Chavez jedna się z USA

wto, 21 kwi 2009, 12:31:18

Autor: Jacek Lehr

Hugo Chavez, kontrowersyjny przywódca Wenezueli wyciągnął dłoń do Baracka Obamy. Prezydenci spotkali się na szczycie państw Ameryki łacińskiej. Ostro skonfliktowany z Bushem lider płd-amerykańskiej lewicy krytykowany jest przez hierarchię katolicką za dyktatorskie zapędy. W wolnym referendum Wenezuelczycy przedłużyli mu kadencję prezydencką.

 

Chavez nie wprowadził żadnych praw liberalnych obyczajowo np. prawa do aborcji czy przywilejów dla homoseksualistów. Staje natomiast konsekwentnie po sonie upośledzonej ludności indiańskiej. Znacjonalizował złoża naturalne Wenezueli eksploatowane przez amerykańskie korporacje.

Książka, którą wręczył Chavez Obamie pod tytułem „Otwarte żyły Ameryki Łacińskiej: pięć wieków plądrowania kontynentu" jeszcze w ubiegłym tygodniu była na 54 295 miejscu pod względem sprzedaży w popularnej księgarni internetowej Amazon.com. Jednak po V Szczycie Obu Ameryk, na którym doszło do spotkania prezydentów i przekazania książki, dziś jest już na drugim miejscu. A na linii USA-Wenezuela spodziewane jest ocieplenie stosunków.

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20090421123118280