Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Napoleon,hymn ... wiara

Jakiś czas temu przydarzyło mi się zmierzyć z tematem dotyczącym osoby Napoleona B., i jego Kodeksu determinującego w znacznym stopniu filozofię i sposób organizacji państw nam współczesnych.

Ta moja osobista przygoda, czy raczej – problem ze spuścizną imć Buonaparte N. - zaszeleściła mi w głowie, w trakcie oglądania programu dokumentalnego na TV Discovery , a poświęconego osobie imć Napoleona B.. I prezentacji jego zwycięskich dokonań, na tle 'Egipskiej Kampanii' naszego wielkiego Francuza. A zaowocowała refleksją, której nadałem roboczy tytuł łączący wielość wątków weń poruszonych:

Kampania Egipska Napoleona B. - czyli : nie całkiem śmieszna rzecz o Prawie, Hymnie Narodowem i ... MojżeszuW trakcie oglądania wspomnianego filmu zrodziła się we mnie intuicyjna chęć/potrzeba/wariactwo, freestylowego skonfrontowania/krytyki postawy osoby Napoleona Buonaparte. I to, w odniesieniu do postawy i postaci innego, równie wybitnego męża stanu 'ze świecznika doczesności'. A definitywnie związanego z 'ziemią egipską' , czyli ... Mojżesza.

Choć na pierwszy rzut oka, takie porównanie mogłoby pozornie zakrawać na 'totalne wariactwo'. To jednak spróbowałem, to poniekąd -'totalne wariactwo' - co nieco ogarnąć, co nieco racjonalizując, w oparciu o ad hoc sformułowaną:

- '... porównawczą analizę podobieństwa moralnej sytuacji przywódcy społeczności. W odniesieniu do wypełnienia/wywiązania się z zakresu odpowiedzialności, za zawierzoną/zarządzaną zbiorowość czy też wspólnotę.

Gdzie: Mojżesz zawierzonych - jakby nie było - wyprowadził; Napoleon dowodzonych - jakby nie było - opuścił'.

Tak, poniekąd dość karkołomnie sformułowany problem, doprowadził mnie w efekcie do refleksji nad … Prawem. Bo Mojżesz to - jakby nie było - na Dwu Kamiennych Tablicach mocą Bożą - narodowi i światu objawił. Zaś Napoleon - jakby nie było - wielkim wysiłkiem i 'mocą głów wielu' - 3 ksiąg liczących 2281 szczegółowych artykułów prawnych światu porządek nowy zawierzył.

Zaś refleksja nad religijnością - bo Prawo to przecież - jakby nie było - jeden z jej istotnych aspektów. Dotyczących zarówno Mojżesza a poniekąd determinujących poczynania imć Napoleona. Jak i analiza poświęcona skutkom oddziaływania Kodeksu na doczesność, w wymiarze filozofii i organizacji państwa. Doprowadziły mnie do prostej konstatacji, że kazać osobie wierzącej w Osobowego Boga, w hymnie narodowym śpiewać „ … dał nam przykład Buonaparte jak zwyciężać mamy”, toż to dopiero … 'totalne wariactwo'. Bo jak tu serio oddawać w hymnie hołd osobie, która:

a) - więziła … Papieża,

b) - prześladowała - w szerokim rozumieniu znaczenia tego słowa - Kościół,

c) - wprowadziła Kodeks sankcjonujący wymazanie odwołanie się do Osoby Stworzyciela jako gwaranta Praw,

d) - której Kodeks wprowadza i sankcjonuje laicyzację społeczeństw nam współczesnych,

e) - co też skutkuje daleko posuniętą dysharmonią/kakofonią pomiędzy sferami materialną i duchową funkcjonowania człowieka w doświadczanej nam rzeczywistości, nota bene skutecznie syntetyzowanej Dekalogiem.

f) - stając się tym samym poniekąd zarzewiem intelektualnym ideologii materialistycznych i totalitarnych w XIX i XX wieku,

g) - wszystkie jego – Napoleona – zamysły i wyprawy wojenne kończyły się … totalną klęską /wyprawa na Rosję … bez mundurów zimowych, podobieństwo do adolfa hitlera … zdumiewające !!! /

I jak tu poważnie traktować instytucje społeczne, które ten stan rzeczy akceptują, wręcz wyrażają swój emocjonalny związek z osobą imć … Buonaparte. To tak jakby komuś pomyliły się pewne porządki. Uznając, że historyczny wróg naszego największego wroga jest naszym najlepszym przyjacielem. Nie zauważono - przy całej ułomności naszego poznania i rozumienia - że nasz potencjalny historyczny przyjaciel jest wrogiem naszego … Jedynego Przyjaciela.

Swoją drogą kiedyś uznałem, że ojcostwo europejskich totalitaryzmów można przyznać – w kolejności: - Napoleonowi – ze względu na sposób przejęcia władzy, koncepcję i organizację państwa – w jego nowożytnej postaci. Ojcostwo Hegla wypada nam uznać przez wzgląd na jego - filozofię państwa. Z kolei tatusiowanie Clausewitza – przypada ze względu na filozofię wojny - jako skutecznego, w doczesnym jego wymiarze - narzędzia filozofii państwa.


Dariusz Buraczewski

d.buraczewski@yahoo.comOpcje Artykułu

Napoleon,hymn ... wiara | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Napoleon,hymn ... wiara
Maciek śro, 3 cze 2009, 14:32:20

 Fakt. Pojechał pan po bandzie. Szczególnie, że inkryminowany fragment dotyczy nie oddawania czci Napoleonowi B., ale brania z niego przykładu w wymiarze jak najbardziej doczesnym i militarnym. W momencie pisania polskiego hymnu Napoleon B. był jednym z wielu generałów republiki i o wszystkich innych jego działaniach z kampanią egipską włącznie (zaczęła się rok po napisaniu tekstu) Wybicki jeszcze nie wiedział. A dla pokoleń Polaków był on tym, który pokazał, że "niezwyciężone" wojska zaborcze można jednak pokonać.

 

---
Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń