Garry Krupp: Pius XII to był największy bohater II wojny światowej

czw, 5 mar 2009, 02:01:02

Autor: Teodor Lacher

Papież Pius XII jest największym bohaterem II wojny swiatowej - oświadczył Gary Krupp, badacz europejskich archiwów i przedstawiciel amerykańskiej fundacji "Pave the Way". Odkryte w archiwach Watykanu dokumenty świadczą o sprzeciwie Piusa XII wobec antysemityzmu - między innymi w Polsce.

300 stron dokumentów odnalazł w tajnych archiwach Watykanu niemiecki historyk Michael Hesemann. na ich podstawie można wnioskować, że Pius XII przyczynił się do uratowania 80 tysięcy węgierskich Żydów, przekonując rząd w Budapeszcie by odstąpił od ich deportacji. Dzięki papieżowi 12 tysięcy Żydów mieszkających w innych krajach Europy uzyskało wizy do Dominikany.

Przekonał też rząd Brazylii do przyjęcia 3 tysięcy Żydów i pomógł w wystawieniu im fałszywych aktów chrztu by mogli zostać uznani za "aryjczyków".

Jeszcze inne dowody odnalazł ksiądz Peter Gumpel, postulator procesu beatyfikacyjnego papieża Piusa XII.

Dokument datowany na listopad 1943 roku znajdował się w „Memoriale sióstr Augustynek" w jednym z opactw Rzymu. Ks. Gumpel w Radiu Watykańskim podkreślił znaczenie dokumentu wobec rzadkich świadectw pisemnych pokazujących, co Pius XII zrobił dla żydów, „co utwierdzało niektórych, którzy ciągle atakują Piusa XII i którzy mówili, że nie ma dokumentu, który by dowodził", że Papież pomagał żydom.

- Akcja ratunkowa była realizowana poprzez osobiście przekazywanie wiadomości, przez księży, którzy byli wysyłani do różnych instytucji i domów katolickich tutaj w Rzymie i na uniwersytetach, seminariach, parafiach lub zakonach żeńskich - mówi ks. Gumpel.

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20090305020102243