Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Czy wolno się modlić o zbawienie Żydów

Judaizm to taka sama droga do zbawienia, jak chrześcijaństwo – twierdzi Centralny Komitet Katolików w Niemczech w specjalnym oświadczeniu wydanym na kilka dni przed obchodami Zmartwychwstania. Przełożony Bractwa św. Piusa X, które w Wielki Piątek modliło się o nawrócenie Żydów skrytykował żądania świeckich katolików. - Słowa o innej drodze do Zbawienia, niż Jezus Chrystus „bezpośrednio zaprzeczają słowom Pisma Świętego, które wyrażają ideę misji (Mt 28,19)”.- Jesteśmy przepełnieni życzeniem, by szczególnie w Niemczech nastąpiła teologiczna dyskusja między judaizmem a katolikami. W zbyt wielkim stopniu rozmowy w kwestiach wiary są utrudniane przez historyczne zaszłości – twierdzi przywódca niemieckich lefebrystów.

- Jako że już Przymierze Boga z Izraelem otworzyło mu drogę do Zbawienia, Kościół nie musi martwić się o Zbawienie Izraela, nawracać Żydów na wiarę chrześcijańską i nakłaniać ich do chrztu dla Zbawienia – napisała na początku kwietnia w swoim oświadczeniu komisja „Żydzi i Chrześcijanie” Centralnego Komitetu Katolików w Niemczech. Organizacja skupia przedstawicieli rad diecezjalnych, stowarzyszeń katolickich i organizacji katolików świeckich. Jest uważana w Niemczech za najważniejszy głos katolików świeckich. - Przymierze Boga z Izraelem stanowi także drogę do Zbawienia – także bez uznania Jezusa Chrystusa i bez sakramentu chrztu – napisali w oświadczeniu działacze.

Ich zdaniem jedyna dopuszczalna formuła modlitwy za żydów, jaka tradycyjnie odmawiana jest w kościele katolickim w Wielki Piątek, to ta z 1970 roku, wedle której decyzja o tym, jak i kiedy Bóg ostatecznie uratuje Żydów, zależy tylko i wyłącznie od Niego. Jest więc niedopuszczalne, aby się modlić o nawrócenie wyznawców judaizmu na chrześcijaństwo.

Spór o ewangelizację Żydów i konieczność ich Zbawienia w Chrystusie Jezusie toczy się w środowiskach ewangelickich.

Wszystko zaczęło się od pytania kolońskiej gminy żydowskiej - pisze Ekumeniczna agencja Informacyjna - skierowanego do środowisk ewangelickich, jakie jest stanowisko Kościoła wobec misji żydów. Władze Kościoły przypomniały uchwałę Synodu z 1980 roku, która jednoznacznie odcinała się od pracy ewangelizacyjnej wśród wyznawców judaizmu.

Ks. Wolfgang Sickinger z konserwatywnego stowarzyszenia Wyznająca Wspólnota wezwał władze Kościoła do refleksji nad synodalnym dokumentem, przekonując, że z biblijno-teologicznego punktu widzenia obecne stanowisko Kościoła jest błędne. – Kościół, który zawęża nakaz misyjny, skierowany zarówno do Żydów, jak i pogan, staje się winny wobec Boga i ludzi.

Część ewangelików uważa, że zbrodnia narodu niemieckiego na Żydach nie znosi nakazu misyjnego. - Dla pierwszych chrześcijan misja głoszenia Ewangelii była czymś oczywistym. O ile istniały początkowo wątpliwości, czy głosić Ewangelię poganom, o tyle nigdy nie istniały takie wątpliwości wobec Żydów. Profeosr Teologii Güntera R. Schmidta z Erlangen ostrzega przed odrzucaniem misji, również wobec Żydów – W przeciwnym razie Kościół stanie się modernistyczną sektą - mówi.Czy wolno się modlić o zbawienie Żydów | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Czy wolno się modlić o zbawienie Żydów
montsegur nie, 12 kwi 2009, 13:17:18

Ci teologowie mnie czasami rozśmieszają, a czasami denerwują. Jakoś nie mają wiele przeciw temu, aby chrześcijanie próbowali nawracać siebie nawzajem (co ma miejsce niemal codziennie, zwłaszcza tam, gdzie czynni są chrześcijanie ewangelikalni). Co zatem ma stanowić przeszkodę do podobnej działalności wobec Zydów? Nie jestem ani wielkim zwolennikiem prozelityzmu, ale nie jestem mu też przeciwny (tak jak nie jestem zwolennikiem jeżdżenia na hulajnodze, ale z tego powodu nie przychodzi mi na myśl żądać zakazu posługiwania się tym pojazdem...).

Cheers!!!

---
Uwolnić Rudolfa, Zűndela, Frőlicha i Stolz!

 
Czy wolno się modlić o zbawienie Żydów
reguly nie, 12 kwi 2009, 21:28:47

> Judaizm to taka sama droga do zbawienia, jak chrześcijaństwo – twierdzi Centralny Komitet Katolików w Niemczech w specjalnym oświadczeniu wydanym na kilka dni przed obchodami Zmartwychwstania.

A co z tym, ze tylko w "Kosciele"  zbawienie?

http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?showtopic=160370

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 
Czy wolno się modlić o zbawienie Żydów
reguly nie, 12 kwi 2009, 21:33:23

...Generlanie natomiast moze ktos by sie zechcial szerzej odniesc do pytania postawionego w tytule? Co to zanczy "czy wolno się modlić o zbawienie ..." tego czy innego wg danej teologi (danego systemu wuyznaniowego w ogole zakladajcego koniecznosc jakiegokolwiek zbawienia)? Czy np. Chr-jasntwo nie wychodzi z zalozenia ze powinno si emodllic o zbawienie wszystkich tzw. bladzacych, zagubionych, pogan (niepotrzebne skreslic), nawet jesli ci potrzeby takowegoz zbawienia w ogole nie przewiduja (wg ich teologii nie jest do nieczego potrzebne czy konieczne)?

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń