Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Do Matki Polki!

Zewsząd słychać narzekanie na miałkość naszych elit. Że to Niemcy, że to Rosjanie… Prawda, wymordowali miliony, ale następują nowe pokolenia. Dlaczego z nich nie wyrastają nowe elity?Pod zaborami też nie było lekko; powstania również co ok. 30 lat zbierały krwawe żniwo; I wojna światowa spowodowała zniszczenia na niespotykaną w historii skalę. Ale w latach 1918–1920 za Polskę poszło walczyć milion żołnierzy!!!Dlaczego dziś Polska nie „produkuje tylu patriotów”?   Stawiam tezę, że jedną z najważniejszych przyczyn jest zmiana modelu rodziny. Tradycyjnie dzieci od urodzenia miały częsty kontakt z Rodzicami. Najpierw większy z Matką, potem dopiero z Ojcem. Taki model panował zresztą od tysiącleci: "Gdy jeszcze byłem synem u mojego ojca, jako miły jedynak pod opieką mojej matki," Przyp. 4:3 

Nad rozwojem psychiki niemowlęcia i małego dziecka czuwała jego Matka. Psychologowie i pedagodzy zgodni są dziś, że życie wewnętrzne człowieka kształtuje się w pierwszych 6-7 latach jego życia. W pierwszej części tego okresu buduje się głównie sfera emocji (stąd potrzeba ciepła Matki), a w drugiej światopogląd i tożsamość (tu rola Ojca).  

Ojców często w naszej historii brakowało, ale Polki potrafiły to dość dobrze rekompensować, przyjmując na siebie ojcowskie obowiązki przekazania wartości, postaw heroicznych i kultywując pamięć Ojca, który walczy/cierpi/zginął za Polskę. To właśnie w tym tragicznym dla nas XIX wieku ukuto termin „Matka-Polka”. Kto zabrał nam te Matki??? Nie wojny, nie prześladowania, nie sąsiedzi. Młodym Polakom najpierw Ojców, potem Matki zabrał… socjalizm! To ten ustrój zagonił do niewolniczej pracy Głowy Rodzin, a gdy to nie wystarczyło na zaspokojenie ich potrzeb bytowych, otworzył swą paszczę na Matki.

Dziś w przeciętnej Polskiej Rodzinie oboje Rodzice pracują, a pielęgnacja i wychowanie dzieci jest wypadkową oddziaływania dziadków, żłobków/przedszkoli/opiekunek i Rodziców. Sam brak czasu i zmęczenie pracą ponad miarę (75% jej efektów przejada biurokratyczna machina socjalnego państwa) nie jest jedyną przyczyną problemu. Oddani swej misji Rodzice pomimo tego przekazaliby swym potomkom przynajmniej zręb przyszłych wartości. System uderzył nas znacznie głębiej. Przepracowanym Rodzicom ustawicznie sączy myśl, że to nie oni są odpowiedzialni za swoje dzieci i kompetentni w ich wychowaniu. System podsuwa zastępy swoich „specjalistów”, którzy wiedzą lepiej, jak zająć się naszymi pociechami i mają na to czas.

Pedagog, psycholog, nauczyciel, wychowawca, pracownik socjalny to dopiero właściwa i wykwalifikowana siła do prowadzenia młodego człowieka. Rodzice „kupili” to kłamstwo. Trzeba przyznać, że po części było im ono na rękę. Wychowanie to poważna i budząca obawy młodych Rodziców sprawa. Czyż pomoc fachowca się nie przyda? Czy nie pewniej zaufać ich mądrości? Czy w końcu nie łatwiej scedować na nich odpowiedzialność???  

Co jeszcze „dobrego” daje praca kobiet? Większość czasu przebywa ona wśród obcych ludzi. Od innych kobiet uczy się, jak dbać o siebie, jak być niezależną od męża, jakie nowe seriale warto oglądać itd. Z mężczyznami w pracy spędza więcej czasu niż ze swoim Mężem…   Mamy więc dziś zamiast etosu Matki-Polki kobietę wyzwoloną, która wie, gdzie ma punkt „G”, ale nie wie, gdzie – dosłownie i w przenośni – są jej własne dzieci.  

Paweł Chojecki

 

Tekst pochodzi z marcowego numeru miesięcznika "idź POD PRĄD"Opcje Artykułu

Do Matki Polki! | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Do Matki Polki i Ojciec Bog
reguly czw, 26 mar 2009, 12:49:07

I pewnie nie mial na to wplywu KK wywierajacy nacisk na ten kraj przez niecale ostatnie tysiac lat... No ale pewnie KK wolalby widzeic te Matki Polki w domu przy garach obwieszone bachorami... Albo miec taki wplyw na rozwuj polskiej nauki jak tutaj:

Znane i dobre liceum w Poznaniu jest zagrożone. Archidiecezja poznańska, do której należą prawa do budynku szkoły, zażądała od miasta 1,8 mln zł za dzierżawę. Jeśli miasto nie będzie miało pieniędzy na opłaty, liceum będzie musiała zniknąć - przewiduje "Gazeta Wyborcza".

W dniu, w którym uczniowie dowiedzieli się, że szkoła ma problem, zawiązał się Komitet Obrony Szkoły. Pod szkołą zgromadziło się w środę rano ponad tysiąc osób. Mieli transparenty: "Szkoła z przeszłością, niszczona teraźniejszością", "Szkoła to nie biznes, ratujmy VIII LO". Poszli pod siedzibę arcybiskupa.

Archidiecezja poznańska, która we wrześniu 2008 wywalczyła prawa do budynku, zażądała od miasta za dzierżawę 1,8 mln zł rocznie. Jeśli nie uda się wynegocjować niższych opłat, w ciągu paru miesięcy liceum będzie musiało się przeprowadzić. A na razie nie ma nawet dokąd.

Pewnie uczyli o ewolucji. ;]

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń