Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Początek listopada

 Początek listopada

 

Skaczący „z kwiatka na kwiatek” bohater debiutu reżyserskiego Jerzego Stuhra „Spis cudzołożnic” słyszy na końcu filmu piosenkę śpiewaną przez wszystkie swoje „przyjaciółki”. W piosence tej, będącej dla niego wyrzutem sumienia za rozwiązłe życie, przez wszystkie osoby odmieniany jest czasownik „mijać”,  w sensie „przemijać”. Tak jak mija uroda kobieca, bądź jak niektórzy twierdzą, przemienia się, przemija i zmienia się całe ludzkie życie.Filozofia uczy, że człowiek jest bytem skończonym, teologia dodaje do tej wizji perspektywę nieskończoności. Człowiek, będący jednością materialnego ciała i duchowej duszy, żyje między doczesnością a wiecznością. Tego pierwszego doświadcza namacalnie, w to drugie musi uwierzyć. Zabieganiu i zaangażowaniu w sprawy ziemskie winno zatem towarzyszyć zabieganie i zaangażowanie w sprawy niebieskie. Te dwie perspektywy ukazuje, niemalże jednocześnie, 1 i 2 listopada. I póki co, ani pogańskie Halloween, ani internetowe wirtualne cmentarze, nie są w stanie wyprzeć tradycji odwiedzania grobów bliskich, modlitwy za zmarłych i religijnej refleksji.

Zestawienie, dzień po dniu, Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, wydaje się celowe i sensowne tak, jak życie łączy się ze śmiercią, a wieczność ze świętością. Chociaż, niejako instynktownie, nasza uwaga w te dni skupia się na zmarłych, to nie można zapomnieć o chrześcijańskim kontekście śmierci, gdzie grób nie jest końcem, lecz początkiem – trampoliną do nowego życia.

Dzień Zaduszny nasuwa refleksje o przemijaniu i śmierci. Te dwie rzeczywistości są podwójnym znakiem: ostrzeżenia i nadziei. Ostrzeżenia, by nie tracić czasu na kłótnie, złośliwości i nienawiść, bo życie bywa nieprzewidywalne i krótkie. Nadziei, że jednak nie wszystko w nas umiera, że czeka nas lepsza przyszłość. Przemijanie może być jak czyściec, już tu na ziemi. To zupełnie naturalne zjawisko z wiekiem tak ogranicza człowieka, że ten robi wszystko, by ograniczyć wpływ tego zjawiska. Mimo usilnych starań medycyny i kosmetologii, nie wykryto jeszcze recepty na długowieczność, ani tym bardziej na wieczność. Dlatego, w myśl zasady: „zmieniaj w sobie to, co możesz zmienić, akceptuj to, czego zmienić nie możesz”, człowiekowi pozostaje akceptacja swojej natury. Śmierć natomiast jest najbardziej osobistym i najbardziej ludzkim doświadczeniem. Śmierć musi „przeżyć” każdy, i jest to moment absolutnej samotności człowieka. To sytuacja najbardziej „graniczna”, posługując się językiem egzystencjalistów.

Wszystkich Świętych z kolei przypomina o tym, że naszym przeznaczeniem nie jest pustka i bezsens, jak twierdzą nihiliści, ani potępienie czy piekło, jak by tego chcieli sataniści, ale zbawienie i zmartwychwstanie. Naszą ziemską misją jest świętość, rozumiana nie tylko jako moralna doskonałość, ale przede wszystkim jako „bycie błogosławionym” – zjednoczonym z Chrystusem. Świętym jest ten, kto pośród życiowych trudności pełni wolę Boga – źródło prawdziwego szczęścia. A do tego potrzebna jest wiara, będąca jednocześnie darem Bożym i odpowiedzią człowieka.

Katolickie uroczystości: Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, to głębokie teologicznie i piękne tradycjami święta, które dotykają tego, co najbardziej ludzkie, a więc śmierci oraz tego, co najbardziej istotne dla wielu religii, a więc życie wieczne. Zestawienie obu świąt ukazuje zbawczą perspektywę życia ludzkiego, obok dramatu śmierci stawiając radość zmartwychwstania. Jako wypełnienie ziemskiego bytowania człowieka proponując świętość - przedsmak stanu zwanego alegorycznie rajem.

 

Krzysztof Guzek,

doktorant Wydziału Teologii UWMOpcje Artykułu

Początek listopada | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń