Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Sens krzyża, prostota Zmartwychwstania

Ostatnie dni Chrystusa na ziemi są podsumowaniem jego niezwykłej podróży z ludzkością, która rozbudziła w sobie tęsknotę oczekiwania na wydarzenia ostateczne – zamknięte w spełnieniu obietnicy życia wiecznego.Dziś jeszcze będziesz ze mną w niebie - powiedział współukrzyżowanemu bratu Mesjasz. To "dziś" prostuje meandry ludzkiej kondycji. Z słów Jezusa dowiadujemy się, że obraca się ona na tej samej osi Bożego planu i że smutek egzystencjalny od trwania w Bokiej radości dzieli zaledwie chwila.

Grób dla doczesnych szczątków Mesjasza jest tym samym miejscem, z którego popłynie blask lepszego życia. Krzyż hańby jest krzyżem chwały. Ta sama oś bytu oparta jest o podnóże ziemi i wierzchołek nieba.

Ciągłość ludzkiej rzeczywistości wymyka się cezurom i podziałom, którymi zwykliśmy ciąć nasz los.

Między zagubieniem, w jakie popadł współbrat Jezusa w męczeństwie na krzyżu, a sensem leży ryzyko wiary. Wybór dokonany przez trzeciego ukrzyżowanego zaprzecza zaufaniu, doprowadza do zgorzknienia i autoszyderstwa, synonimów wolności ateistycznej, niezdolnej do zależności.

Trwanie Jezusa w męce wyzwala zaufanie jednego z dwóch ludzi i wyprowadza go poza granice sytuacji opanowanej przez lęk. Ucieczka z krzyża nie przyniosłaby żadnego przełomu. Umocniłaby tylko liczenie na siebie w opozycji do nadziei.

Jezus powoli przesuwa się w kierunku niewygodnym dla samowystarczalności, niezrozumiałym i potępionym w kulturowej sieci wzorców. Popada w rozpacz, gdy wspomina swoje opuszczenie, ale nie bluźni. Dobija do granicy zaufania, za którą znajduje tryumf i szczęście więzi z Ojcem.

Między skonaniem a Zmartwychwstaniem epopeja Boskiego Ciała biegnąca z dialogu Maryi z Archaniołem powraca do łona Dziewicy. Bez tej kontemplacji, która stała się udziałem Maryi Bóg nie chciał objawić nam swojego sekretu. Uczucia, które towarzyszą Maryi rozchodzą się na całe chrześcijaństwo w czuwaniu przy grobie.

Dusza Jezusa wędruje w zaświatach, ciało zaś staje się przedmiotem uwagi, która jest modlitwą.  W zaświatach Chrystus nawiedza Kościół cierpiący, duchowy i statyczny. Niesie jak posłaniec wiadomość przełomu: życie odtąd jest prawdziwe, pełne i ogarnięte przez Boga.

Noc śmierci jest jak krótki błysk. Uderza powagą i przygotowuje do radosnego spotkania. Uczniowie nie myślą o Zmartwychwstaniu. Myślą o żyjącym gdzieś Jezusie. Niedowierzają, ale zaprzątają sobie Nim serca i umysły. Nie wypowiadają na głos nowiny, która z każdą godziną rośnie w ich sercu. Groza ustępuje niepokojowi. Noc brzaskowi. Nie jest to jeszcze nadzieja, nie jest to poczucie wygranej. Stan ten jest niewygasłą wiarą podtrzymywaną przez plotkę, przeczucie, wsparcie rozproszonej wspólnoty.

Wreszcie Go spotykają – widzą i słyszą. Zrazu jako zjawę, niepewną i zagadkową. W miarę upływu dni przekonują się o Żyjącym wśród nich Bogu. Taka jest oto prostota Zmartwychwstania i Wielkanocy: spotkanie.Opcje Artykułu

Sens krzyża, prostota Zmartwychwstania | 16 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Sens krzyża, prostota Zmartwychwstania
reguly pią, 10 kwi 2009, 13:31:02

Odnosnie zycia wiecznego - szczegolnie tego wiecznego cieprpienia grzeszkow w czelusciach piekielnych... Jedno pytanie... Skoro Szatan jest oponetem Boga, adwersarzem, zlym, to nie powinien traktowac  swoim krolestwie tych co sie do tego zla przyczyniali wbardziej przychylnie? Czemu jako 'przeciwnik' sprowadzas ie do roli narzedziw plania ukarania zlych i nagradzania dobrych? Czy jako oponent nie powinien w najgorszym razie zastosowac tumiwisizmu zamiast byc na etacie starznika piekiel u JHWH'a? Czy jako przejaw zla, jego ucielesnienie i zwierzchnik  nie powinien nagradzac tych ktorzy mu w tym ulatwiaja role?

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń