kościoła regularnie chodzi tylko 40 proc. zapisanych w księgach parafialnych - tak wynika z liczenia wiernych, odbywającego się od lat w określone niedziele.

"Takie postrzeganie wiernych jest rzadkie w polskim Kościele. Jeśli już istnieją formalne rozliczenia parafii z diecezją, to raczej liczba wiernych odpowiada w nich... liczbie mieszkańców" - pisze Newsweek. Czytamy w nim, że w diecezji rzeszowskiej proboszczowie odprowadzają miesięcznie 25 groszy "od głowy" - liczy się każdy: dziecko, dorosły, praktykujący czy i niepraktykujacy. "Dekret jest też pierwszym krokiem ku nowoczesnemu myśleniu o finansach kurii, która jest wielkim przedsiębiorstwem - czytamy. - W jego skład wchodzą: seminarium, sądy metropolitalne, administracja kościelna. Aż 70 proc. kosztów ich utrzymania pokrywają wpływy z parafii (30 proc. pochodzi z działalności gospodarczej). Teraz zamiast nieregularnych wpływów z tacy dotrą do centralnej kasy archidiecezji zaplanowane sumy w najwyżej kwartalnych odstępach. Zdaniem księdza Mariana Racińskiego, ekonoma kurii, pozwoli to wreszcie stworzyć nowoczesny budżet".

Według Newsweeka, "pomysł ten ma sporo przeciwników wśród notabli kościelnych". "Oficjalnie nikt z episkopatu nie chce go jeszcze komentować - czytamy. - Ksiądz Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, odsyła nas do księdza Janusza Majdy, głównego ekonoma. - Proszę pytać u źródła - to wszystko, czego się dowiadujemy" - piszą dziennikarki Newsweeka. "Nieoficjalnie jeden z biskupów przyznaje, że dyskusja o sposobie finansowania i przepływie pieniędzy w Kościele tli się od lat" - dodają. "Większość duchownych panicznie boi się jednak sformalizowania opłat. Ale to nie wątpliwości innych biskupów mogą zagrozić porządkom arcybiskupa Nycza. Jeśli ktoś storpeduje pomysł, będą to jego podwładni. Proboszczowie, którzy dostrzegą w nim pretekst, by po raz kolejny głębiej sięgnąć do portfeli swoich parafian" - czytamy.

  KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń