Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Cykl o kobietach w Kościele w "Gazecie Wyborczej"

15 października na rynku ukaże się książka "Brat Karol, Siostra Wanda" - opowieść o przyjaźni Karola Wojtyły i Wandy Półtawskiej, autorstwa Aleksandry Klich. A już 12 października na łamach "Gazety Wyborczej" pojawi się cykl "Godzina kobiet w Kościele".W swojej książce Aleksandra Klich przedstawia niezwykłą historię przyjaźni ks. Karola Wojtyły, późniejszego papieża, i lekarki z Krakowa Wandy Półtawskiej. Choć ich znajomość była bardzo bliska i trwała ponad pół wieku, nazwisko przyjaciółki papieża prawie nie pada w biografiach Jana Pawła II. Gdy sama Półtawska opublikowała fragmenty swoich pamiętników i część prywatnej korespondencji z Wojtyłą, spotkała się z krytyką hierarchów Kościoła, w tym bliskich współpracowników papieża. Aleksandra Klich napisała o tym głośny reportaż dla "Gazety Wyborczej", który zainspirował jej dalsze poszukiwania reporterskie.

Jak dowodzi Klich, Półtawska miała wpływ na poglądy oraz decyzje Wojtyły w ważnych sprawach - dotyczących etyki katolickiej, polityki Kościoła w sprawie antykoncepcji, aborcji, in vitro oraz kwestiach personalnych. Wojtyła natomiast był dla Półtawskiej nie tylko duchowym przewodnikiem, ale też wyznaczał jej zadania w działalności naukowej, społecznej, kościelnej.

Książkę "Brat Karol, Siostra Wanda" wzbogaca esej o przyjaźniach wybitnych ludzi Kościoła z kobietami, rozmowa z teologiem Jarosławem Makowskim o roli kobiet w Kościele oraz poświęcony Wandzie Półtawskiej film dokumentalny na płycie DVD pt. "Duśka" w reżyserii Wandy Różyckiej-Zborowskiej.

W związku z wydaniem książki, "Gazeta Wyborcza" 12 października rozpocznie cykl redakcyjny "Godzina kobiet w Kościele". Codziennie na jej łamach będą pojawiać się artykuły, reportaże i wywiady poświęcone roli kobiet w Kościele, próbujące odpowiedzieć na pytania: jak katoliccy księża postrzegają kobiety? czy Kościół je dyskryminuje? czemu polskie feministki nie rozmawiają z biskupami? czy kobiety powinny prowadzić nabożeństwa? czy powinny być w większym stopniu aktywne w kuriach, sądach kościelnych, na wydziałach teologicznych?

Do dyskusji zaproszeni zostali wybitni teologowie, historycy Kościoła, księża oraz - przede wszystkim - same kobiety. W cyklu ukażą się m.in. "Feministyczna rewolucja Chrystusa" - wywiad z ks. prof. Alfonsem Józefem Skowronkiem o tym czy polski Kościół dyskryminuje kobiety, wyniki badań na temat postrzegania kobiet przez polskich księży, tekst teologa Jarosława Makowskiego "Same sobie winne - czemu kobiety nie walczą o należne im miejsce?", a także esej Aleksandry Klich "Co zawdzięczamy Wandzie Połtawskiej?".

Źródło: AgoraOpcje Artykułu

Cykl o kobietach w Kościele w "Gazecie Wyborczej" | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń