Abp Michalik: jakość Kościoła to oblężone konfesjonały

pon, 16 mar 2009, 06:45:47

Autor: Marcin Stanowiec

Lustracja jest tematem zastępczym, absorbującym ludzi o ograniczonej wizji w trosce o porządek publiczny w Polsce – uważa abp. Michalik. Biskupi dostrzegają szansę – powiedział - w działających wokół Kościoła prężnych środowiskach medialnych propagujących chrześcijańskie wartości. Abp nie wymienił Tygodnika Powszechnego, Religii TV czy Więzi.

"Na przykład Fronda, Christianitas, Arcana, Radio Maryja. Są tygodniki katolickie" - mówił abp o środowiskach katolickich, które mogą kształtować scnę społęczną. Powoli rosną elity. Każde z tych środowisk gromadzi wokół siebie ludzi, którzy dojrzewają do tego, aby brać odpowiedzialność za Polskę, czynnie angażując się w politykę, w życie społeczne, kulturalne, międzynarodowe.

- Aktywnością jest nie tylko wrzucenie głosu do urny, ale także śledzenie życia, umiejętności kandydata. A później kontrolowanie kandydata, czy wywiązuje się ze swoich zobowiązań - powiedział abp Michalik.

Hierarcha powtórzył, ze "niedopuszczalne dla duchownych" utożsamianie się z jakąkolwiek partią polityczną. To pierwsze oficjalne wypowiedzi metropolity przemyskiego po przedłużeniu kadencji przewodniczącego episkopatu.

Abp potępił ingerencje świeckich w obsadę stolic biskupich. "Byliśmy świadkami sytuacji, gdy pewne osoby chcą decydować o tym, kto ma być biskupem w Warszawie czy Gdańsku. To jest niepokojące. Jezus Chrystus zostawił apostołów do podejmowania decyzji w Kościele."

Metropolita zwrócił uwagę na duchowy stan polskiego Kościoła. "Za jedno z najważniejszych zadań uważam troskę o to, aby ludzie nie zatracili poczucia grzechu - powiedział. Podkreślam to zwłaszcza dlatego, że przeżywamy okres Wielkiego Postu. Oblężone konfesjonały zawsze będą stanowić siłę Kościoła." Jednym z ważniejszych zadań Kościoła jest według abp. formacja biblijna.

Jak głosić etykę seksualną wśród młodych? Abp Michalik chce przede wszystkim zaufać młodzieży. "Po prostu być z młodymi, mieć dla nich czas. Księża powinni zaufać młodym ludziom, polegać na ich radykalizmie. Pod głośnymi kontestacjami kryje się autentyczne pragnienie poszukiwania prawdy. W kwestiach etyki seksualnej wszyscy dorośli a zwłaszcza księża powinni jasno nazywać zło i nieporządek, przy jednoczesnym wielkim miłosierdziu w konfesjonale. W ten sposób należy wydobywać dobro z serc młodych ludzi. Jasno przedstawiać drogę grzechu i drogę wartości. Powtarzam jednak, relacje z młodym pokoleniem muszą się odbywać na zasadzie zaufania."

Świat jest chory – uważa metropolita. Ataki na papieża są wynikiem zacietrzewienia – tłumaczy abp. Papież coraz pełniej staje się "znakiem, któremu sprzeciwiać się będą". Nie wychodzi poza doktrynę Kościoła, troszczy się o właściwie pojęty ekumenizm, troszczy się o Ewangelię, głosi miłość bliźniego. ataki są wynikiem zacietrzewienia politycznego, które wdziera się nawet do Kościoła.

 

Na podst RP/Fronda

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20090317014547649