Jaki biskupi styl: Dannels czy Rouco Valera?

śro, 1 kwi 2009, 22:25:43

Autor: Marcin Stanowiec

Jaki odpowiada ci styl relacji katolicyzmu z radykalizującym się światem liberalnym: podkulony ogon czy śmiała konfrontacja poglądowa? Możesz wybierać: Życiński - Sławoj Głódź, Dannels – Valera, Schoenborn – Wagner. Ostatnia manifestacje za życiem w Madrycie pokazała, że w najmroczniejszych scenariuszach katolicy "stawiający" się laicyzmowi potrafią dokonać zmiany mentalności społecznej.

Ci zaś, którzy ustępują i nie chcą dostrzec celowego planningu w panoszącym się immoralizmie nie wychodząc na ulice tracą całe połacie publicznej przestrzeni, bo nie mają woli ani aparatu poznawczego zdolnych przeciwstawić swój pomysł agresywnym żądaniom. 

Ostrzejszy styl sprawowania urzędu biskupiego sprzyja dyskursowi, wyostrza sumienia, polaryzuje ale i rozgranicza dobro od zła – ludzie zachowują wiedzę o tym, że dobro jest dobrem. 

Kard. Antonio María Rouco Varela, przewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii, obchodzi 50-lecie święceń kapłańskich. Specjalny list na ręce jubilata przesłał Benedykt XVI.

Papież przypomina w nim, że ks. Rouco Varela przyjął święcenia kapłańskie w średniowiecznej katedrze w Salamance. Na tamtejszym uniwersytecie wykładał następnie prawo kanoniczne. Później pełnił posługę biskupią w Santiago de Compostela, od 1976 r. jako biskup pomocniczy, a od 1984 r. jako ordynariusz. Arcybiskupem Madrytu został w 1994 r. 

Podczas liturgii rocznicowej kard. Antonio María Rouco Varela udzielił święceń kapłańskich 12 diakonom. Madryt ma wyjątkowo silne jak na zachód seminarium. 

O powołaniach u Dannelsa szkoda pisać.

Na zwołanej przez jubilata manifestacji w ostatnich dniach marca stawiło się pół miliona Hiszpanów.

W powieści Tolkiena "Władca pierścieni" czołową postacią jest król Rohanu. Opanowany przez podszepty złego stracił wolę przeciwstawienia się panoszącemu złu. Jego serce zostało zatrute przez czary i kłamstwa  - pisze Tolkien. Czy ten sam duchowy bezwład i przestrach dyktujące co po niektórym hierarchom wycofanie się za bezpieczne sofizmaty - "świat jest ok", "nie ma żadnego spisku", "wymagajmy więcej od siebie", "róbmy swoje a bedzie dobrze" - nie ukróca incjatyw, które zastopowałyby ofensywę laicyzmu?

 

 

 

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20090401222544168