Tchórzliwy szkocki rząd

śro, 15 kwi 2009, 12:38:41

Autor: Rafi F

„Moralne tchórzostwo” zarzucił rządowi szkockiemu kard. Keith O’Brien. W artykule na łamach Sunday Timesa (z 12 kwietnia) arcybiskup Edynburga zarzuca władzom Szkocji brak odwagi. Jego zdaniem boją się one oprzeć o zasady moralne w rozwiązywaniu takich problemów społecznych, jak alkoholizm, narkomania czy rozwiązłość.


Szkocki purpurat zarzuca politykom, że zajmują się tylko objawami, a nie sięgają do przyczyn. Zakładają, że złego postępowania nie da się poprawić, a można tylko ograniczyć jego skutki. Znają jedynie takie środki, jak podwyżka cen napojów alkoholowych dla ograniczenia alkoholizmu. Aby zmniejszyć liczbę ciąży nastolatek, wzrastającą wskutek rozwiązłości seksualnej młodzieży, ułatwiają jej dostęp do antykoncepcji i aborcji. Politycy są sparaliżowani chroniczną obawą przed moralizatorstwem. Prawodawstwo, zamiast wychowywać moralnie, staje się coraz bardziej szalone – pisze kard. O’Brien. Zwraca uwagę, że Szkocja zajmuje w statystykach świata zachodniego jedno z najwyższych procentowo miejsc co do rozwodów, ciąży nastolatek i chorób przekazywanych drogą seksualną. Stwierdzono statystycznie, że dzieci z rozbitych rodzin mają o 75 proc. większe trudności w szkole, o 70 proc. łatwiej popadają w narkomanię i o 50 proc. w alkoholizm. Tymczasem szkocki parlament ułatwił rozwody i związki bez ślubu. Konieczne jest, przeciwnie, poparcie dla małżeństwa – uważa arcybiskup Edynburga.

Opinia hierarchy spotkała się z protestem ze strony rządowej, która uważa swą politykę w kwestiach socjalnych za skuteczną. Odpowiadając, rzecznik Kościoła katolickiego w Szkocji zwrócił uwagę, że kardynał nie potępia tylko jednego ugrupowania politycznego. Zarzuca „moralne tchórzostwo” wszystkim partiom reprezentowanym w obu parlamentach Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, a więc także w londyńskim.

Warto zwrócić uwagę, że zaniepokojenie sytuacją moralną brytyjskiego społeczeństwa wyraził również anglikański arcybiskup Canterbury. Rowan Williams w wielkanocnym kazaniu wezwał wiernych do powstrzymania pogoni za zakupami. Wskazał na potrzebę powrotu do ideałów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, znamiennych, jak podkreślił, dla wspólnot monastycznych. Człowieczeństwo nie może się spełnić tylko w kategoriach materialnych – zauważył prymas Wspólnoty Anglikańskiej.

za: Radio Watykańskie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20090415123841114