Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Birkat Hachama - żydowskie święto błogosławienia słońca

14. dnia miesiąca nisan, czyli 8 kwietnia, przypada wydarzenie bardzo rzadkie, które pojawia się w kalendarzu żydowskim tylko raz na 28 lat, a dokładnie - raz na 10227 dni. W tym roku wypada dodatkowo w wigilię święta Pesach, obchodzonego na pamiątkę wyjścia Żydów z Egiptu.Według wyznawców judaizmu co 28 lat kończy się wielki cykl słońca - i wtedy wraca ono do kosmicznej pozycji we wszechświecie, jaką zajmowało w momencie swojego powstania, czyli czwartego dnia Kreacji (Talmud, Berachot 59b). Ostatni raz błogosławieństwo to było wypowiadane w takich okolicznościach w roku 5741 (1981).

„W rozumieniu judaizmu czas porusza się jakby po spirali. Przez rok zatacza koło i co roku znajduje się prawie w tym samym punkcie. Mamy do czynienia z wiecznym powrotem do tych samych zdarzeń, które przeżywamy w czasie świąt lub czytając Torę. Jednak nie tylko my wracamy. Razem z nami wędruje cały świat, który dwa razy do roku staje w miejscu swojego stworzenia.” – wyjaśnia Tomasz Krakowski z portalu jewish.org.pl. Kalendarz żydowski jest więc połączeniem kalendarza księżycowego i słonecznego. Tak więc co 365 dni, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund słońce znajduje się w takim położeniu jak w chwili stworzenia. Według tradycji momentem tym jest czas przesilenia wiosennego, równonoc. „Z punktu widzenia astronomii nie dzieje się nic szczególnego, nie mamy do czynienia z jakąś wyjątkową koniunkcją czy innym zjawiskiem. Jednak nasi nauczyciele podają, że w tym roku zdarzy się coś wyjątkowego. Nie dość, że będzie przypadać Birkat Hachama, ale do tego będzie wypadać 14. dnia miesiąca Nisan. Po raz pierwszy mało to miejsce w roku 2437 po stworzeniu świata. Wtedy to właśnie 14 Nisan Izrael rozpoczął wyjście z Egiptu.” – dodaje T.Krakowski.

Tego dnia, o wschodzie słońca, zostanie wypowiedziane błogosławieństwo Birkat Hachama: „Błogosławiony jesteś Ty, Haszem, nasz Bóg, Król świata, który czyni dzieło Kreacji”. Zgodnie z tradycyjnym prawem żydowskim, błogosławieństwo można wypowiadać przez pierwsze trzy godziny od wschodu słońca.


Kilka godzin po obchodach Birkat Hachama rozpocznie się trwające osiem dni święto Pesach, obchodzone na pamiątkę wyjścia z Egiptu, co symbolizuje wyzwolenie z niewoli. Pesach (hebr. - pominięcie) to jedna z czterech nazw święta, najbardziej znana. Powiązana jest ona z fragmentem Tory (Księga Wyjścia), który mówi o tym, jak nakazano Izraelitom skropić drzwi w celu odróżnienia domów, w których mieszkali Izraelici od domów egipskich. O północy tego dnia dziesiąta plaga spadła na Egipcjan, powodując śmierć pierworodnych. Oznaczone domy Izraelitów zostały ominięte, a faraon ogłosił, że Żydzi mogą opuścić Egipt.


Wieczorem w żydowskich domach odbywają się wówczas tradycyjne wieczerze sederowe, podczas których odczytywana jest opowieść o ucieczce z niewoli egipskiej - hagada paschalna. Najważniejszym przykazaniem obowiązującym Żydów w święto Paschy jest zakaz spożywania, a nawet posiadania w domu chleba i innych produktów zbożowych na zakwasie (chamec). Obowiązkiem natomiast jest spożywanie specjalnego pieczywa – macy, której cały czas przygotowania i pieczenia nie może przekraczać 18 minut. Podczas uczty wychyla się też cztery kielichy wina dla upamiętnienia czterech sposobów nazwania wyzwolenia. Pesach potrwa do 16 kwietnia.

Źródło: www.jewish.org.pl  www.ekai.pl.
 Opcje Artykułu

Birkat Hachama - żydowskie święto błogosławienia słońca | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Stanisław Miłosz pią, 10 kwi 2009, 20:47:17

Już drugi dzień mija, a tu nic. Milczenie. Żaden z dyżurnych komentatorów nie obraził żydów, nie obśmiał ceremonii, nie podzielił się swoją światłością z pospólstwem. Ani "reguly", ani "esteban-82", ani nawet "BLyy". Kompletne "ignore" z ich strony - temat nie istnieje,

Zupełnie nie wiem co mam o tym myśleć. Gdy artykuł dotyczy katolików - są od razu. Jak szarańcza. A tu, gdy mowa o "starszych braciach", jak myszy pod miotłą. Czegoś się boją, czy co? To prawda, można trolla namierzyć, ale przecież kimś takim nawet żydzi nie zawracaliby sobie głowy. Mosad & Co ma poważniejsze sprawy na głowie. Ludzi z psychicznymi problemami pozostawia medykom. Więc, skoro nie mają powodów do obaw, dlaczego milczą?

Brak mi ich kompetentnych interpretacji tej wiadomości. Wiadomości o zdarzeniu ważnym i nieczęstym, przecież następne będzie dopiero za 28 lat. Pewnie nie dożyję. Co gorsze, przez ten cały czas będę musiał myśleć: a co na to "reguly", a co na to "esteban-82", a co na to wreszcie "BLyy"?

 

---
Wszelkie podobieństwo do osób znanych i poważanych jest przypadkowe i niezamierzone.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń