Papież i szczyt G 20

śro, 1 kwi 2009, 22:35:22

Autor: Jacek Lehr

Papież coraz śmielej upomina się o Afrykę i gromi fałszywe podstawy ekonomii, które zachwiały światowym systemem najbardziej uderzając w najuboższe kraje. Do problemów Czarnego Lądu Papież nawiązuje w liście, który skierował 30 marca do premiera Wielkiej Brytanii w związku z londyńskim szczytem G20. Papieska przestroga rysuje się tym groźniej, że społeczeństwa zachodnie coraz silniej kontestują "system".

 

Papież zwraca uwagę w bezprecedensowym liście do Gordona Browna widział z bliska zarówno skrajną nędzę pogłębianą przez kryzys, jak niezwykłe ludzkie zasoby kontynentu afrykańskiego, cenne dla całego świata.

Benedykt XVI z dostrzega niepokojem, że kryzys stał się pretekstem do drastycznego ograniczenia, a nawet rezygnacji z pomocy dla krajów rozwijających się, zwłaszcza afrykańskich. „Pomoc na rzecz rozwoju nie była przyczyną kryzysu, a w imię sprawiedliwości trzeba stwierdzić że nie powinna być jego ofiarą” – podkreślił papież.

Papież wzywa też do refleksji nad istotnymi przyczynami obecnego kryzysu, związanymi z upadkiem moralności. „Kryzys uczy nas, że etyka nie jest czymś „zewnętrznym” wobec ekonomii, lecz „wewnętrznym” i że gospodarka nie może poprawnie funkcjonować, jeśli nie zawiera składnika etycznego” – podkreśla w swym liście do uczestników szczytu G-20 Benedykt XVI.

Benedykt XVI zauważa, że uczestnicy G20 reprezentują 90 proc. światowej produkcji i 80 proc. handlu całego świata. Jednak ci, którzy mają najsłabszy głos na scenie międzynarodowej, a najbardziej cierpią skutki kryzysu – tak jak mieszkańcy Czarnego Lądu – są za mało reprezentowani. A to właśnie oni na dłuższą metę mogą się przyczynić do postępu wszystkich.

Ojciec Święty podkreśla, że jedyną naprawdę trwałą podstawą rozwiązania kryzysów może być zaufanie nie do samych finansów, handlu i systemów produkcji, ale do człowieka. Konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa rodzinom i pracownikom. Kryzys nie może drastycznie zmniejszyć pomocy krajom ubogim, zwłaszcza afrykańskim.

Papież przypomina potrzebę darowania długów zagranicznych, realizacji Milenijnych Celów Rozwoju (przewidujących redukcję nędzy do 2015 r.) i oparcia ekonomii na zasadach etycznych.

Papież uważa, że "wszelkie środki prowadzące do opanowania kryzysu powinny zmierzać do zapewnienia stabilności rodzinom i pracownikom, aby przez odpowiednie uregulowania przywrócić w świecie finansów zasady etyczne."

W Londynie, gdzie odnywa się szczyt G20 demonstranci próbowali szturmować siedzibę Bank of England. Gdy nie udało im się wedrzeć do środka, obrzucili kamieniami budynek Banku Szkocji i po wybiciu szyb wdarli się do środka. Protestujący wybili szyby w Royal Bank of Scotland a na ścianach pojawiły się napisy m.in.: "złodzieje". Protestujący w City wznosili okrzyki "wstydźcie się" i "ukarać łupieżców".

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20090401223522717