Birkat Hachama - żydowskie święto błogosławienia słońca

śro, 8 kwi 2009, 19:52:41

Autor: Aleksandra Dudzisz

14. dnia miesiąca nisan, czyli 8 kwietnia, przypada wydarzenie bardzo rzadkie, które pojawia się w kalendarzu żydowskim tylko raz na 28 lat, a dokładnie - raz na 10227 dni. W tym roku wypada dodatkowo w wigilię święta Pesach, obchodzonego na pamiątkę wyjścia Żydów z Egiptu.

Według wyznawców judaizmu co 28 lat kończy się wielki cykl słońca - i wtedy wraca ono do kosmicznej pozycji we wszechświecie, jaką zajmowało w momencie swojego powstania, czyli czwartego dnia Kreacji (Talmud, Berachot 59b). Ostatni raz błogosławieństwo to było wypowiadane w takich okolicznościach w roku 5741 (1981).

„W rozumieniu judaizmu czas porusza się jakby po spirali. Przez rok zatacza koło i co roku znajduje się prawie w tym samym punkcie. Mamy do czynienia z wiecznym powrotem do tych samych zdarzeń, które przeżywamy w czasie świąt lub czytając Torę. Jednak nie tylko my wracamy. Razem z nami wędruje cały świat, który dwa razy do roku staje w miejscu swojego stworzenia.” – wyjaśnia Tomasz Krakowski z portalu jewish.org.pl. Kalendarz żydowski jest więc połączeniem kalendarza księżycowego i słonecznego. Tak więc co 365 dni, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund słońce znajduje się w takim położeniu jak w chwili stworzenia. Według tradycji momentem tym jest czas przesilenia wiosennego, równonoc. „Z punktu widzenia astronomii nie dzieje się nic szczególnego, nie mamy do czynienia z jakąś wyjątkową koniunkcją czy innym zjawiskiem. Jednak nasi nauczyciele podają, że w tym roku zdarzy się coś wyjątkowego. Nie dość, że będzie przypadać Birkat Hachama, ale do tego będzie wypadać 14. dnia miesiąca Nisan. Po raz pierwszy mało to miejsce w roku 2437 po stworzeniu świata. Wtedy to właśnie 14 Nisan Izrael rozpoczął wyjście z Egiptu.” – dodaje T.Krakowski.

Tego dnia, o wschodzie słońca, zostanie wypowiedziane błogosławieństwo Birkat Hachama: „Błogosławiony jesteś Ty, Haszem, nasz Bóg, Król świata, który czyni dzieło Kreacji”. Zgodnie z tradycyjnym prawem żydowskim, błogosławieństwo można wypowiadać przez pierwsze trzy godziny od wschodu słońca.


Kilka godzin po obchodach Birkat Hachama rozpocznie się trwające osiem dni święto Pesach, obchodzone na pamiątkę wyjścia z Egiptu, co symbolizuje wyzwolenie z niewoli. Pesach (hebr. - pominięcie) to jedna z czterech nazw święta, najbardziej znana. Powiązana jest ona z fragmentem Tory (Księga Wyjścia), który mówi o tym, jak nakazano Izraelitom skropić drzwi w celu odróżnienia domów, w których mieszkali Izraelici od domów egipskich. O północy tego dnia dziesiąta plaga spadła na Egipcjan, powodując śmierć pierworodnych. Oznaczone domy Izraelitów zostały ominięte, a faraon ogłosił, że Żydzi mogą opuścić Egipt.


Wieczorem w żydowskich domach odbywają się wówczas tradycyjne wieczerze sederowe, podczas których odczytywana jest opowieść o ucieczce z niewoli egipskiej - hagada paschalna. Najważniejszym przykazaniem obowiązującym Żydów w święto Paschy jest zakaz spożywania, a nawet posiadania w domu chleba i innych produktów zbożowych na zakwasie (chamec). Obowiązkiem natomiast jest spożywanie specjalnego pieczywa – macy, której cały czas przygotowania i pieczenia nie może przekraczać 18 minut. Podczas uczty wychyla się też cztery kielichy wina dla upamiętnienia czterech sposobów nazwania wyzwolenia. Pesach potrwa do 16 kwietnia.

Źródło: www.jewish.org.pl  www.ekai.pl.
 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2009040819524136