Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Początek listopada

 Początek listopada

 

Skaczący „z kwiatka na kwiatek” bohater debiutu reżyserskiego Jerzego Stuhra „Spis cudzołożnic” słyszy na końcu filmu piosenkę śpiewaną przez wszystkie swoje „przyjaciółki”. W piosence tej, będącej dla niego wyrzutem sumienia za rozwiązłe życie, przez wszystkie osoby odmieniany jest czasownik „mijać”,  w sensie „przemijać”. Tak jak mija uroda kobieca, bądź jak niektórzy twierdzą, przemienia się, przemija i zmienia się całe ludzkie życie.Filozofia uczy, że człowiek jest bytem skończonym, teologia dodaje do tej wizji perspektywę nieskończoności. Człowiek, będący jednością materialnego ciała i duchowej duszy, żyje między doczesnością a wiecznością. Tego pierwszego doświadcza namacalnie, w to drugie musi uwierzyć. Zabieganiu i zaangażowaniu w sprawy ziemskie winno zatem towarzyszyć zabieganie i zaangażowanie w sprawy niebieskie. Te dwie perspektywy ukazuje, niemalże jednocześnie, 1 i 2 listopada. I póki co, ani pogańskie Halloween, ani internetowe wirtualne cmentarze, nie są w stanie wyprzeć tradycji odwiedzania grobów bliskich, modlitwy za zmarłych i religijnej refleksji.

Zestawienie, dzień po dniu, Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, wydaje się celowe i sensowne tak, jak życie łączy się ze śmiercią, a wieczność ze świętością. Chociaż, niejako instynktownie, nasza uwaga w te dni skupia się na zmarłych, to nie można zapomnieć o chrześcijańskim kontekście śmierci, gdzie grób nie jest końcem, lecz początkiem – trampoliną do nowego życia.

Dzień Zaduszny nasuwa refleksje o przemijaniu i śmierci. Te dwie rzeczywistości są podwójnym znakiem: ostrzeżenia i nadziei. Ostrzeżenia, by nie tracić czasu na kłótnie, złośliwości i nienawiść, bo życie bywa nieprzewidywalne i krótkie. Nadziei, że jednak nie wszystko w nas umiera, że czeka nas lepsza przyszłość. Przemijanie może być jak czyściec, już tu na ziemi. To zupełnie naturalne zjawisko z wiekiem tak ogranicza człowieka, że ten robi wszystko, by ograniczyć wpływ tego zjawiska. Mimo usilnych starań medycyny i kosmetologii, nie wykryto jeszcze recepty na długowieczność, ani tym bardziej na wieczność. Dlatego, w myśl zasady: „zmieniaj w sobie to, co możesz zmienić, akceptuj to, czego zmienić nie możesz”, człowiekowi pozostaje akceptacja swojej natury. Śmierć natomiast jest najbardziej osobistym i najbardziej ludzkim doświadczeniem. Śmierć musi „przeżyć” każdy, i jest to moment absolutnej samotności człowieka. To sytuacja najbardziej „graniczna”, posługując się językiem egzystencjalistów.

Wszystkich Świętych z kolei przypomina o tym, że naszym przeznaczeniem nie jest pustka i bezsens, jak twierdzą nihiliści, ani potępienie czy piekło, jak by tego chcieli sataniści, ale zbawienie i zmartwychwstanie. Naszą ziemską misją jest świętość, rozumiana nie tylko jako moralna doskonałość, ale przede wszystkim jako „bycie błogosławionym” – zjednoczonym z Chrystusem. Świętym jest ten, kto pośród życiowych trudności pełni wolę Boga – źródło prawdziwego szczęścia. A do tego potrzebna jest wiara, będąca jednocześnie darem Bożym i odpowiedzią człowieka.

Katolickie uroczystości: Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, to głębokie teologicznie i piękne tradycjami święta, które dotykają tego, co najbardziej ludzkie, a więc śmierci oraz tego, co najbardziej istotne dla wielu religii, a więc życie wieczne. Zestawienie obu świąt ukazuje zbawczą perspektywę życia ludzkiego, obok dramatu śmierci stawiając radość zmartwychwstania. Jako wypełnienie ziemskiego bytowania człowieka proponując świętość - przedsmak stanu zwanego alegorycznie rajem.

 

Krzysztof Guzek,

doktorant Wydziału Teologii UWMOpcje Artykułu

Początek listopada | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń