Ośrodek dla młodzieży im. Benedykta XVI

śro, 11 mar 2009, 04:48:43

Autor: Marcin Stanowiec

Otwarto ośrodek dla młodzieży rzymskiej imienia papieża Bendykta XVI. Z tą inicjatywą wyszedł prawicowy burmistrz Gianni Alemanno, który w ten sposób chciał upamiętnić papieską wizytę na Kapitolu, w siedzibie władz miasta Rzymu.

Władze miejskie Rzymu podzielają troskę Papieża o młodych. Zapewnił go o tym burmistrz Gianni Alemanno, prezentując inicjatywę podjętą dla upamiętnienia dzisiejszej papieskiej wizyty na Kapitolu. Jest nią ośrodek na peryferiach Wiecznego Miasta, goszczący i kształcący młodzież z problemami.

 „W hołdzie Ojcu Świętemu władze miejskie zadecydowały, by nazwać tę inicjatywę «Ośrodkiem Benedykta XVI» – oznajmił burmistrz Alemanno. – Rozwinie się tam struktury i działalność mające na celu zwłaszcza prewencję i formację młodzieży. Przy domu dla nieletnich z problemami prowadzić się będzie kursy formacji zawodowej, działalność sportową i wychowawczą z uwzględnieniem potrzeb terytorium. Jest to jakiś drobny wkład w działania wychowawcze, do których w oparciu o zasady pomocniczości i solidarnej współpracy powołane są administracja komunalna, Kościół katolicki ze swymi rozbudowanymi instytucjami oraz liczne inne organizacje społeczne podejmujące inicjatywy wolontariatu. Opatrznościowo projekt ten rodzi się w dniu, w którym wspominamy św. Franciszkę Rzymiankę, współpatronkę Rzymu, matkę rodziny. Poświęciła ona wszystkie swoje dobra, by być bliska ludziom prostym, ubogim, najsłabszym i ostatnim”.

 

Papież przemówił z balkonu siedziby władz miejskich Rzymu do jego mieszkańców. Wymienił Franciszkę Rzymiankę wśród wielu innych świętych i błogosławionych, którzy w ciągu wieków służyli w Wiecznym Mieście młodzieży, chorym, ubogim i wszystkim potrzebującym.

 

„Ich przykład ukazuje, że kiedy ktoś spotyka Chrystusa, nie zamyka się sam w sobie – powiedział Benedykt XVI. – Otwiera się na potrzeby innych i w każdym środowisku społecznym ponad własny interes stawia dobro wszystkich. Takich mężczyzn i kobiet naprawdę potrzeba również w naszych czasach. Wiele rodzin, niemało młodych i dorosłych przeżywa bowiem niepewne, nieraz wprost dramatyczne sytuacje, które pokonać można tylko wspólnie. Uczy tego również historia Rzymu, która zna wiele momentów bardzo trudnych”.

Benedykt XVI jest trzecim papieżem – po Pawle VI i Janie Pawle II – który złożył wizytę w siedzibie władz Wiecznego Miasta.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20090311044844465