Cykl o kobietach w Kościele w "Gazecie Wyborczej"

pon, 12 paź 2009, 19:18:21

Autor: Aleksandra Dudzisz

15 października na rynku ukaże się książka "Brat Karol, Siostra Wanda" - opowieść o przyjaźni Karola Wojtyły i Wandy Półtawskiej, autorstwa Aleksandry Klich. A już 12 października na łamach "Gazety Wyborczej" pojawi się cykl "Godzina kobiet w Kościele".

W swojej książce Aleksandra Klich przedstawia niezwykłą historię przyjaźni ks. Karola Wojtyły, późniejszego papieża, i lekarki z Krakowa Wandy Półtawskiej. Choć ich znajomość była bardzo bliska i trwała ponad pół wieku, nazwisko przyjaciółki papieża prawie nie pada w biografiach Jana Pawła II. Gdy sama Półtawska opublikowała fragmenty swoich pamiętników i część prywatnej korespondencji z Wojtyłą, spotkała się z krytyką hierarchów Kościoła, w tym bliskich współpracowników papieża. Aleksandra Klich napisała o tym głośny reportaż dla "Gazety Wyborczej", który zainspirował jej dalsze poszukiwania reporterskie.

Jak dowodzi Klich, Półtawska miała wpływ na poglądy oraz decyzje Wojtyły w ważnych sprawach - dotyczących etyki katolickiej, polityki Kościoła w sprawie antykoncepcji, aborcji, in vitro oraz kwestiach personalnych. Wojtyła natomiast był dla Półtawskiej nie tylko duchowym przewodnikiem, ale też wyznaczał jej zadania w działalności naukowej, społecznej, kościelnej.

Książkę "Brat Karol, Siostra Wanda" wzbogaca esej o przyjaźniach wybitnych ludzi Kościoła z kobietami, rozmowa z teologiem Jarosławem Makowskim o roli kobiet w Kościele oraz poświęcony Wandzie Półtawskiej film dokumentalny na płycie DVD pt. "Duśka" w reżyserii Wandy Różyckiej-Zborowskiej.

W związku z wydaniem książki, "Gazeta Wyborcza" 12 października rozpocznie cykl redakcyjny "Godzina kobiet w Kościele". Codziennie na jej łamach będą pojawiać się artykuły, reportaże i wywiady poświęcone roli kobiet w Kościele, próbujące odpowiedzieć na pytania: jak katoliccy księża postrzegają kobiety? czy Kościół je dyskryminuje? czemu polskie feministki nie rozmawiają z biskupami? czy kobiety powinny prowadzić nabożeństwa? czy powinny być w większym stopniu aktywne w kuriach, sądach kościelnych, na wydziałach teologicznych?

Do dyskusji zaproszeni zostali wybitni teologowie, historycy Kościoła, księża oraz - przede wszystkim - same kobiety. W cyklu ukażą się m.in. "Feministyczna rewolucja Chrystusa" - wywiad z ks. prof. Alfonsem Józefem Skowronkiem o tym czy polski Kościół dyskryminuje kobiety, wyniki badań na temat postrzegania kobiet przez polskich księży, tekst teologa Jarosława Makowskiego "Same sobie winne - czemu kobiety nie walczą o należne im miejsce?", a także esej Aleksandry Klich "Co zawdzięczamy Wandzie Połtawskiej?".

Źródło: Agora

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20091012191821910