Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Świętowacławowski odpust w Starym Bolesławcu

    Centralną liturgią papieskiej pielgrzymki do Republiki Czeskiej była Msza Święta w Starym Bolesławcu, gdzie przed 1080 laty męczeńską śmierć z ręki brata poniósł św. Wacław, główny patron czeski (a także pierwszy patron krakowskiej katedry), wtedy młody książę czeski, wnuk św. Ludmiły.

 

  

Przykład św. Wacława i obecność Ojca Świętego Benedykta XVI za sprawą Ducha Świętego stały się widocznym znakiem jedności Kościoła wielu narodów. Całej liturgii towarzyszyła muzyka, która choć młodzieżowa charakteryzowała się podniosłym charakterem i wyczuciem chwili (jak Kairos tak Chronos) tworząc wyjątkową atmosferę uroczystości.

Uroczystości rozpoczęła polska pieśń (śpiewana po czesku) "Duchu Święty wołam przyjdź". Następnie napełniona Duchem młodzież śpiewała angielską pieśń, której refren brzmiał "Uzdrów tą ziemię". Pierwsze czytanie - z księgi Ozeasza ukazywało Boga, który nie unosi się gniewem nad niewiernym narodem. W czytaniu ewangelicznym Chrystus obiecał życie, tym którzy dla niego je stracą.

W swojej homilii biskup rzymski wskazując na św. Wacława pytał, czy świętość może być ciągle aktualna czy też przegrywa ze sławą i sukcesem. Tylko wszak postawa wiary i wiarygodności pozwala na budowanie bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata. Za Chrystusem Panem papież ostrzega przed mierzeniem wartości ludzkiej egzystencji osiągniętym bogactwem i zainteresowaniami czy wpływami. "Nie wystarczy wytwarzać fikcję dobrego i uczciwego człowieka. Trzeba takim być. A dobrym i uczciwym jest ten, kto sobą nie zakrywa światła Bożego, nie wynosi się, ale pozwala Boga świecić przez siebie. Właśnie taki był św. Wacław. Nie uległ czarom władzy.

W przesłaniu do zgromadzonej młodzieży papież podziękował za obecność młodych. Doskonale rozumiejąc młodzież, tą młodszą i starszą wskazał na tkwiące w nas pragnienie szczęścia, które może wiązać się z wewnętrznym niepokojem. Pragnienie to wykorzystuje konsumpcyjne społeczeństwo.

"Należy poważnie brać owo poszukiwanie szczęścia. Wymaga ono prawdziwej i wyczerpującej odpowiedzi". Te słowa wyzwania papież skierował do nas, bowiem w naszym wieku podejmujemy wielkie decyzje, kierujące dalszym życiem, ku dobru lub złu. Jako receptę papież podaje to, co odkrył już św. Augustyn - że serce człowieka niespokojne jest aż znajdzie to czego szuka. Tylko Jezus jest odpowiedzią na te poszukiwania. On puka do wolnych drzwi naszych serc chcąc stać się przyjacielem, który nas uczyni szczęśliwymi. Przez chrzest staliśmy się dziećmi Bożymi i członkami Kościoła, uczniami Chrystusa. Wśród nich wielu jest powołanych do małżeństwa, inni do kapłaństwa czy konsekrowanego życia. "Społeczeństwo potrzebuje świętych rodzin".

W roku kapłańskim papież nie mógł zapomnieć wezwać do odważnego naśladowania Chrystusa w służbie w życiu konsekrowanym i kapłańskim. "Kościół tej ziemi potrzebuje wielu świętych kapłanów w służbie Chrystusowi, Nadziei świata".

Nadzieję, którą papież łączy z młodością upatruje dla Kościoła w nas młodych.  Wzywa nas do radosnego życia wiarą w posłuszeństwie nauczaniu pasterzy Kościoła.

"Ukochani młodzi przyjaciele,
wasz entuzjazm dla chrześcijańskiej wiary jest znakiem nadziei Kościoła żyjącego i działającego w tych krajach....Odważnie naśladujcie Pana, który puka do waszych serc. Chrystus żąda przyjęcia jako przyjaciela. Niech Pan błogosławi i napełnia każdy dobry życiowy plan!"

Nas Polaków wezwał do braterskiego wparcia świadectwem wiary w duchu żywej przyjaźni.

Dzięki Duchowi Świętemu, papież posilił nas wszystkich słowami swojej mądrości, która płynęła z głębokiej łączności z Trójjedynym Bogiem. W słowach skierowanych do nas wszystkich, każdy znalazł te, które były skierowanego do niego osobiście. We wspólnej modlitwie, w naszych językach i języku Kościoła, razem, czuliśmy się jednym Kościołem braci. Czeska młodzież wykazała również głęboką więź z całym Kościołem przekazując Ojcu Świętemu czek (w kwocie około 40 tys złotych) z własnych składek na wsparcie dzieł papieskich w Afryce skierowanych do młodzieży. Ojciec święty nie krył radości z głębokiej więzi młodzieży z Kościołem powszechnym.

Na koniec liturgii pieśnią średniowiecznego chorału wzywaliśmy św. Wacława, czeskich patronów do modlitwy i wstawiennictwa za naród czeski.


Źródła:

1. Homilia Ojca Świętego Benedykta XVI . na Proboskiej Łące w Starym Bolesławcu

2. Przesłanie do młodzieży zgromadzonej na Odpuście Świętowacławowskim

3. Pontyfikalna msza świeta odpustowa z okazji patronalnego święta narodowego CzechówOpcje Artykułu

Świętowacławowski odpust w Starym Bolesławcu | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
WcWojen pią, 9 paź 2009, 17:49:31

> męczeńską śmierć z ręki brata poniósł św. Wacław

Drahomira (ur. 890, zm. 934 r. lub wg innych źródeł ur. 877, zm. 936 r.) – księżniczka stodorańska, księżna czeska, żona Wratysława I, matka Wacława I Świętego i Bolesława I. Przewodziła (wraz ze swym synem Bolesławem, po śmierci swego męża) rebelii pogańskiej w Czechach[1]. Po śmierci męża w 921 roku, wspierana przez młodszego z synów (który powrócił do niej opierając się próbom zaszczepienia mu chrześcijańskich wartości przez babkę) objęła władzę w imieniu nieletniego Wacława. Wraz z Drahomirą i Bolesławem do głosu doszło stronnictwo wrogie niemieckim wpływom oraz wspierające tradycje pogańskie[2]. Zgodnie z czeską tradycją historiograficzną rozpoczęto z inicjatywy Drahomiry niszczenie kościołów oraz prześladowania duchowieństwa chrześcijańskiego. Ofiarą pogańskiego przewrotu padła m.in. matka Wratysława I – św. Ludmiła (według tradycji, zanotowanej w Żywocie św. Ludmiły i Kronice Kosmasa, została uduszona 15 września 921 r. na zamku w Tetinie przez siepaczy nasłanych przez synową).
 

---
http://www.sektydestrukcyjne.prv.pl/

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń